$
בארץ

גמזו: "בקרוב יהיו עשרות מתים מקורונה בחברה הערבית"

בביקור בדליית אל-כרמל אמר פרויקטור הקורונה כי "בכל יום במגזר הערבי יש כ-750 נדבקים, וזה עוד יעלה. במצטבר זה יכול להגיע למאות מתים". גמזו התנצל על כך שבתי הספר בערים האדומות ייסגרו: "זו הדרך לצאת מהמצב הזיפט שאנו נמצאים בו"

ynet 14:5905.09.20
פרויקטור הקורונה, פרופ' רוני גמזו, אמר היום (שבת) בביקור בדליית אל-כרמל כי "בקרוב יהיו עשרות מתים בחברה הערבית". לדברי גמזו, "בכל יום במגזר הערבי יש כ-750 נדבקים, וזה עוד יעלה. חצי אחוז עד אחוז יכולים ללכת לעולמם, זו הסטטיסטיקה. במצטבר זה עשרות ויכול להגיע למאות, ברור שזה מה שיקרה".

 

גמזו הוסיף כי "בכל שבוע תהיה הערכת מצב מחודשת לגבי היישובים, אבל תוך שלושה שבועות אנחנו נגיע בחברה הערבית לעשרות מתים, ועוד חולים רבים יהיו במצב קריטי. חייב להתרחש שינוי, כל אדם במדינת ישראל חייב לנהוג לפי ההגבלות. מעגלי ההדבקה מגיעים לכל מקום".

 

גמזו התנצל בביקור על כך שבתי הספר בערים האדומות ייסגרו. "ההגבלה נועדו להגן על ההורים והמשפחה. מתנצל בפני הנוכחים, זו הדרך לצאת מהמצב הזיפט שאנו נמצאים בו.

 

"אני לא מאשים אף אחד, אני מתאר תופעה ולכן חייבים שינוי. אני לא רוצה לשלוח צבא או משטרה, החברה הערבית יודעת לעשות את זה. מהרגע שאומרים 'סגר' ו'עוצר' צריך לעשות חשבון נפש. ועוד מספרים שיש חתונות ואחרועים, אז מה אני יכול לומר?".

 

הוא הוסיף כי השבוע הממשלה תדון בהגדלת הקנסות לגני אירועים עד כדי סגירה. "זה לא יהיה 5,000 שקל כמו היום, חייבים להפסיק את זה. אנשים לא מבינים שיש עשרות ומאות חתונות. המשטרה לא יכולה להגיע לכל מקום ולפרק חתונה, אז נצטרך ללכת לצעדים יותר קשים. התושבים חייבים להבין - אין הבדל בין יישובים ערביים ליהודיים, יש תחלואה .הגידול בחברה הערבית נובע מסוג של אדישות שזו מחלה שנגמרה ואפשר לחזור לחיים רגילים". 

 

אתמול בערב הפגינו כ-200 מתושבי טייבה בכניסה לעיר ודרשו לבטל את ההגבלות המתוכננות עליה ועל ערים נוספו שמוגדרות "אדומות" במסגרת תוכנית "הרמזור", עקב תחלואת הקורונה הגבוהה. ב-30 הימים האחרונים אובחנו בטייבה 544 חולים חדשים. במקביל להפגנה, בעירייה עתרו לבג"ץ בדרישה שלא לסגור את מערכת החינוך בעיר, אחת ההגבלות שכבר הוטלו על ערים אדומות. התשובה לעתירה צפויה להתקבל ביום ראשון.

 

בהפגנה השתתפו תלמידים שהגיעו אליה עם הילקוטים שלהם. "לא רוצים להישאר בבתים. לא להרוס אותנו", הם צעקו. אחת התלמידות אמרה: "אני לא מוכנה להישאר עוד בבית. חיכיתי שיפתחו את בתי הספר כי באמת נמאס לי לא להיות בלימודים. הקורונה הרסה אותנו ואנחנו לא רוצים עוד הרס נפשי".

 

ראש עיריית טייבה, עורך הדין שועאע מסארווה, אמר: "המסר הוא ברור. אנחנו נלחמים נגד הקורונה ודורשים מהתושבים לשמור על הכללים ולהימנע מההתקהלויות. אנחנו בעד סגר חלקי שיתחיל משעה 21:00 בלילה עד 5:00 לפנות בוקר".

 

נכון לאמש, מספר הנדבקים בקורונה בישראל עומד על 126,419. עד לכניסת שבת, אובחנו 1,335 נדבקים חדשים. שלשום אובחנו 2,716 נדבקים. מספר הנפטרים הארצי נכון לאמש עומד על 993.

 

 

רוני גמזו רוני גמזו צילום מסך: לע"מ

 

אתמול פורסם הפילוח המלא של היישובים במתווה הרמזור, שבמסגרתו כל רשות מקומית מקבלת ציון שנע בין 0 ל-10. ציון זה קובע באיזה צבע תסווג הרשות.

 

סיווג הרשויות על פי צבע ייקבע אחת לשבועיים באישור ועדת שרים, על סמך ממוצע נתוני תחלואה של כל רשות בשבוע הקודם הנתונים יהיו זמינים בתדירות יומית עבור כל הרשויות והיישובים. משרד הבריאות לא פרסם מה הנוסחה של הרמזור. 10 הוא ציון רע של עיר אדומה (כמו כפר קאסם). ערערה בנגב, שהייתה תחת סגר לפני כמה חודשים, זכתה לדירוג מצוין - 1.9. כמה יישובים קטנים זכו לציון 2 - ביניהם מדרשת בן גוריון. גם קריית טבעון זכתה לציון המעולה של 1.65.

 

היישוב שבו אובחנו הכי הרבה חולים חדשים ב-30 הימים האחרונים הוא ירושלים. 6,871 חולים חדשים אובחנו באותה התקופה, כלומר קרוב ל-230 בכל יום. עם זאת, מספר המאובחנים ב-30 הימים האחרונים מתוך סך המאובחנים מאז פברואר בירושלים עומד על 34.2%, כלומר נמוך מעט מהממוצע הארצי.

 

במקום השני ניצבת בני ברק, שם אובחנו 2,668 חולים חדשים, כלומר ממוצע של כ-89 חולים חדשים ביום ב-30 הימים האחרונים. בארבעת הימים הראשונים של ספטמבר חל זינוק חד במספר המאובחנים בעיר והממוצע היומי זינק ל-143 חולים חדשים ביום. מספר המאובחנים ב-30 הימים האחרונים מתוך סך המאובחנים מאז פברואר בירושלים עומד על 25%, כלומר נמוך מהממוצע הארצי לפרק זמן זה.

x