$
בארץ

גמזו זעק: "כל ישראל במלחמה, לפנינו החלטות קשות"

פרויקטור הקורונה העביר תדרוך לתקשורת ברקע ההגבלות שיוטלו מיום שני על 30 ערים אדומות: "הזינוק בתחלואה צריך להטריד את כולנו, אני מבקש מהציבור להיות איתנו כי החלטות קשות לפנינו". הוא דרש: "שום אירועים המוניים, שום זלזול בשום מסעדה ובשום מקום". על אפשרות הסגר בחגים: "סיכוי סביר"

ynet 18:4303.09.20

פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו העביר הערב (חמישי) תדרוך לתקשורת בנוגע למצב התחלואה בישראל, ולהחלטת קבינט הקורונה שהתקבלה קודם ולפיה יוטל סגר על 30 רשויות אדומות החל מיום שני הקרוב.

 

"כל ישראל במלחמה", זעק גמזו, "תחלואה שמטפסת ביממה אחת מכ-2,000 לכ-3,000 צריכה להדאיג את כולנו. זה מאוד מטריד". הוא ציין את העלייה במספרי הנדבקים במגזר החרדי ובחברה הערבית - וגם באוכלוסייה הכללית. 

 

גמזו סיפר שישיבת קבינט הקורונה ארכה כשש שעות, וכי "לא פשוט להחליט על סגר ועוצר בעשרות ערים. נצטרך את שיתוף הפעולה של התושבים".

 

רוני גמזו רוני גמזו צילום מסך: לע"מ

 

"רמת התחלואה במגזר החרדי עלתה שוב בעשרה ימים האחרונים באופן מטריד. זה קשור בהתפרצות או בבדיקות חיוביות בישיבות, אבל חלק גדול עדיין נמצא בתוך הישובים עצמם"

 

בהתייחס לפתיחת מערכת החינוך השבוע הוא אמר: "אף על פי שיש אנשים שאומרים שזה בסדר, אנחנו יודעים שמערכת החינוך יכולה לגרום להעלאת התחלואה".

 

על מצב התחלואה בחברה הערבית הוא אמר: "הגידול בחברה הערבית ממשיך, אני חושב שהחברה הערבית צריכה להבין זאת היטב, להפסיק לחלוטין עם האדישות ועם הזלזול. אני מבקר הרבה ביישובים ערביים ואני רואה שוב, עדיין, חוסר הפנמה למשל בקשר לחתונות - חתונה היא אירוע הדבקה. זה ממשיך למשפחות, ליישוב, בין יישוב ליישוב".

 

גמזו התייחס לנתוני הנדבקים באוכלוסייה הכללית: "רואים גם שם עלייה. תחלואה שמטפסת ביממה אחת מכ-2,000 לכ-3,000 צריכה להדאיג את כולנו". הוא הוסיף: "בעיניי כל ישראל במלחמה".

 

בהתייחס לפתיחת מערכת החינוך השבוע הוא אמר: "אף על פי שיש אנשים שאומרים שזה בסדר, אנחנו יודעים שמערכת החינוך יכולה לגרום להעלאת התחלואה".

 

גמזו פנה לציבור: "אנחנו באירוע של מלחמה ואני מבקש מכולם להיות אחרי הממשלה ואחרי הקבינט כגוף אחד, כי יש לפנינו עוד החלטות קשות. אנחנו נצטרך להחליט ולראות מה יהיה בימים הקרובים, אם התחלואה תמשיך. זה מסר לכל מדינת ישראל: שום חתונות, שום אירועים המוניים, שום זלזול בשום מסעדה ובשום מקום".

 

על משך זמן ההגבלות אמר גמזו: "אין להן אפקט של שבוע. המטרה שלנו היא למנוע התפשטות ולעזור לערים להקטין את התחלואה. אני מצפה שנבלום את הגידול המסיבי שראינו, שנבלום את ההתפשטות ליתר הערים. האם שבוע יספיק? זה מאוד צפוף, אני רוצה לראות את ההשפעות, בין היתר את השפעת פתיחת מערכת החינוך על יתר הערים בישראל".

 

עוד הוא ציין כי "רשימת הרשויות האדומות כבר גובשה. זה לא כזה פשוט להטיל סגר ועוצר על 30 ערים. נצטרך את שיתוף הפעולה של התושבים".  

 

תוכנית רמזור קורונה גמזו אינפו צבעים

 

מוקדם יותר החליט קבינט הקורונה להטיל סגר מיום שני הקרוב על ערים שנחשבות "אדומות מובהקות" והגבלות על רשויות נוספות שמוגדרות אדומות, במקרה שהמשטרה תוכל להיערך לטובת זאת.

 

במסגרת הסגר יוטלו על הרשויות האדומות המובהקות ההגבלות הבאות: איסור על התרחקות של יותר מ-500 מטר מהבית, סגירת עסקים למעט עסקים חיוניים, מערכת החינוך תיסגר למעט הגנים והחינוך המיוחד, יוגבלו היציאה מהיישוב או מהשכונה וכן הכניסה אליה.

 

אם המשטרה תודיע שלא תצליח לעמוד בכך - תצומצם רשימת היישובים שעליהם יוטל סגר. ביום חמישי הבא צפויה החלטה בקבינט הקורונה אם להטיל סגר כללי.

 

בתום הדיון מסר ראש הממשלה בנימין נתניהו: "במשך חודש שלם היינו ברמה של תחלואה גבוהה, אפילו גבוהה מאוד, אבל יציבה. בימים האחרונים חלה עלייה, ועלייה דרמטית מאוד אתמול.

 

"אנחנו החלטנו היום בקבינט הקורונה לעשות מאמץ בלימה מיידי נגד העלייה בתחלואה. קיבלנו החלטה להפעיל סגרים על הערים האדומות - משם יוצאת הדבקה גם בתוך הערים עצמן וגם ליתר אוכלוסיית ישראל. אני מבקש את שיתוף הפעולה של כל אזרחי ישראל על מנת לבלום את התחלואה הזאת. זה חשוב לבריאות של כל אחד ואחת מכם".

x