$
בארץ

דיווח שוטף

16 מתים מקורונה ביממה האחרונה, 417 חולים במצב קשה

קבינט הקורונה החליט: מיום שני - סגר ב-30 ערים אדומות. אם המשטרה לא תצליח להיערך לאכיפה בזמן, רשימת הערים שבהן יוטל סגר תצומצם; ליצמן ודרעי התנגדו; גמזו הציג בדיון את הרשויות שהתחלואה בהן היא הגבוהה ביותר: בני ברק, טירה, בית שמש, כפר קאסם, אום אל-פחם, אלעד, ביתר עילית, לקיה, דליית אל-כרמל, מעלה עירון וטייבה

כלכליסט ו-ynet 19:4903.09.20

משבר הקורונה: תמונת מצב בארץ ובעולם

 

 

נדבקים חדשים בכל יום

 

 

 

נתוני שירות התעסוקה - השוואה שבועית

 

 

 

19:50 - 16 מתים מקורונה ביממה האחרונה, 417 חולים במצב קשה

 

ביממה החולפת מתו עוד 16 חולים מקורונה, ובכך עלה מניין המתים מפרוץ המגפה בישראל ל-985. כעת מאושפזים בבתי החולים 417 חולים במצב קשה, מהם 118 מונשמים, ו-138 חולים במצב בינוני. מחצות אובחנו עוד 1,556 נדבקים חדשים וכעת יש 24,281 חולים פעילים. מפרוץ המגפה אובחנו 123,903 נדבקים. משרד הבריאות עדכן כי אתמול אובחנו 3,141 נדבקים חדשים ובוצעו 34,857 בדיקות.

 

19:40 - זאפה תקים מתחם הופעות עם אלף מקומות ישיבה בפארק הירקון

 

קבוצת זאפה הכריזה היום על מתחם הופעות ייחודי עם 1,000 מקומות ישיבה בפארק הירקון גני יהושע בתל אביב. המתחם ייבנה במיוחד ויותאם להנחיות משרד הבריאות והתו הסגול ואמנים מובילים צפויים להופיע בו במהלך ספטמבר אוקטובר. המתחם יוקם סמוך לחניון המימדיון בפארק הירקון גני יהושע ויכיל 1,000 מושבים שיסודרו בישיבת תיאטרון ויחולקו לקפסולות של 20 איש, הכוללות מרווחים בין הקפסולות והפרדה בין המושבים בתוך כל קפסולה.

 

ב-12 בספטמבר ייחנך המתחם עם סדרת מופעים של עידן רייכל. אחריו יופיעו אביב גפן, אברהם טל, אמיר דדון, ברי סחרוף, דיקלה, היהודים, מירי מסיקה, נתן גושן, עידן חביב, קרן פלס, עילי בוטנר וילדי החוץ ועוד. (מאיה שחל)

 

17:45 - בוטל מרתון ירושלים

 

בעקבות מגפת הקורונה עיריית ירושלים הודיעה, בהתאם להנחיות משרד הבריאות, על ביטול מרתון ווינר ירושלים 2020. המרתון אמור היה להתקיים ב-6 בנובמר אחרי שנדחה. מרתון ירושלים הבא מתוכנן ל-12 במרץ 2021.

 

 16:45 - קבינט הקורונה החליט: מיום שני - סגר ב-30 ערים אדומות

 

קבינט הקורונה החליט אחר הצהריים (יום ה') להטיל סגר מיום שני הקרוב על 30 רשויות שמוגדרות אדומות, במקרה שהמשטרה תוכל להיערך לטובת זאת. אם המשטרה תודיע שלא תצליח לעמוד בכך - תצומצם הרשימה.

 

בני ברק בני ברק צילום: יריב כץ

 

 

בדיון בקבינט הציג הפרויקטור פרופ' רוני גמזו את הרשויות שמוגדרות "אדומות בוהקות" בעיניו: בני ברק, טירה, בית שמש, כפר קאסם, אום אל-פחם, אלעד, ביתר עילית, לקיה, דליית אל-כרמל, מעלה עירון וטייבה.

 

לפי שעה, השרים עדיין לא החליטו על רשימה עדכנית וסופית, שתגובש רק ביום ראשון. במסגרת הסגר יוטלו על הרשויות האדומות מובהקות ההגבלות הבאות: איסור על התרחקות של יותר מ-500 מטר מהבית, סגירת עסקים למעט עסקים חיוניים, מערכת החינוך תיסגר למעט הגנים והחינוך המיוחד, יוגבלו היציאה מהיישוב או מהשכונה וכן הכניסה אליה.

 

השרים החליטו כי הקריטריון להסרת עיר מרשימת הערים ה"אדומות מובהקות" הוא שיעור תושבים חולים נמוך מ-1%. המשטרה תידרש להודיע לקבינט הקורונה בכמה ערים היא תוכל לאכוף את הסגר הנקודתי - ולפי זה תיקבע הרשימה ביום ראשון הקרוב. גמזו ביקש בדיון להתמקד בסוגיית ההתקהלויות בערים האדומות המובהקות.

 

על-פי החלטת הקבינט, על הערים שיוגדרו אדומות יוטלו המגבלות הבאות: סגר לילי, איסור על קיום מסחר למעט בעסקים המוגדרים חיוניים ואיסור על הפעלת מערכת החינוך למעט הגנים והחינוך המיוחד.

 

גמזו ציין בדיון כי בכפר קאסם נרשם שיעור גבוה מאוד של בדיקות חיוביות - 20%, משמע כל תושב מתוך חמישה שנבדקו ביישוב נדבק בנגיף.

 

השרים אריה דרעי ויעקב ליצמן התנגדו להטלת סגר נקודתי על הרשויות האדומות בלבד. דרעי ציין כי "כל המומחים אומרים שסגרים על ערים אדומות לא יביאו פתרון וישאירו את מספר החולים על כ-2,000 ביום. אין היגיון".

 

שר האנרגיה יובל שטייניץ קרא להטיל סגר בכל הערים, ולא רק באלו האדומות. גמזו נשאל על-ידי השרים אם הסגר על הערים האדומות ימנע את הסגר בהמשך, אולם תשובתו הייתה שאי אפשר לדעת כרגע. גורם בקבינט הקורונה אמר שהיציבות במספר החולים נגמרה - ונראית כעת עלייה ברורה בתחלואה. "יש חשש גדול שאנחנו לפני התפרצות. היא מתרחשת היום בציבור הערבי והחרדי ואם לא ננקוט צעדים היא יכולה להיות כלל ארצית". 

 

לפי ההצעה שהובאה לקבינט הקורונה, אלו 30 הרשויות שעליהן התבקשו השרים להכריז כאדומות: אבו סנאן, אום אל-פחם, אלעד, אעבלין, בוקעאתא, בית ג'אן, בני ברק, ג'לג'וליה, ג'ת, דליית אל-כרמל, זמר, טבריה, טייבה, טירה, כסרא סמיע, כעביה-טבאש-חג'אג'רה, כפר ברא, כפר כנא, כפר קאסם, לקיה, שייח דנון, מעלה עירון, נצרת, עין מאהל, עוספיה, ערערה, פורדיס, קלנסווה, רכסים וכפר עזה. בנוסף, התבקשו חברי הקבינט להכריז על 12 שכונות בירושלים כאדומות. מרבית השכונות הן ערביות.

 

רשימת הרשויות הכתומות שהובאה לאישור קבינט הקורונה כוללת את אופקים, אור עקיבא, אל בטוף-עוזייר, אשדוד, אשקלון, בקה אל-גרבייה, בועיינה נוג'ידאת, בית שמש, בענה, בת ים, ג'דיידה-מכר, ג'וליס, גבעת שמואל, דיר חנא, מוקייבלה, חיפה, טורעאן, יפיע והאזורים הבאים בירושלים: אבו טור, אזור התעשייה עטרות, בית חנינא, ואדי חילווה, עיר דוד, מחנה הפליטים קלנדיה, נווה יעקב, סילוואן, פסגת זאב מזרח, פסגת זאב מערב, פסגת זאב מרכז וראס אל עמוד - מעלה הזיתים.

 

14:00 - שני חברי הוועדה הציבורית המייעצת לפרופ' גמזו התפטרו

 

שני חברי הוועדה הציבורית המייעצת לתוכנית "מגן לישראל" בראשות פרופסור רוני גמזו התפטרו מתפקידם. במכתב ההתפטרות כתבו רו"ח אריק אדלר, מנהל החמ"ל העירוני של בני ברק ועו"ד אברהם יוסטמן, סמנכ"ל קרן קמ"ח כי "התרענו כמה פעמים שאם לא תהיה שקיפות לא נזכה לאמון הציבור". הם הוסיפו כי בתוכנית הרמזור הוכנס קריטריון שעשוי לפגוע באוכלוסיות רחבות ללא הצדקה ולהוסיף ניקוד שלילי לערים גדולות שיכול להיות קריטי במעבר בין שלב לשלב. השניים סיכמו כי "נעשה שקר בנפשנו אם נישאר חברים בוועדה חסרת השפעה שאיננו יכולים לתרום לה ולקדם את מטרותיה".

 

13:10 - מומחים מזהירים: 600 חולים קשה בעוד שבועיים, חשש שמערכת הבריאות לא תעמוד בכך

 

מומחים מהאוניברסיטה העברית הגישו דו"ח חמור לקבינט הקורונה, שממנו עולה כי "בתרחיש נומינלי יהיו 600 חולים במצב קשה בעוד שבועיים. התחזית קדימה – סיכון משמעותי להידרדרות מהירה. "בתרחיש המחמיר, לא ניתן יהיה למנוע פריצה של סף הספיקה שהוגדר בעבר. יש להיערך להתממשות מהירה של התרחיש המחמיר. הסיכון הנוכחי מחייב פעולה נמרצת".

 

חוקרי האוניברסיטה העברית בירושלים והדסה, המנטרים באופן יומי את מצב התחלואה בישראל, פרסמו היום (ה') דו"ח חדש, שמראה כי ישראל לא הצליחה להמשיך את הבלימה של הגל השני שהתרחשה בסוף יולי, ולהפוך אותה לירידה ממשית ומתמשכת בהדבקה ובתחלואה בבתי החולים. נתוני הדו"ח הוצגו בישיבת קבינט הקורונה שהתכנסה בצהריים.

 

לדבריהם, "היציבות בשבועות האחרונים במספר החולים במצב קשה המאושפזים נבעה מאיזון שברירי בין מספר החולים במצב קשה החדשים ומספר המתים והמבריאים. כעת, קצב התמותה וההבראה לא צפוי להדביק את קצב התחלואה".

 

בדו"ח נכתב כי מקדם ההדבקה עלה אל מעל ל-1, וכי לפי שעה לא נראית התמתנות בתחלואה – אם כי להפך. "מתחילת חודש יוני לא נרשמה אף לא פעם אחת של ירידה או התמתנות משמעותית בכמות החולים החדשים המתווספים מדי יום, שנמצאים במצבים בינוני וקשה. עקומת הנפטרים חדה יותר וכמותית גבוהה משמעותית מהגל הראשון", נכתב בדו"ח.

 

שיבא שיבא צילום: איי אף פי

 

12:30 - עלייה בתחלואת הקורונה באילת: פרופ' גמזו ממליץ להימנע מהתקהלויות

 

פרויקטור הקורונה פרופסור רוני גמזו התייחס לנתוני התחלואה בקורונה באילת ואמר כי "בימים האחרונים נרשמה עלייה בתחלואה באילת, זאת למרות שהיא עיר ירוקה. כל מי שמתכנן לנפוש בעיר ויש לו סימפטומים של הנגיף מתבקש לגלות אחריות ולדחות את חופשתו". גמזו הוסיף כי "חשוב לציין כי העיר אילת עושה מאמצים כבירים על מנת לשמור על הנופשים בעיר. כמו כן חשוב לחדד את ההנחיות לציבור התושבים והנופשים בעיר - עטיית מסיכות, שמירת מרחק, ומניעת התקהלויות".

 

 

12:15 - משרד הבריאות: 497 נדבקים מאומתים בקורונה אובחנו מחצות; 426 במצב קשה

 

משרד הבריאות עדכן כי מחצות ועד שעת העדכון, 10:30 אובחנו 497 נדבקים מאומתים בנגיף הקורונה. בכך מניין החולים הפעילים בארץ עלה ל-23,938.

 

חלה עלייה במספר החולים במצב קשה - 426 בני אדם, מהם 124 מונשמים. מניין הנפטרים כתוצאה מסיבוכי הנגיף עלה בשבעה וכעת עומד על 976 בני אדם. מחצות נערכו 9,192 בדיקות לאבחון הנגיף, מהן כ-5.5% נמצאו חיוביות.

 

חולים קשה ובינוני

 

 

 

 

11:00 - 31 יישובים יוגדרו אדומים: בירושלים - הגבלות במזרח העיר

 

קבינט הקורונה יתכנס בשעה 12:00 בצהריים (יום ה') לנוכח הנתונים החמורים המצביעים על יותר מ-3,000 נשאי קורונה חדשים ביממה. רשימת היישובים שיוגדרו אדומים הורחבה דרמטית והיא תכלול 31 ערים ויישובים. 12 שכונות בירושלים יוגדרו כאזור אדום - כולן ערביות למעט הרובע היהודי בעיר העתיקה.

 

נדבקים כללי

 

 

 

רשימת הערים האדומות החדשה כוללת את ירושלים בשכונות הבאות: א-טור, א-שייח, א-סוואנה, אזור תעשיה ענתות, הרובע המוסלמי, הרובע הארמני, הרובע היהודי, הרובע הנוצרי, ואדי ג'וז, שועפט ומחנה הפליטים שועפט, עיסאוויה ושייח ג'ראח. כמו כן ברשימה: אבו סנאן, אום אל פחם, אלעד, אעבלין, בוקעתא, בית ג'ן, בני ברק, ג'לג'וליה, ג'ת, דליית אל כרמל, זמר, טבריה, טייבה, טירה, כסרא סמיע, כעביה-טבאש-חג'אג'רה, כפר ברא, כפר כנא, כפר קאסם, לקיה, שייח דנון, מעלה עירון, נצרת, עין מאהל, עוספיה, ערערה, פורדיס, קלנסוואה, רכסים וכפר עזה.

 

רשימת הערים הכתומות כוללת את אופקים, אור עקיבא, אל בטוף-עוזייר, אשדוד, אשקלון, בקה אל גרבייה, בועיינה נוג'ידאת, בית שמש, בענה, בת ים, ג'דיידה מכר, ג'וליס, גבעת שמואל, דיר חנא, הגלבוע, מוקייבלה, חיפה, טורעאן, יפיע, ירושלים - שכונות: אבו טור, אזור תעשייה עטרות, בית חנינא, ואדי חילווה, עיר דוד, מחנה הפליטים קלנדיה, נווה יעקב, סילוואן, פסגת זאב מזרח, פסגת זאב מערב, פסגת זאב מרכז, ראס אל עמוד - מעלה הזיתים. עוד יישובים שיוגדרו אזור כתום: כפר מנדא, מג'ד אל כרום, מרר, משגב-סלמה, נחל שורק-יד בנימין, נשר, נתיבות, סאג'ור, סכנין, עכו, קריית יערים, קריית מלאכי, רהט, ריינה ורמלה.

 

 

 

07:45 - זינוק דרמטי: יותר מ-3,000 נשאי קורונה אובחנו אתמול

 

עוד שיא שלילי שנשבר: 3,074 נשאי קורונה אובחנו אתמול (יום ד') - המספר הגבוה ביותר מפרוץ המגפה. מתוך 32,700 הבדיקות שתוצאותיהן נבדקו, 9.4% חזרו חיוביות. כלומר, כמעט אחד מכל 10 נבדקים קיבל תשובה חיובית.

 

בדיקת קורונה בדיקת קורונה צילום: אבי מועלם

 

בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 834 חולים, 418 מהם במצב קשה. 118 חולי קורונה מחוברים למכונות הנשמה, ירידה קלה לעומת אתמול בערב. מספר הנפטרים עומד על 969 מאז פרוץ המגפה. מתחילת השבוע אובחנו בישראל 8,928 נדבקים חדשים.

 

 

התפלגות מקרי מוות לפי עיר

 

 

מספר המאומתים הכולל מאז הגיע הנגיף לארץ עומד על 122,539 ישראלים. כלומר, אחד מכל 75 ישראלים נדבק בקורונה מאז חודש פברואר.

 

משרד הבריאות עדכן גם ששלשום אובחנו 2,257 חולים. הנתונים החמורים והחריגים מאוד דווחו כשברקע נמשכת ההתכתשות בין השרים לבין פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו על רקע ההכרזה הקרובה על ערים אדומות נוספות.

x