$
בארץ

דיווח שוטף

מאות נדבקים בישיבות בשלושה ימים; הרב קניבסקי לתלמידים: "אל תיבדקו"

לפי נתונים ראשונים מדובר בכ-800 נערים במוסדות; הרב הבכיר הורה לראשי הישיבות להימנע מבדיקות של תלמידיהם, מחשש ל"ביטול תורה" כשייאלצו להכנס לבידוד; בפעם השנייה השבוע נשבר שיא הנדבקים בקורונה ביממה: אתמול אובחנו עוד 2,185 ישראלים כמאומתים לנגיף

כלכליסט ו-ynet 14:4502.09.20

נגיף הקורונה – תמונת מצב בארץ ובעולם

 

 

 

14:30 - מאות נדבקים בישיבות בשלושה ימים; הרב קנייבסקי לתלמידים: "אל תיבדקו"

 

התפרצות מחודשת של הקורונה בישיבות החרדיות: מאות צעירים, תלמידי מוסדות תורניים ברחבי הארץ, אותרו בימים האחרונים כחיוביים לנגיף, אף ששהו מזה כשבועיים ב"קפסולות" מוקפדות ומבודדות.

 

בעקבות כך הורה המנהיג החרדי הבכיר, הרב חיים קניבסקי, לראשי הישיבות להימנע מבדיקות נוספות של תלמידיהם, שמא יימצא שנדבקו והם יבודדו וכך ייגרם "ביטול תורה". עמדתו מעוררת חשש ודאגה בקרב גורמי רפואה מאובדן שליטה על התפשטות הקורונה וזינוק בשיעור התחלואה.

 

הרב חיים קנייבסקי הרב חיים קנייבסקי באדיבות: מגזין העולם החרדי

 

 

על פי נתונים ראשונים מתוך עולם הישיבות, לא פחות מ-800 נערים הלומדים בהן במוסדות בתנאי פנימייה נמצאו חיוביים לנגיף בשלושת הימים האחרונים בלבד. ההערכה היא כי יחד עם נבדקי השבוע שעבר ותלמידים בישיבות "אקסטרניות" שפועלות ללא קפסולות, והפיקוח עליהן אינו הדוק, ישנם עוד מאות צעירים שחלו.

 

דבריו של הרב קניבסקי, שפורסמו ב"כיכר השבת", נאמרו בימים האחרונים ביחידות לראשי ישיבות שפנו אליו, ובסביבתו של הרב אישרו את הפרטים.

 

כרמיאל: חצי ישיבה חולה

 

בכרמיאל לבדה אותרו כ-200 מתוך כ-400 תלמידים ואנשי צוות מישיבת "רינה של תורה" הליטאית, כחיוביים לנגיף הקורונה, כך מסרה הבוקר (ד') העירייה. בסוף השבוע האחרון התגלו בישיבה כמה תלמידים שנדבקו בנגיף, ובשלב הראשון הוטל סגר על המבנה ועל אזור המגורים במבנים הסמוכים.  

 

התלמידים מתגוררים בדירות בשיכונים הסמוכים לישיבה, בקרב אוכלוסייה מבוגרת בעיקר. התושבים חוששים כי הנגיף יתפשט במהירות גם בקרבם ויסכן את הקשישים. בעירייה טוענים כי אין קשר בין התלמידים לתושבים, וכי פיקוד העורף ומשרד הבריאות מנהלים את האירוע.

 

התושבים התרעמו על העירייה שלא דיווחה בזמן על המקרים, אף על פי שידעה על ההתפרצות כבר בצאת השבת. העירייה מצידה פנתה לפיקוד העורף כדי שיסייע עד שיוחלט אם יישלחו למלוניות בידוד או שהמתחם כולו יהפוך למתחם בידוד. ראש העיר, משה קונינסקי, אמר הבוקר (ד') כי "האירוע תחת שליטה", שכן המתחם נותר סגור בימים האחרונים, וכך גם שלוש דירות צמודות המשמשות למגורי התלמידים.

 

"אנחנו מחכים לנתונים המעודכנים כי לא כל הבדיקות חזרו עדיין, ובהמשך היום נחליט עם משרד הבריאות כיצד להתמודד עם האירוע. יש אפשרות שהתלמידים יישלחו למלוניות בידוד, ויש אפשרות שהמתחם כולו יהפוך למתחם בידוד. בינתיים מחלקת הביטחון של העירייה הגבירה את האכיפה על הסגר במקום. המנעולים בשערים הוחלפו, ויש פה פיקוח קבוע שלנו", אמר קונינסקי. הוא ציין כי דווקא בקהילה הדתית-חרדית בכרמיאל יש הקפדה על הכללים, בהנחיית הרב הראשי של העיר.

 

התלמידים מגיעים מחוץ לעיר

 

ישיבת "רינה של תורה" הליטאית הוקמה לפני כעשור במבנה ששימש בעבר כבית ספר יסודי. הקמתה לוותה במאבק של תושבי השכונה שחששו משינוי אופייה. המצדדים בהקמת הישיבה טענו כי היא תוכל להביא רוח צעירה לשכונה הוותיקה.

 

רוב תלמידי הישיבה מגיעים מחוץ לעיר ואינם רשומים כתושבי כרמיאל, כך שבאופן רשמי נתוני התחלואה של העיר נותרו נמוכים והיא לא הפכה לעיר אדומה. בקרב תושבי העיר הרשומים יש כיום כ-70 נדבקים מאומתים בנגיף הקורונה ובשבוע שעבר נפטרה תושבת העיר, המתגוררת סמוך לישיבה, כתוצאה מסיבוכי הנגיף.

 

אחרי פרסום הנתונים ההשוואתיים המצביעים על הבעייתיות בהגדרת הערים האדומות, טענו במשרד הבריאות כי הובהר לעיריית בני ברק שהיא נחשבת לאדומה לפי הנתונים, אולם היא אינה נכללת בין הערים האדומות בתוכנית הרמזור שאושרה בקבינט הקורונה. דיון נוסף בנושא צפוי להתקיים ביום חמישי. לצד זאת, העמקה בנתונים מראה כי התמונה המלאה הייתה ברורה למקבלי ההחלטות לפחות שבועיים לפני ההכרזה על הערים האדומות. המצב בעיר נמצא דווקא במגמת שיפור, ולא במגמת החמרה.

 

בהשוואה של נתוני התחלואה בבני ברק ביחס לטבריה, אום אל-פחם וביתר עילית עולה כי מצבה של בני ברק רע יותר משאר הרשויות – שהוגדרו אדומות לפי תוכנית הרמזור של פרויקטור הקורונה, בניגוד לעיר החרדית שבמרכז הארץ.

 

13:25 - הקורונה ברצועת עזה: 83 נדבקים חדשים אובחנו ביממה האחרונה

 

משרד הבריאות ברצועת עזה עדכן כי ביממה האחרונה אובחנו 83 נדבקים חדשים בנגיף הקורונה. ארבעה מהם אובחנו במרכזי הבידוד. בכך עלה מניין הנדבקים בכולל מאז התפרץ הנגיף ברצועה ל-483, מתוכם 402 מקרים עדיין פעילים.

 

השוואת נתוני לשכת התעסוקה על בסיס שבועי

 

 

 

11:55 - בפעם השנייה השבוע: נשבר שיא הנדבקים בקורונה ביממה

 

משרד הבריאות מוסר עדכון נוסף, לפיו אתמול אובחנו 2,183 נדבקים חדשים בנגיף הקורונה - נתון שיא ביממה אחת מאז התפרצה המגפה בישראל. כמו כן מחצות אובחנו עוד 552 נדבקים חדשים. כעת ישנם 22,002 חולים פעילים, מהם 423 במצב קשה, 114 מונשמים ו-171 במצב בינוני. ב-24 השעות האחרונות מתו עוד 17 חולים ומניין המתים טיפס ל-963. אתמול נמסרו תוצאותיהן של 27,920 בדיקות.

 

פער בין החוזרים לעבודה לחדשים

 

 

 

11:15 - לא רק קורונה: גם קדחת הנילוס המערבי 

 

המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות הודיעו כי איתרו יתושים נגועים בקדחת מערב הנילוס בפארק הירקון, בגבול תל אביב ורמת גן. בחודש שעבר התגלו יתושים נגועים גם בצפון הארץ ובדרומה, אך זוהי הפעם הראשונה שהם מתגלים בגוש דן. שתי העיריות התבקשו לערוך הדברה באזור.

 

08:00 - יום שני ברציפות עם יותר מ-2,000 מאובחנים

 

יום שני ברציפות שבישראל מאובחנים יותר מ-2,000 מאומתים לקורונה: מנתוני משרד הבריאות עולה כי אתמול (שלישי) אובחנו 2,085 ישראלים עם קורונה, לאחר שביום שני נשבר השיא ובארץ אובחנו 2,182 מאומתים. מאז שהגיע הנגיף לארץ אובחנו בישראל 119,265 נשאים.

 

נדבקים לפי יישוב

 

 

 

עוד עולה מהנתונים כי 859 חולים מאושפזים בבתי החולים ברחבי הארץ. מצבם של 416 מהם מוגדר קשה, 109 מאותם חולים מונשמים. אתמול פוענחו יותר מ-26 אלף בדיקות קורונה, ובקרוב ל-8% מהן התקבלה תוצאה חיובית שהנבדק נדבק בנגיף. מאז חצות אובחנו עוד 288 ישראלים, ומספר הנפטרים עלה אתמול ב-12 בני אדם ועומד הבוקר על 957.

 

 

בי"ח במזרח ירושלים בי"ח במזרח ירושלים צילום: אלכס קולומויסקי

 

בירושלים אובחנו בשבעת הימים האחרונים 1,307 תושבים עם קורונה, בבני ברק עומד המספר על 533, באשדוד 428, במודיעין עילית 268, בתל אביב יפו 260, בחיפה 228, בכפר קאסם 214, בבית שמש 212, בנתניה 211, בטירה 208, באום אל פחם 202, בפתח תקווה 195, ברהט 157, בלקיה גם כן 157, באשקלון 154, בחולון 151, בבאר שבע 149, באלעד 139, בראשון לציון 124, במעלה עירון 119, בביתר עילית 118, בנצרת 108, בנתיבות 106, בדליית אל-כרמל 105, בבת ים 103, בחדרה 99 וברמלה 98. בטבריה, הנחשבת עיר אדומה, אובחנו מאז יום חמישי בשבוע שעבר 85 תושבים.

 

חולים פעילים מול מחלימים

 

 

 

בעקבות הגל השני של הקורונה נותרו 140 אלף תלמידים מ-23 הרשויות האדומות בבית. בנוסף, בשש רשויות נוספות חלק מבתי הספר לא נפתחו מסיבות אחרות כמו בעיות לוגיסטיות ומאבקי הורים. (ירון דרוקמן)

x