$
בארץ

דו"ח תפעול אסדת לווייתן: בדיקות חלקיות, דו"חות חסרים ואי התאמה לנוהלים

לאור ממצאי הבדיקה שערך משרד האנרגיה, הוא לא מאשר לנובל אנרג'י להעלות בשלב זה את תפוקת המאגר מעבר לרף של 70% ללא אישור ודורש לתקן את הליקויים עד נובמבר 2021. שותפות לווייתן: "נפעל ליישום ההמלצות בדו"ח"

ליאור גוטמן 20:2631.08.20
משרד האנרגיה מפרסם היום (ב') את ממצאי הביקורת שנערכה באסדת לווייתן. כזכור משרד האנרגיה שכר ביוני האחרון את חברת RSP הבריטית כדי לבדוק את תפעול האסדה במטרה לקבל הסבר לרצף הבעיות והתקלות לכאורה שארעו שם, עם מופעי הדלקת לפיד לשריפת תוצרי בערה שחזרו על עצמם יותר מ-30 פעמים מאז תחילת הזרמת הגז בסןף 2019.

 

לפי משרד האנרגיה, הבדיקות נערכו במהלך החודשים יוני ויולי לרבות ביקורת על גבי האסדה. הביקורת התמקדה בשלושה נושאים: Verification (אימות) של שלבי התכנון, הייצור, ההתקנה וההרצה בהשוואה לדרישות הקיימות בתנאי שטר החזקה, כמו גם לתקנים המקובלים בתעשייה ולתקנים הפנימיים של החברה. כאן נבחן גם הליך הנישוב מדצמבר האחרון, שכלל הזרמות גז ראשוניות במערכת. "הביקורת בחנה את עמידת חברת נובל בדרישות התקנות הפדראליות האמריקאיות וההנחיות הפנימיות של החברה בנושא חקירת אירוע בטיחותי או אירוע בעל פוטנציאל בטיחותי. בין היתר נבחן אם צוות האסדה מיישם את הידע והלקחים מאירועים קודמים", טוענים במשרד.

 

עוד נבדקו יישומי תקני בטיחות (Functional Safety), שמתייחסים לרכיבים ולמערכות הבטיחות האוטומטיות האלקטרוניות הקיימות במערכת החירום (Emergency Shut Down) כמו גם נבדקה רמת הידע של צוות האסדה בנושא זה.

 

עיקרי הממצאים של משרד האנרגיה הם שבמהלך הבדיקות לגבי האימות, נמצא שאלו "מתקיימות בחלקן. מדובר באי התאמה לפרקטיקה המיטבית בתעשיית הנפט (good oilfield practice)", טוענים במשרד. עוד נמצא שלגבי חקירת האירועים השונים, כולל אירועי בערת הלפיד, "איכות הדוחות ותוכנם לגבי אירועי בטיחות אינה מספקת, ומדובר באי התאמה לדרישות". זאת ועוד - משרד האנרגיה טוען ש"בביקורת לא נמצאה הוכחה למילוי דרישות תקנים שונים, שמהווים כשלעצמם אי התאמה לנוהלים הפנימים של חברת נובל ולפרקטיקה המיטבית בתעשיית הנפט"

 

השורה התחתונה: משרד האנרגיה לא מאשר לנובל אנרג'י להעלות בשלב זה את תפוקת המאגר מעבר לרף של 70%, כלומר ככל שהביקוש לגז בשווקי הייצוא או בישראל יעלו ויתאוששו ממשבר הקורונה, הפעלת האסדה במקסימום תפוקה תחייב אישור מקדים מהמשרד. עוד מבקשים שם שכלל התקלות יתוקנו בין אוקטובר הקרוב לנובמבר 2021, תלוי בחומרת הבעיה.

 

 

הלפיד הבוער באסדת לווייתן, בפברואר השנה הלפיד הבוער באסדת לווייתן, בפברואר השנה צילום: עמותת שומרי הבית

 

 

במקביל לבדיקה של משרד האנרגיה, מתקיים שימוע שדן באיכות האוויר והסביבה, שמנוהל על ידי המשרד להגנת הסביבה. כאן כבר עומד לפתחה של נובל אפשרות לקבלת קנס כספי של כמה מיליוני שקלים. השימוע אמור להסתיים עוד השנה.

 

משותפות לווייתן נמסר בתגובה: "הבדיקה התנהלה תוך שיתוף פעולה מלא ושקיפות מוחלטת. מאז שהחלה הפקת הגז הטבעי מלווייתן אנו עומדים על שיעורי הפקה של כ-98% מהזמן. בכוונתנו לפעול ליישום ההמלצות שמפורטות בדו"ח בהתאם ללוחות הזמנים שנקבעו בו. אנו נמשיך לפעול בהתאם לכל ההנחיות של הרגולטורים השונים ובהתאם לסטנדרטים המקובלים בתעשיית הגז והנפט כפי שעשינו כל השנים".

x