$
בארץ

לראשונה: מטוס אל על נחת באבו דאבי

אחרי שלוש שעות ו-17 דקות באוויר מטוס אל על מעוטר במילה "שלום" בערבית, בעברית ובאנגלית נחת באיחוד האמירויות לקראת הנעת התהליך לכינון היחסים בין המדינות. קושנר התייחס לחשיפת "ידיעות אחרונות" על מכירת מטוסי F-35: "מאמין שנתניהו וטראמפ ידונו על כך"

איתמר אייכנר, איתי בלומנטל וליעד אוסמו, ynet 15:4731.08.20

אחרי שלוש שעות ו-17 דקות באוויר, המשלחת הישראלית-אמריקנית שהמריאה לאמירויות נחתה היום (שני) בשעה 14:40 בנמל התעופה באבו דאבי לקראת התנעת הסכם הנורמליזציה שנחתם לאחרונה בין המדינות. זמן קצר לפני הנחיתה התייחס ג'ארד קושנר, יועצו הבכיר של נשיא ארה"ב, לחשיפת "ידיעות אחרונות" על עסקת המטוסים ואמר כי הוא מאמין שטראמפ ונתניהו ידונו על כך בהזדמנות.

 

הנחיתה בנמל התעופה באבו דאבי הנחיתה בנמל התעופה באבו דאבי צילום: אי אף פי

 

בשיחה עם העיתונאים שליוו את המשלחת נשאל קושנר אם הוא הבחין בגמישות מצד נתניהו בעניין מכירת מטוסי החמקן לאמירויות, והשיב כי "הייתה לנו פגישה מצוינת, וממה ששמעתי לנתניהו יש אמון מלא בנשיא טראמפ ובכך שיעשה את מה שנכון כדי להגן על ישראל ולחזק את הקשרים הביטחוניים בינינו. יש לנו הסכם עם ישראל על שמירת העליונות הביטחונית שלה וזה עוזר לנו ולישראל מאוד".

 

קושנר הוסיף: "יש לנו יחסים ביטחוניים בני 30 שנים עם איחוד האמירויות, והעסקה נועדה לקדם את כולנו. אני מאמין שנתניהו רואה את ההזדמנות שיכולה לצאת מהשותפות הזאת, ולכן זה תרם לפריצת הדרך ההיסטורית. לטראמפ יש אמון גדול בנתניהו, ולנתניהו יש אמון גדול בטראמפ".

 

מטוס אל על לאחר בנחיתה באבו דאבי מטוס אל על לאחר בנחיתה באבו דאבי צילום: רויטרס

 

לאחר שיצאו מהמטוס אמר קושנר כי הוא נושא עימו את ברכתו של טראמפ לאנשי האמירויות. "השלמנו טיסה היסטורית, שבתקווה תהיה ראשונה מבין רבות. אני רוצה להודות ולברך את הנסיך מוחמד בן זאיד על ידידותו ועל האומץ שלו. בן זאיד באמת מוביל למזרח תיכון חדש. ביקשנו מהטייס לטוס מהר יותר, כי שתי המדינות מצפות לפרוץ את המחסום, להכיר זו את זו ולייצר חברויות. המנהיגים דוחפים לשלום, אך גם האזרחים רוצים בו".

 

קושנר מתח ביקורת על איראן ועל הפלסטינים ועל שאר המדינות שגינו את ההסכם המתגבש, ואמר: "המעטים שביקרו את ההסכם הם אלה שמחזיקים בעבר רצוף בכישלונות ובהכנסת אזרחיהם למלכודת של עוני וסבל. הם ניצלו את הפילוג בשביל לצבור כוח, אבל הרטוריקה שלהם נמאסה והאזור משתחרר מאחיזתם. המזרח התיכון מלא באנשים מלאי יוזמה וחדשנות - והעתיד שייך להם". 

  

המטוס לאחר בנחיתה באבו דאבי המטוס לאחר בנחיתה באבו דאבי צילום: רויטרס

 

משלחת ישראל וארה"ב לאיחוד האמירויות משלחת ישראל וארה"ב לאיחוד האמירויות צילום: יריב כץ

 

הביקור יימשך יומיים ויכלול פגישות עבודה של צוותים משותפים במגוון נושאים, לקראת חתימה על הסכמים לשיתוף פעולה בתחומים האזרחיים והכלכליים, בהם קידום תיירות ופתיחת שגרירויות. לפי רשת "אל-ערביה", בקבלת הפנים ישתתף היועץ לביטחון לאומי של האמירויות יחד עם כמה שרים. במסגרת הביקור תתקיים פגישה משותפת של יו"ר המל"ל מאיר בן שבת, היועץ לביטחון לאומי רוברט אובריאן, יועצו וחתנו של טראמפ ג'ארד קושנר, והיועץ לביטחון לאומי של איחוד האמירויות השייח תחנון בן זאיד. כמו כן ייפגש ראש המל"ל עם בכירים נוספים באיחוד האמירויות.

 

הכיתוב ב-3 שפות על מטוס אל על בדרך לאבו דאבי הכיתוב ב-3 שפות על מטוס אל על בדרך לאבו דאבי צילום: אי פי איי

 

מדובר בטיסה ישירה שמספרה LY971 – הראשונה אי פעם של חברה ישראלית לנסיכות. סעודיה אישרה לה לעבור בשטחה האווירי, וכמה דקות אחרי ההמראה מנתב"ג נכנס המטוס לשמי הממלכה. המטוס מדגם בואינג 737 המצויד במערכת הגנה מפני טילים עוטר במילים "שלום" בעברית, בערבית ובאנגלית. על כרטיס העלייה למטוס נכתב "עושים היסטוריה".

 

נתניהו ציין כי "זהו יום היסטורי למדינת ישראל" וציטט חלק מספרו שפורסם לפני 25 שנים: "אם בדור הבא יגיעו הערבים לכלל הכרה שישראל שוכנת לבטח במזרח התיכון ושהיא עתידה להישאר בו לעד, ייתכן שיתחולל מהפך פסיכולוגי בעמדתם לגבי זכות קיומה של ישראל. אני מאמין שלא לנצח יטיחו הערבים את ראשם בקיר.

 

"מדינת ישראל שבה יחיו 8 או 10 מיליון יהודים בעוד כמה עשרות שנים, תוכל ליהנות משגשוג, תנופה ועצמאות. דווקא משום שהמדינה היהודית תתחזק כל כך, ייאלץ בסופו של דבר רובו של העולם הערבי לעשות עמה שלום אמת".

 

לפני העלייה למטוס אמר בן שבת: "אני נרגש וגאה לעמוד בראש המשלחת הישראלית לאבו דאבי. אנו יוצאים לאיחוד האמירויות בהמשך להצהרת המנהיגים על כינון יחסי שלום. היעד שלנו הוא להשיג תוכנית עבודה משותפת לקידום היחסים במגוון רחב של תחומים: תיירות, חדשנות, מדע, טכנולוגיה, בריאות, כלכלה ועוד. הבוקר הזה הברכה המסורתית 'צאתכם לשלום' מקבלת משמעות מיוחד".

 

יועצו של דונלד טראמפ, ג'ארד קושנר, הוסיף: "אנחנו עומדים לעלות על הטיסה הראשונה בהיסטוריה בין ישראל לאיחוד האמירויות ואנחנו מקווים שזה יתחיל מסע היסטורי למזרח התיכון ומעבר לו. התפללתי שמוסלמים וערבים בכל העולם יסתכלו על הטיסה הזאת ויכירו בכך שכולנו ילדי אלוהים, ושהעתיד לא צריך להיקבע מראש על ידי העבר. זהו זמן מלא בתקווה ואני מאמין ששלום ושגשוג אפשריים באזור הזה ובעולם כולו".

 

רשת "סקיי ניוז" בשפה הערבית, שבסיסה באיחוד האמירויות, שידרה את דבריו של קושנר והעבירה משדר פתוח שעוסק בטיסה מישראל לאבו דאבי.

 

קברניט המטוס, טל בקר, בירך את נוסעי המשלחת: "שלום לכולם, ברוכים הבאים לטיסה 971 מתל אביב לאבו דאבי. אנחנו שמחים לארח אתכם בטיסה היסטורית זו. זהו צעד נוסף לקראת שלום אזורי. זו הפעם הראשונה שמטוס ישראלי עם דגל ישראל יטוס מעל ערב הסעודית וינחת באיחוד האמירויות. זמן הטיסה בנתיב הנוכחי מעל ערב הסעודית ייארך כשלוש שעות ו-20 דקות, לעומת טיסה של יותר משבע שעות אילו היינו צריכים להקיף את סעודיה. כולנו נרגשים ומצפים לעוד טיסות היסטוריות. אני מאחל לכולם סלאם, peace, שלום".

 

בחמאס גינו את קידום הנורמליזציה בים ישראל לאמירויות: "קבלת הפנים באיחוד האמירויות למשלחת ציונית-אמריקנית, כחלק מההוצאה לפועל של הסכם הנורמליזציה עם ישראל, מדגישה כי המשטר באמירויות ממשיך להפר את כוונת הציבורים באומה הערבית ואת הקונצנזוס הרשמי המתנגד לנורמליזציה. הם ממשיכים לפעול נגד הביטחון הלאומי הערבי ומגבירים את המחלוקות באזור. ההסכם הזה הוא אינטרס ציוני בלבד".

x