$
בארץ

אושרו 4.2 מיליארד שקל לחינוך - לתקופת הקורונה

ועדת הכספים אישרה לקריאה שנייה ושלישית: 1.75 מיליארד שקל עבור מערכת החינוך עד סוף השנה ו-2.45 מיליארד שקל ל-2021. למרות התנגדות חריפה מצד גורמי המקצוע קבעו חברי הכנסת כי 700 מיליון שקל שהוקצו לפני מספר שבועות עבור ביטחון תזונתי יחולקו על פי קריטריונים שייקבע שר הפנים

עמרי מילמן 18:2626.08.20

ועדת הכספים אישרה לקריאה שנייה ושלישית: 1.75 מיליארד שקל עבור מערכת החינוך עד סוף השנה ו-2.45 מיליארד שקל ל-2021. במקביל לאחר התעקשות של משרד האוצר הוכנס לאותו סעיף בחוק גם מימון הטבת הפחת המואץ בגובה 2 מיליארד שקל עד 2022.

 

 

 

מדובר למעשה בקופסת קורונה נוספת שעוקפת את מגבלת התקציב ומשנה את חוק היסוד משק המדינה לאור העדר התקציב המאושר. הגרעון הצפוי לפי משרד האוצר לפי התחזית האחרונה עומד על 14.3%.

 

שר האוצר ישראל כץ שר האוצר ישראל כץ צילום: אוראל כהן

 

בוועדת הכספים ביקרו בחריפות את משרד האוצר על כך שהתיקון לעניין הפחת המואץ, הובא על ידי משרד האוצר רק אתמול בבוקר הדיון, מה שהביא לעיכוב באישור החוק, נוכח ביקורת משפטית של הייעוץ המשפטי לוועדה על כך שהתיקון הובא בהליך לא תקין, הפוגע במעמד הכנסת, ללא הנחת נוסח חוק מעודכן, מבלי שחברי הכנסת למדו אותו, וללא קיום דיון בנוכחות נציגי ציבור רלוונטיים. היה מי שהשווה את ההתנהלות לחקיקת מס דירה שלישית שבוטלה בסופו של דבר בבג"ץ.

 

בשל כך, אושר התיקון רק היום, לאחר קיום דיון בנוסח מעודכן בהשתתפות נציגים רלוונטיים. נציגי משרד האוצר הגדירו את העניין כתקלה, וציינו כי יפעלו שהדבר לא ישנה. ההחלטה בנוגע לפחת מואץ זכתה לביקורת רבה במשק שכן היא מטיבה בעיקר עם התעשיה, מאחר והאוצר התבסס על תוכנית קיימת שמתעלמת מענפי המסחר והשירותים שאם היו מתומרצים גם כן להשקיע בימים אלו הדבר היה מסייע למשק להחלץ מהמשבר.

 

בנוסף אושרו סעיף המעניק מיליארד שקל לעידוד תעסוקה באמצעות מענק עבודה, כפי שהכריז נתניהו אתמול ובין היתר לדרישת חברי הכנסת אופיר כץ ואיתן גינזבורג.

 

בין השינויים שנעשו במסגרת הדיונים הארוכים נקבע בהתאם לדרישת ח״כ מיקי לוי וחברי ועדה נוספים כי יועברו 17.5 מיליון שקל שלא הוקצו לחינוך המיוחד החרדי שחסרים בעקבות העדר התקציב. לדרישת חברי הכנסת עודד פורר ואלכס קושניר, סוכם כי משרד האוצר יפעל להקמת 5 מרכזים אקוטיים, לנפגעות תקיפה מינית, בבתי חולים בפריפריה. לדרישת ח"כ אחמד טיבי סוכם כי תוקצה לטובת המכונים הקהילתיים למנהיגות חברתית בחברה הערבית, תוספת תקציבית בסך 4 מיליון שקל.

 

הדיונים שהגיעו לטונים צורמים דרסו במקרים רבים את עמדת הייעוץ המשפטי של הממשלה. כך למשל למרות התנגדות חריפה מצד גורמי המקצוע קבעו חברי הכנסת כי 700 מיליון שקל שהוקצו לפני מספר שבועות עבור ביטחון תזונתי יחולקו על פי קריטריונים שייקבע שר הפנים, דרעי ויחולקו על ידו. מדובר בסכום שכאמור אושר אולם משרדי הממשלה היו חלוקים עד כה לגבי אופן החלוקה שלו, לאור ההתעקשות של דרעי לקבוע קריטריונים שבפועל מתעדפים את הציבור החרדי בעוד שבפועל ישנו מיזם במשרד הרווחה שזו בדיוק תכליתו. כאמור כעת באמצעות תיקון חוק היסוד, באופן חריג, קיבל דרעי את הסמכות לחלק את הכסף לפי שיקול דעתו.

 

מאחר וגפני נבצר מלהשתתף בדיונים בעקבות הליך רפואי מי שניהל את הדיונים היה ח"כ יצחק פינדרוס.

 

שר האוצר ישראל כ״ץ מסר, כי "כעת אושרה בוועדת הכספים של הכנסת תוכנית האצה וסיוע נרחבת למשק בסך 7.2 מיליארד שקל, שאותה הגשתי, בתיאום עם רה״מ בנימין נתניהו ושר הבטחון בני גנץ, לטובת מוגנות לפתיחת שנת הלימודים, אישור פחת מואץ לעידוד השקעות לטובת מגזרי המשק השונים ומענק מיוחד שינתן לזכאים למס הכנסה שלילי להמרצת העבודה".

x