$
בארץ

הפשרה אושרה: תשלומי ההורים בבתי הספר יחולקו לשניים; קרן המלגות תגדל

ועדת החינוך אישרה הבוקר את תשלומי ההורים, לאחר מאבק חריף; בשלב הראשון ישלמו ההורים רק חלק מהתשלום של סעיפי הטיולים, סל התרבות והשל"ח; הוועדה תדון בחלק הנוסף של התשלומים בהתאם להתפתחויות בשטח; כמו כן יתווספו 20 מיליון שקל לקרן המלגות לסיוע בתשלומי ההורים

שחר אילן 12:0825.08.20

לאחר מאבק חריף ועיכוב של שבועיים אישרה הבוקר ועדת החינוך את תשלומי ההורים. במסגרת הפשרה, בשלב הראשון ישלמו ההורים חלק ניכר מהתשלום של סעיפי הטיולים, סל התרבות ושל"ח. הוועדה תדון בתשלום הנותר בהתאם להתפתחויות בשטח והשאלה האם הפעילות תתאפשר. כן יתווספו לקרן המלגות לסיוע בתשלומי ההורים 20 מיליון שקל. בסך הכל משרד החינוך לא הוסיף כמעט כסף במסגרת הפשרה אלא פשוט חילק את התשלומים לשניים.

 

 

 

על פי הטבלה המצ"ב, ההורים ישלמו בשלב ראשון 148 שקל בגנים במקום 269 בהצעה המקורית (ובשנה שעברה), 478 בכיתות א' במקום 566 ו-1,068 שקל בכיתות יב' במקום 1,388 שקל. הסכום הנדחה אינו גדול במיוחד ועומד על 15% בלבד בכיתות א ו-22% בכיתות יב'.

 

 

אישור תשלומי ההורים הוא אחת הסמכויות המעשיות היחידות של ועדת החינוך של הכנסת. השנה הוועדה בראשות ח"כ רם שפע מכחול לבן סירבה לעשות זאת בטענה שיש להפחית את הנטל על ההורים. בדיון לפני שבועיים טענו חברי הכנסת כי מבקשים מההורים לשלם על פעולות שאי אפשר לבצע בתקופת הקורונה כמו סל תרבות, טיולים שנתיים ומסיבות. כן תקפו את ההיקף הגדול של תשלומי התל"ן (תוכנית לימודים נוספת).

 

הפשרה, בשלב הראשון ישלמו ההורים רק מחצית מסעיפי הטיולים, סל התרבות ושל"ח הפשרה, בשלב הראשון ישלמו ההורים רק מחצית מסעיפי הטיולים, סל התרבות ושל"ח צילום: אלכס קולומויסקי

 

 

על רקע זה הגיש המשרד בשבוע שעבר מתווה שכלל קיצוצים גדולים בתל"ן וצמצומים סמליים בתשלומים האחרים. ההקלה העיקרית שיזם היא הפחתת התשלומים על תוכנית לימודים נוספת (תל"ן) לשלוש שעות לכל היותר. מה שיחסוך בין 500 ל-700 שקל לשנה למשפחה.

 

גם זה לא סיפק את הוועדה. היו"ר רם שפע דרש שהמשרד יממן חלק מהתשלומים מתקציבו מה שכמעט בלתי אפשרי בשל התקציב ההמשכי. בסופו של דבר הוגש אתמול מתווה רביעי. במסגרתו חלק גדול מהתשלומים חולקו לשניים. כדי לממש את החלק השני יהיה צורך באישור מחודש של הוועדה. התשלומים על מסיבות הסיום לא אושרו כלל וידונו בדצמבר.

 

ח"כ רם שפע אמר לאחר הישיבה ש"יצרנו משוואה שונה לחלוטין", טענה די רחוקה מהמציאות. עוד אמר שחלק מבתי הספר עוד לא החזירו להורים חובות מהשנה שעברה ולכן יש חשיבות לכך שהכספים יישארו אצל ההורים.

 

גם למתווה הפשרה יש תגובות שליליות רבות. יו"ר הנהגת ההורים הארצית מירום שיף אמר שאינו יכול לתמוך כיוון שאין צמצום של הסכומים שההורים נדרשים לשלם. עו"ד הרן רייכמן מהקליניקה למשפט ומדיניות חינוך תקף את העובדה שלא נפתרה בעיית התשלומים החריגים בבת הספר התורניים. פיצ'י דובינר ממטב המאבק לחינוך חינם קרא למרד תשלומי הורים כי "משרד החינוך לא מממן גרוש. ועדה לא רצינית", אמר. "החלטה לא רצינית, חברי כנסת מנותקים".

x