$
בארץ

דיווח שוטף

עצמאים ושכירים יוכלו להגיש בקשה למענק של עד 15 אלף שקל עבור מאי-יוני

משרד הבריאות: ביממה האחרונה התגלו 1,889 חולי קורונה מאומתים. אתמול התקבלו תוצאות של 30,037 בדיקות. 427 מהחולים במצב קשה, 121 מונשמים ו-858 נפטרו עד כה מהמגפה; נתניהו: אקדם תוכנית להרחבת מס הכנסה שלילי; פרופ' גמזו: "התחלואה בישראל מהקשות בעולם, אסון בחברה הערבית"

כלכליסט ו-ynet 20:3725.08.20

משבר הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

טבלת נדבקים לפי יישוב

 

 

 

 

20:35 - עצמאים ושכירים יוכלו לבקש מענק של עד  15 אלף שקל עבור מאי-יוני

 

באתר רשות המסים ניתן להגיש בקשות לקבלת מענק הסיוע לעצמאים ולשכירים בעלי שליטה, שמחזור הפעילות שלהם בחודשים מאי-יוני נפגע בשל התפרצות נגיף הקורונה בלפחות 40% לעומת התקופה המקבילה ב- 2019. סכום המענק הינו בגובה של עד 15,000 שקל לכל תקופת זכאות. סכום המענק יהיה 70% מההכנסה החייבת הממוצעת לחודש, בשנים 2018 או 2019, לפי הגבוה בהם, כפול 2 (עבור החודשיים של תקופת הזכאות).

 

 

 

19:45 - משרד הבריאות: ביממה האחרונה התגלו 1,889 חולי קורונה מאומתים

 

משרד הבריאות מסר כי ביממה האחרונה התגלו 1,889 חולי קורונה מאומתים. אתמול התקבלו תוצאות של 30,037 בדיקות. 427 מהחולים במצב קשה, 121 מונשמים ו-858 נפטרו עד כה מהמגפה. (רועי רובינשטיין)

 

16:51 - נתניהו: אקדם תוכנית להרחבת מס הכנסה שלילי

 

משרד ראש הממשלה הודיע, כי ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כץ מקדמים בימים אלו תוכנית כלכלית נוספת שתכלול בין היתר מענקים מוגדלים למקבלי מס הכנסה שלילי. התוכנית מגיעה בהמשך לסדרת דיונים כלכליים שהתקיימו בשבוע האחרון, בהם השתתפו מלבד נתניהו וכץ גם נגיד בנק ישראל, מנכ״ל משרד רה״מ, ראש המועצה הלאומית לכלכלה, מנכ״לית משרד האוצר ובכירים נוספים.

 

נתניהו: "שר האוצר ואני מדברים כרגע על הבאת תוכניות כלכליות נוספות, לרבות קידום מס הכנסה שלילי, כדי לעודד ולתגמל יציאה לעבודה, ויש לנו עוד תכניות בדרך".

 

שר הכלכלה עמיר פרץ מסר בתגובה כי ״מס הכנסה שלילי לעידוד תעסוקה הוא צעד חיובי בכיוון הנכון, במיוחד כשהדגש הוא על אוכלוסיות מוחלשות. עם זאת, עלינו להשלימו לכדי תכנית אסטרטגית של הבראת המשק ועידוד התעסוקה ע״י החלת מודל ישראלי של חל״ת גמיש המוכר כמודל הגרמני".  (עמרי מילמן)

 

 

שר האוצר ישראל כץ וראש הממשלה בנימין נתניהו שר האוצר ישראל כץ וראש הממשלה בנימין נתניהו צילום: יאיר שגיא, אלכס קולומויסקי

 

15:00- פרופ' גמזו: "התחלואה בישראל מהקשות בעולם, אסון בחברה הערבית"

 

פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו אמר בצהריים (יום ג') כי רמת התחלואה בנגיף הקורונה בישראל גבוהה, וציין את החברה הערבית. "אנחנו רואים שזה ממש חוצה בצורה נרחבת. ברהט, טירה, סכנין, אום אל-פחם, כפר קאסם, סכנין ונצרת יש קצב הכפלה משמעותי".

 

גמזו ציין כי "עדיין מתרחשות בחברה הערבית חתונות ומסיבות. ראשי הרשויות המקומיות הערביות רואים את זה, מרגישים מאוד מאוד לא בנוח, כי הדבר הזה מייצר מעגלי הדבקה. אנחנו רואים פתאום עלייה בחיפה. אני רוצה לבדוק שזה לא מצב שאנחנו לא יכולים לשלוט בו. אני קורא לחברה הערבית והמנהיגים לפעול. זה אסון".

 

הוא הוסיף: "זה גידול שמביא אותנו לכמות של יותר מ-500 חולים חדשים כל יום. אנחנו מתקרבים ל-28% מהתחלואה במדינת ישראל, עוד מעט שליש משיעור החברה הערבית באוכלוסיית המדינה. המורכבות הנוספת היא תחלואה בחברה החרדית, שלאחר תגובה תקופה של רגיעה ראיתי בה עלייה בימים האחרונים. הדבר הזה מדאיג".

 

פרויקטור הקורונה אמר שבכל הנוגע לערים נתניה, תל אביב וירושלים אין שינוי. "כל רשות מקומית חייבת לקחת את עצמה בידיים בהקשר הזה, ואני רואה את תהליכי העבודה ותהליכי הניהול", אמר.

 

"אני יודע ששואלים, מה עשית?", הוסיף גמזו. "הדבר העיקרי שאני עושה זה מה שלא נעשה בעבר. אמרתי את זה הרבה מאוד פעמים. בנייה של תשתיות לאורך זמן. כן, לוקח זמן לצה"ל לבנות את התשתית של קטיעת השרשראות אבל כשהיא תיבנה עוד שבועיים בהפעלה חלקית היא תהיה בעלת עוצמה".

הוא ציין כי "זו הדרך היחידה. כולם מדברים על סגר, אבל הדרך שלי היא לא סגר. היא לבנות תשתיות ניהול, לנהל את זה בתוך הרשויות המקומיות. אין דרך אחרת. אין לנו פתרון של הורדת תחלואה פתאומית".

 

בפתח דבריו התייחס פרופ' גמזו לעלייה בתחלואה שנרשמה אתמול: "כאשר אנחנו מנתחים את המספר היחסית גבוה הזה לאורך כל התקופה האחרונה, זה היום הראשון שאני רואה עלייה שהיא טיפה מדאיגה".

 

 

רוני גמזו רוני גמזו צילום: מירי גטניו דוברות איכילוב

 

חולים קשה מול בינוני

 

 

 

 

14:00 - משרד הבריאות הנחה לקלוט במחלקות הקורונה מתנדבים שהחלימו מהנגיף

 

משרד הבריאות הנחה את בתי החולים לקלוט במחלקות הקורונה מתנדבים שהחלימו מהנגיף, לטובת סיוע לצוותים הרפואיים. בהודעה שנכתבה על ידי ד"ר ורד עזרא, ראש חטיבת הרפואה במשרד הבריאות, צוין: "מתוך ניסיונם של מספר בתי חולים, מאושפזים במחלקות קורונה יכולים להיתרם רבות ממתנדבים שיסייעו במחלקה, יסעדו את החולים ובוודאי את אלה שמרותקים למיטתם".

 

 

12:30 - הפשרה אושרה: תשלומי ההורים בבתי הספר יחולקו לשניים; קרן המלגות תגדל

 

לאחר מאבק חריף ועיכוב של שבועיים אישרה הבוקר ועדת החינוך את תשלומי ההורים. במסגרת הפשרה, בשלב הראשון ישלמו ההורים חלק ניכר מהתשלום של סעיפי הטיולים, סל התרבות ושל"ח. הוועדה תדון בתשלום הנותר בהתאם להתפתחויות בשטח והשאלה האם הפעילות תתאפשר. כן יתווספו לקרן המלגות לסיוע בתשלומי ההורים 20 מיליון שקל. בסך הכל משרד החינוך לא הוסיף כמעט כסף במסגרת הפשרה אלא פשוט חילק את התשלומים לשניים.

 

ההורים ישלמו בשלב ראשון 148 שקל בגנים במקום 269 בהצעה המקורית (ובשנה שעברה), 478 בכיתות א' במקום 566 ו-1,068 שקל בכיתות יב' במקום 1,388 שקל. הסכום הנדחה אינו גדול במיוחד ועומד על 15% בלבד בכיתות א ו-22% בכיתות יב'.

 

11:30 - לקראת ספטמבר: התחבורה הציבורית תאפשר נסיעה של עד 75% בשעות השיא

 

כחלק מההערכות לפתיחת שנת הלימודים תתאפשר תפוסה של 75% ממקומות הישיבה באוטובוסים וזאת בין בשעות 6:00-9:30 בבוקר ו- 14:00-17:00 אחה״צ במקום 50%, כך סיכמו היום שרת התחבורה מירי רגב ושר הבריאות יולי אדלשטיין במטרה לאפשר למערך התחבורה להמשיך ולתפקד גם מול הביקושים הצפויים עם חזרת התלמידים לבתי הספר

 

ארגון נהגי האוטובוסים בישראל מבית ההסתדרות הלאומית מסר בתגובה, כי "על מנת ליישם את הוראות משרד התחבורה חייב המשרד להוריד לשטח הנחיות ברורות לגבי יישומן תוך מתן הגדרת אחריות לאכיפה שצריכה להיות. כלל לא ברור מיהו הגורם שיהיה אחראי לספירת הנוסעים ולהגבלה שצריכים לייצר באוטובוסים. אנו תוהים מה יהיה הנוהל למקרה שתהיה חריגה במספר הנוסעים. לצערנו, עד כה משרד הבריאות לא התייחס לשלילת הסכנה בהצטופפות נוסעים רבים כל כך בחלל סגור באוטובוס. ארגון נהגי האוטובוסים בישראל מבית ההסתדרות הלאומית ימשיך להיות חוד החנית בשמירה על בריאות הציבור והנהגים". (עמרי מילמן) 

 

נדבקים חדשים מדי יום

 

 

 

11:15 - משרד הבריאות: 424 חולים במצב קשה; 363 חולים חדשים מאז חצות

 

משרד הבריאות מעדכן את נתוני התחלואה בקורונה. נכון לשעה זו יש 424 חולים שמצבם מוגדר קשה ו-120 מונשמים. 856 נפטרים מאז פרוץ המגפה. 105,252 חולים מאומתים מאז פרוץ המגפה.

 

09:40 - משרד החינוך סיכם על הגדלת קרן המלגות לתלמידים נזקקים

 

משרד החינוך וועדת החינוך של הכנסת הגיעו לפשרה בנוגע להגדלת קרן המלגות לתלמידים נזקקים לסכום של 120 מיליון שקלים, וגביית תשלומים מההורים בהתאם לצריכת השירותים בשתי פעימות.

 

09:30 - הכי רחוק מהיעד: שיא של כמעט חודש בנדבקים בקורונה

 

לפני שלושה שבועות המליץ המל"ל על יעד של פחות מ-400 נדבקים ביום בנגיף הקורונה לפני פתיחת שנת הלימודים, ב-1 בספטמבר. אבל מאז לא חלה ירידה משמעותית במספר המאובחנים - ואתמול (ב') מספרם אף טיפס והגיע לשיא של כמעט חודש.

 

על פי נתוני משרד הבריאות, אתמול נדבקו בקורונה 1,888 איש - הכי הרבה מאז 29 ביולי. יעד נוסף שמשרד הבריאות עוד יותר רחוק ממנו הוא היעד שהציב ראש הממשלה בנימין נתניהו להחזרת מגבלות, שעמד על 100 נדבקים ביום מחוץ לערים האדומות. אתמול נרשמו 1,511 נדבקים מחוץ לאזורי ההתפשטות.

 

שיעור החיוביים אתמול הגיע ל-6.7%, גבוה יותר ביחס למרבית הימים בשבוע האחרון. גם מספר החולים קשה טיפס בימים האחרונים ולאחר שהגיע אתמול לשיא של 419 חולים, היום מספרם עומד על 424.

 

בתוך כך, קבינט הקורונה אישר אמש במשאל טלפוני להאריך בשבוע נוסף את מגבלות ההתקהלות כפי שחלו עד כה. לפי ההודעה, אם לא תתקבל החלטה אחרת בוועדת חוקה בכנסת, התקנות יהיו בתוקף עד ליום שני, 31 באוגוסט.

 

 

בדיקת קורונה בדיקת קורונה צילום: שאול גולן

 

x