$
בארץ

תוספת התקציב גדולה מההערכות - תעמוד על 12 מיליארד שקל

ועדת הכספים דנה בדחיית פיזור הכנסת ובהגדלת התקציב; עד כה היו ההערכות כי מדובר בתוספת של 8 מיליארד שקל; הדיון מתקיים לאחר הודעת רה"מ על תמיכתו בפשרת האוזר לדחיית אישור התקציב עד ה-23 בדצמבר; שר האוצר ישראל כץ: "נעשתה פשרה פוליטית כי לא ניתן להביא את תקציב 2020"

צבי זרחיה 22:3523.08.20
ועדת הכספים של הכנסת מתכנסת הלילה (א') על מנת לאשר להצבעה בקריאה השנייה והשלישית את החוק לדחיית פיזור הכנסת עקב אי אישור התקציב כמתבקש עד מחר בחצות. כינוס הוועדה מתאפשר בעקבות הודעתו הערב של ראש הממשלה בנימין נתניהו על תמיכתו ב"פשרת האוזר" לדחיית אישור תקציב 2020 עד ה-23 בדצמבר במקביל להקפאת המינויים הבכירים שטעונים את אישור הממשלה ולתחילת פעילותה של ועדת המינויים. במסגרת הפשרה נידונה הגדלת התקציב ב-12 מיליארד שקל בעוד שעד כה ההערכה היתה כי מדובר בהגדלה של 8 מיליארד שקל. הצעת החוק לדחיית פיזור הכנסת ולהגדלת היקף ההוצאה בתקציב צפויה לעלות מחר בערב לאישור בקריאה השנייה והשלישית במליאת הכנסת - אם כמובן תאשר זאת הוועדה הלילה.

 

בכך עשויה להסתיים הסאגה הנוכחית בעימות בין כחול לבן, שדרשה תקציב דו שנתי ל-2020 ול-2021 כמתחייב מההסכם הקואליציוני, ובין הליכוד שדרש להביא תקציב חד שנתי. דחיית פיזור הכנסת עקב אי אישור התקציב מאפשרת לנתניהו נקודת יציאה לפני הרוטציה עם בני גנץ, המיועדת לנובמבר 2021, זאת בלא שיואשם בכך שהכשיל את העברת התקציב ומבלי להצטרך לפנות את מקומו לגנץ במסגרת ממשלת מעבר. במצב כזה, אם הכנסת לא תאשר את עד ה-23 בדצמבר את תקציב 2020 אזי הבחירות לכנסת ייערכו ב-23 במרץ. אם תאשר את התקציב לשנת 2020 במועד המוצע, הרי שאי אישור התקציב לשנת 2021 עד 31 במרץ 2021 יגרום להקדמת הבחירות ולעריכתן בסוף יוני אותה שנה.

 

 

 

 

יחד עם הצעת החוק לדחיית פיזור הכנסת, מוצע לפי הפשרה של ח"כ צבי האוזר לחוקק תיקון לחוק יסוד הממשלה שלפיו עד ל-23 בדצמבר 2020 יוגדל תקציב המדינה בכ-2.5%, כ-12 מיליארד שקל כאמור, על מנת לאפשר הזרמת כספים למשרדים. תוספת זו היא מעבר לתקציב החודשי לכל המשרדים לפי שיעור הגידול הטבעי וה"טייס האוטומטי". עד כה, פשרת האוזר נגעה לדחיית הפיזור עד ה-3 בדצמבר, אך עתה עולה כי התקופה הוארכה ב-20 יום.

 

 

ח"כ צבי האוזר ח"כ צבי האוזר צילום: יריב כץ

 

"תוספת למי שמגיע לו"

שר האוצר, ישראל כץ אמר בישיבה כי "אנחנו כאן סביב הצעת חוק פרטית, שבאה לדחות את המועד האחרון להגשת תקציב מדינה, ומאחר שיש רצון לקדם את זה, נכנסים מרכיבים נוספים, בעיקר סביב הצורך לעבות את התקציב הקיים. זה לא סוד שאני חשבתי וחושב שהיה טוב מאוד אם היו מאפשרים להביא תקציב ל-2020, הכנו תקציב וחוק הסדרים. הייתי שמח לראות את הכנסת נכנסת לדיונים מהירים. אבל מאחר שנעשתה פשרה פוליטית ולא ניתן להביא את תקציב 2020, השאלה באיזו דרך נרחיב את האפשרות לתקצב כל מיני תחומים דחופים למשק, על סמך תקציב 2019 שנהוג גם ב-2020".

 

"החשב הכללי אמון על הפעלת תקציב 1 חלקי 12 בתקציב הקיים בשיתוף אגף התקציבים, ולא מעט דברים פתרנו במאמץ משותף. החינוך המשלים לדוגמה, הם נשארו עם חשש כבד שלא יכולו לתפקד השנה, ואי אפשר להשתמש בתקציב קורונה. לכן נוצר פער עצום. החשב הכללי ואג"ת הובילו מאמץ גדול, ומצאנו עם שר החינוך פתרון להפעיל זאת. זו הדרך שמתנהל תקציב המשכי. ברגע שיתקבל התיקון של תוספת לפי מגבלת ההוצאה, עוד 12 מיליארד שקל על ה-400 מיליארד של התקציב -  זה מאפשר תוספת לביטחון, לישיבות וגורמים אחרים, לא כמועדפים על אחרים, אלא כי זה מה שמגיע להם".

 

 

ישראל כץ ישראל כץ צילום: אבי מועלם

 

לשאלת חברי הכנסת, הבהיר שר האוצר כי התקציב המוקצה יכלול את התוספת לכספי התמיכות לצרכי רווחה וצרכים נוספים שעלו במסגרת דיוני הוועדה. "החשב ינהל את זה לפי הצרכים והתקציב ועקרונות תקציב 2019. לא אומר לו תעביר לפה או לשם, אני מאפשר לו לעבוד בשיתוף כל הגורמים המקצועיים במשרד האוצר. אבל כל הפרשנות שזה כן תקציב או לא, זו כבר כניסה לתפקיד הפוליטי".

 

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) דרש להוציא מהישיבה את חברי הכנסת של כחול לבן מאחר שהשתתפו בישיבת סיעתם ביום שישי אחר הצהריים בביתו של בני גנץ בהשתתפות שרת הקליטה פנינה תמנו שטה, שנמצאה חיובית לנגיף הקורונה.

x