$
בארץ

בדרך לפשרה? נתניהו וגנץ תומכים בהצעת האוזר שתמנע בחירות

לפי הצעת החוק שתידון מחר בוועדת הכספים במטרה לאשרה במליאה בקריאה שנייה ושלישית, אישור התקציב יידחה עד ה-3 בדצמבר, המינויים יוקפאו ותוקם ועדה לבחינת דרכי מינוי בכירים שעליה התחייבו הצדדים בהסכם הקואליציוני. אם החוק לא יאושר עד שני בחצות - הולכים לבחירות ב-17 בנובמבר

צבי זרחיה 20:4922.08.20

ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש הממשלה החלופי ושר הביטחון בני גנץ עשויים לתמוך בהצעת הפשרה לדחיית אישור התקציב, והקפאת המינויים הבכירים שתמנע את פיזור הכנסת ביום שני בחצות. עם זאת, ההצעה מותירה בידי נתניהו את האפשרות לפזר את הכנסת ולהקדים את הבחירות אם התקציב לא יאושר עד דצמבר 2020.

 

אם הצעת החוק של האוזר לא תאושר במליאה עד שני בחצות - ישראל תלך למערכת בחירות רביעית - ב-17 בנובמבר. ישיבת עדת הכספים נדחתה בשלוש שעות - מ-10:30 ל-13:30 - בניסיון להגיע להסכמה בין הצדדים: הליכוד וכחול לבן. לח"כים נמסר שצפויות הצבעות.

 

לפי ההצעה שהגיש חבר הכנסת צבי האוזר (דרך ארץ), ביום שני יחוקק בהצבעה בקריאה השנייה והשלישית החוק הדוחה את פיזור הכנסת עקב אי אישור תקציב המדינה ב-100 ימים, כלומר עד 3 בדצמבר 2020. במהלך 100 הימים הללו יוסכם על תקציב וחוק הסדרים שייצבו את הכלכלה הישראלית. עד אז יפעלו על פי 1/12 של תקציב 2019 עם תוספת אחוזית לתקציב שתוסכם בין הצדדים.

 

כמו כן, מוצע שתוקם מיידית הוועדה לבחינת דרכי מינוי בכירים שעליה התחייבו הצדדים בהסכם הקואליציוני. עד קבלת מסקנות של ועדה זו - יוקפא המצב הקיים ולא יבוצעו מינויים (תוצאה זהה למצב בו יוכרזו בחירות ביום ב'). לפי ההצעה, הממשלה תתמקד במאבק בקורונה ובשפעת לקראת החורף ובאתגרי הביטחון בגבול עזה ובצפון.

 

יוזם ההצעה, ח"כ האוזר יוזם ההצעה, ח"כ האוזר צילום: יריב כץ

 

 

מחר בבוקר תכונס ועדת הכספים על מנת לאשר להצבעה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק שהגיש האוזר. יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) דרש בשבוע שעבר להגדיל את מסגרת ההוצאה בתקציב במיליארדי שקלים, ולהקצות כספים למוסדות החרדיים, ולמוסדות הציוניים דתיים.

 

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) אמר כי "משמעותה של הצעת החוק היא כי המדינה תמשיך להתנהל ללא תקציב 2020, ללא תקציב 2021 - וכי פניה של מדינת ישראל לבחירות. נתניהו וגנץ שהצדיקו את הקמת ממשלת השיתוק והניתוק הזו במאבק בקורונה ובאישור תקציב מדינה, על כלל שרי הממשלה, התעסקו בתפקידים וכיבודים ומאבקים במהלך 100 הימים שהוקצו לאישור התקציב - אבל לא בקידום תקציב ולא במאבק בקורונה. את המחיר כמו תמיד ישלם הציבור.

 

"מערכת הבחירות שבפתחנו היא נזק עצום למדינת ישראל ולכלכלת ישראל והאשמה כולה של הצמד נתניהו-גנץ. במשבר הכלכלי-חברתי-בריאותי הקשה ביותר מאז קום המדינה בוחרים הצמד נתניהו וגנץ להתעסק בלי סוף בפוליטיקה קטנה ובחילופי האשמות ושכחו מהציבור. החוק הזה, אם יאושר, הוא אות קלון נוסף לממשלה הזו וחמור מכך - הוא שיתוק כלכלי חסר תקדים, שיפגע בכל תחום ובכל אזרח במדינת ישראל. את הטירוף הזה חייבים לעצור".

 

יו״ר מפלגת ישראל ביתנו, ח״כ אביגדור ליברמן, צייץ כעת בחשבון הטוויטר שלו: "כששני ראשי ממשלה מתנהלים כמו שני ילדים בגנון אולי כדאי להזכיר להם שיש פה מדינה לנהל. לפני שאתם לוקחים את כולנו לבחירות מיותרות חייבים לעשות 5 דברים באופן מיידי:

 

 

 

 

 

 

 

x