$
בארץ

30 נעצרו ושלושה שוטרים נפצעו בעימותים בירושלים

שוטרים ומפגינים התעמתו בכיכר פריז הסמוכה למעון ראש הממשלה. עשרות נגררו בכוח ונעצרו. סגן-ניצב תועד מכה מפגין באלימות ואחר כך צולם מרתק מפגין אחר בלחיצה על צווארו. מפקדו של הקצין: "לטענתו, הוא הותקף על-ידי שני מפגינים". המשטרה הבטיחה כי האירוע יתוחקר

ynet 07:0323.08.20

עימותים חסרי תקדים ומעצרים במחאה בירושלים: בשבוע התשיעי למחאה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, התפתחו אמש (שבת) עימותים קשים בין שוטרים למפגינים שהתמקדו בכיכר פריז הסמוכה למעון ראש הממשלה. סגן-ניצב ניסו גואטה תועד מכה וגורר בכוח מפגין. אחר כך צולם כשריתק מפגין לקרקע בלחיצה על צווארו. שוטרי יס"מ ופרשים הדפו מפגינים. 30 מפגינים נעצרו, שלושה שוטרים נפצעו.

 

 

 

 

 

מפקד מרחב ציון של המשטרה תת-ניצב עופר שומר התייחס לאירועים האלימים ששיאם היה במכות של פקודו, קצין המבצעים של מרחב ציון סנ"צ גואטה. לדבריו, "הערב היה אלים מצד המפגינים. מבדיקה ראשונית שעשינו עם ניסו גואטה, לטענתו הוא הותקף על-ידי שני מפגינים. אחד נתן לו אגרוף לפנים, שרט אותו והוריד לו את המסכה. הוא ביצע מעצר והנושא ייבדק בהמשך".

 

עוד אמר תנ"צ שומר כי "משתמשים בשמות הפרטיים של שוטרים, מאיימים נגדנו ומסיתים נגדנו. שוטר קיבל אגרוף בראש ושוטר אחר חטף אבן. זה דבר שלא ראינו עד עכשיו. אנשים צריכים לקחת אחריות ולהבין שאם זה יהפוך למפגן שנאה נגד המשטרה - המשטרה לא תירתע".

 

המפגינים, מצידם, טענו כי שני בני אדם נזקקו לקבלת טיפול רפואי בבית חולים. מדובר באישה שטוענת שנדחפה על-ידי שוטר אל הרצפה ובמפגין אחר שטען שנדחף גם כן אל הרצפה והוכה

 

המשטרה התייחסה מוקדם יותר לתיעוד האלימות של סגן ניצב גואטה ומסרה כי "הקצין טען בבדיקה ראשונית שהוא הותקף. יחד עם זאת, האירוע הספציפי ייבדק ויתוחקר". בהתייחס למחאה מסרה המשטרה: "למרות המאמצים והמשאבים הרבים שהמשטרה משקיעה כדי להבטיח מחאה בטוחה וחופש ביטוי לכל, ניכר כי קבוצות שונות בחרו היום בדרך של פרובוקציה, לרבות אלימות פיזית ומילולית נגד שוטרים שתפקידם לשמור על הביטחון והסדר גם של המוחים עצמם".

 

הפגנה מול מעון ראש הממשלה בירושלים הפגנה מול מעון ראש הממשלה בירושלים צילום: גיל יוחנן

 

 

עוד נמסר כי "משטרת ישראל מובילה בתקופה מורכבת זו מדיניות ברורה של חופש הביטוי והמחאה לכל, ומותחת את כוחותיה ואמצעיה במאמץ מיוחד בהתייחס להיקף משמעותי של משימות שנוספו לה לנוכח מצב החירום המיוחד".

 

עם סיום ההפגנה, מסרה הלילה המשטרה כי "לאחר כמה הכרזות בדבר הפסקת השימוש בכלי הרעש, בהתאם לפסיקת בג"ץ ולאחר מכן הכרזה בדבר סיום המחאה, חלק מהמפגינים בחרו לגדף את כוחות המשטרה ולקרוא קריאות נאצה כלפיהם. הם החריפו את הרעש והפרו את הסדר הציבורי תוך סירוב להתפזר באופן עצמאי".  

 

הפגנה מול בית ראש הממשלה בקיסריה הפגנה מול בית ראש הממשלה בקיסריה צילום: גיל נחושתן

 

 

השוטרים, בראשות מפקד המחוז ניצב דורון ידיד, הצליחו למנוע מהמפגינים לצעוד מכיכר פריז לרחוב קינג ג'ורג', ולאחר מכן פיזרו בכוח את המוחים שסירבו להתפנות מרצון ולחדול מהרעש. המוחים, מצידם, התיישבו על הרצפה, וקוראים "אתה לא תהיה מפכ"ל" למפקד מחוז ירושלים ניצב דורון ידיד, שלטענתם פוגע במחאה כדי להתחבב על השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה.

 

כ-1,500 מהמפגינים בירושלים השתתפו קודם לכן בצעדה לא חוקית מגשר המיתרים לכיכר פריז, שבמהלכה נרשמו עימותים בכמה מוקדים עם שוטרי יס"מ. במהלך העימותים חסמו השוטרים את דרכם של המוחים, ריתקו מפגינים לקרקע, גררו לפחות עשרה למעצר וניסו למנוע ללא הצלחה את קיום הצעדה.

 

אליקים אליקים צילום: הדגלים השחורים

 

עתלית עתלית צילום: הדגלים השחורים

 

 

צומת גמא צומת גמא צילום: הדגלים השחורים

 

 

צומת דבירה צומת דבירה צילום: רועי עידן

 

 

גשר ההלכה, ת"א גשר ההלכה, ת"א צילום: הדגלים השחורים

 

 

כשהגיעו הצועדים לכיכר פריז, הם סירבו להיכנס אליה בעקבות המחסומים שתוחמים את ההפגנה, והמשטרה נאלצה בסופו של דבר להיכנע להם ולהסיר את הגדרות. בהמשך דחקו פרשי המשטרה וכוחות יס"מ את כלל המפגינים לכיכר, והחזירו את הגדרות כדי למנוע צעדה נוספת ברחוב קינג ג'ורג'.

 

הצעדה מגשר המיתרים עברה, בין היתר, בצומת שסמוך לבית המשפט העליון, שם נתקלו המפגינים בשוטרים ופנו לכיוון אחר. בהמשך שינו את כיוונם כמה פעמים נוספות בעקבות חסימות של המשטרה, תוך שהם קוראים, בין היתר, "שוטר, על מי אתה שומר?", "משטרה פוליטית", "ממשלה של מושחתים" וקריאות נוספות. ברחוב בצלאל פינת טרומפלדור וברחוב שמואל הנגיד נרשמו עימותים קשים בין המפגינים למשטרה.

 

אנשי עמותת "חוזה חדש" (קריים מיניסטר) מסרו בתגובה כי "משטרת בלפור בהנהגת דורון ידיד החלש היא משטרה פוליטית בריונית שלוקחת שוב את החוק לידיים. אחרי ה'מפגן' בחמישי הכל ברור - הנאשם חסר התמיכה משתמש בשוטרים כקו ההגנה האחרון שלו. זו הכרזת מלחמה על המחאה ועל חופש הביטוי. האלימות לא תרתיע אותנו. עשרות האלפים שהגיעו לבלפור ולכל הארץ לא יעצרו עד שהנאשם שריסק את הכלכלה ואת הדמוקרטיה ילך". בעמותה טענו כי שקמה שוורצמן, מובילת מחאת "הדגלים השחורים", עוכבה לחקירה.

 

באשר למחסומים שדרשו המפגינים להסיר בכיכר פריז - עורך הדין גונן בן יצחק מעמותת חוזה חדש פנה השבוע למ"מ מפכ"ל המשטרה בעניין המחסומים שלדבריו גורמים ל"מכלאות צפופות ומסוכנות". הוא איים כי אם המחסומים לא יוסרו, המפגינים יישארו מחוץ אליהם והמחאה תתקיים ברחובות הפתוחים שבסמוך לכיכר פריז - כפי שאכן קרה עד להסרת הגדרות.

 

 

הפגנה מול מעון רה"מ בירושלים הפגנה מול מעון רה"מ בירושלים צילום: גיל יוחנן

 

הפגנה מול מעון רה"מ בירושלים הפגנה מול מעון רה"מ בירושלים צילום: גיל יוחנן

 

הפגנה מול מעון רה"מ בירושלים הפגנה מול מעון רה"מ בירושלים צילום: גיל יוחנן

 

הארגונים החתומים על ההודעה בדבר הצעדה הם "הלם תרבות", "קומי ישראל", "צעדת הנשים", "התעוררנו", "חזית ורודה", "אזרחיסט" ו"הבעלבתים". המארגנים מסרו לפני הצעדה כי "עוני, חולי וייאוש בעם, אלימות מינית מחרידה ברחובות, ועל אף שאנו בעיצומו של המשבר החמור בתולדות המדינה, ההנהגה המנותקת והמסואבת פשוט לא סופרת אותנו. הם עסוקים רק בעצמם".

 

לדבריהם, "אנחנו יוצאים בהמונינו לרחובות ולצערנו, משטרת ישראל מסרבת לאבטח את הצועדים והצועדות. אנחנו אומרים למשטרה - לא ניתן לכם לדכא את המחאה. נצעד אתכם או בלעדיכם. תפקידכם להגן עלינו, תפקידנו להגן על מדינה קורסת".

 

מהמשטרה נמסר כי הצעדה בירושלים לא קיבלה אישור מאחר שמדובר בשעות העומס בצאת השבת, וחסימת הכניסה והיציאה המרכזיות של ירושלים בשעות אלה פוגעת באופן קשה במרקם החיים של תושבי העיר והמבקרים בה. גורם במשטרה מסר כי "הוצעו למפגינים חלופות לקיים תהלוכה באופן שיאפשר את שגרת החיים של התושבים, אך המארגנים בחרו שלא להישמע ולקיים את התהלוכה בניגוד לעמדת המשטרה - תוך כדי פגיעה בשגרת חיי התושבים".

 

במקביל למחאות בירושלים, אלפי חברי התנועה לאיכות השלטון הגיעו להפגנה בכיכר ראלי בקיסריה מול ביתו של ראש הממשלה, והתפרסו על יותר ממאה גשרים וצמתים ברחבי הארץ תחת הכותרת "מושחתים נמאסתם". הזמר חמי רודנר קרא במחאה בקיסריה לאמנים נוספים להצטרף: "סוגרים אתכם בבית בכוונה. אל תפחדו, תצאו". בן 50 מפרדס חנה שהגיע להפגנה עם מסכה שחורה עוכב לחקירה לאחר שסירב להזדהות בפני השוטרים. כעשרה תומכים של נתניהו הפגינו בעדו במקום.

 

פרופ' ירון זליכה אמר בקיסריה: "אנחנו נמצאים בסכנת נפשות לחברה, לכלכלה, לביטחון המדינה ולדמוקרטיה. המושחת מבלפור גרר שורה ארוכה של סכנות למדינה שלנו. ריסקת את העצמאים והעסקים הקטנים במשבר הזה - וחיבקת את אלוביץ' ותשובה. אלה חברים שלך. נתניהו עסוק בהסתה, השחתה וטירוף - אפס מאופס בניהול משבר הקורונה".

 

גם תנועת הדגלים השחורים המשיכה היום עם "מחאת הגשרים", לאחר שבשבוע שעבר הפגינו המוחים ביותר מ-300 גשרים וצמתים ברחבי הארץ. לפי הדגלים השחורים, "תשעה שבועות שעם ישראל יוצא למחאה ענקית נגד חוסר התפקוד של הנאשם. הכלכלה בצניחה חופשית, יש כמיליון מובטלים, המגפה משתוללת - וביבי עסוק בלגרור את המדינה לעוד בחירות כי המשפט שלו יותר חשוב ממדינת ישראל. לנאשם נתניהו לא אכפת מעם ישראל. לא אכפת לו מהמובטלים, מהרעבים, מחלומות של משפחות שלמות שנזרקות לעתיד של עוני. נמשיך במאבק למען עתיד טוב למדינת ישראל". 

x