$
בארץ

עשרות חברות במשק משביתות בשעה זו את פעילותן במחאה על האונס באילת

לאחר הפגנות ההזדהות עם הנערה בת ה-16, שלפי החשד נאנסה על ידי כ-30 גברים באילת, מתקיימת בשעה זו שביתת הזדהות; בין החברות המשתתפות: פסגות, ביטוח ישיר, אדמה, התעשייה האווירית, קרסו, אמדוקס ועוד. חברות אחרות יעבירו תמיכה כספית לארגוני סיוע

שירות כלכליסט 12:0923.08.20

שורה של חברות במשק הצטרפו לאירוע "שביתת הנשים - נשים ונערות אינן הפקר" ומשביתות בשעה זו את פעילותן. זאת בהמשך להפגנות בכל רחבי הארץ בעקבות מקרה האונס באילת, בו לפי החשד אנסו כ-30 גברים נערה בת 16 במלון. במסגרת אירוע ההזדהות עם קורבנות תקיפה מינית תושבת העבודה למשך כשעה. בנוסף, הערב יתקיימו הפגנות בעשרות ערים וצמתים ברחבי הארץ, כאשר ההפגנה המרכזית תתקיים בכיכר רבין בת"א בשעה 20:00.

 

 

מפגינים בחדרה מפגינים בחדרה צילום: יריב כץ

 

בין החברות שהודיעו כי ישתתפו באירוע:

 

בית ההשקעות פסגות, שמסר כי "עובדיו הזדעזעו לשמוע על מקרה האונס האחרון באילת, אשר מצטרף לצערנו למקרי אלימות רבים נוספים, רבים מדי. העובדים יצטרפו למחאה המתארגנת, ויקראו - 'די לאלימות נגד נשים'".

 

 

מחאת הזדהות בבית פסגות מחאת הזדהות בבית פסגות צילום: יח"צ

 

 

מיצג מחאה באשדוד בעקבות התקיפה מיצג מחאה באשדוד בעקבות התקיפה צילום: טל אקוקה

 

קבוצת קרסו מוטורס, שמסרה כי "כ- 1,800 עובדי ועובדות החברה יפסיקו את עבודתם ויצאו למרחב הציבורי לשביתת שתיקה כתמיכה במחאת הנשים נגד אלימות כלפי נשים ובעד החמרת הענישה". עדי מלכא, סמנכ"לית משאבי אנוש של הקבוצה מסרה כי "אירועי הימים האחרונים הותירו אתנו מזועזעים, כקבוצת חברות אנו שמים דגש על ערכיות ומוסר ולכן החלטנו לקחת חלק פעיל בשביתת הנשים".

 

 

הפגנה בחדרה הפגנה בחדרה צילום: גיל נחשותן

 

התעשייה האווירית, שיו"ר הוועד שלה יאיר כץ פרסם בפייסבוק: "ביום א' הקרוב כולנו, לבושים בחולצות אדומות! בשעה 12:00 נצא למרחבים הציבוריים ברחבי החברה (תוך שמירה על כללי התו הסגול) לאות הזדהות עם המאבק המוצדק כנגד מקרה האונס המזעזע ואלימות כנגד נשים בכלל".

 

 

 צילום: גיל נחשותן

 

 

AIG ישראל, שהודיעה כי תתרום 50 אלף שקל למרכז הסיוע לנפגעות תקיפה מינית בתל וקוראת לחברות נוספות להצטרף. המנכ"לית יפעת רייטר: "המגזר העסקי לא יכול לעמוד מהצד. המאבק הזה דורש משאבים כספיים לתמיכה בנפגעות תקיפה מינית, וגם לקידום של מערכי שיעור בבתי הספר בהם יחנכו את הילדים והילדות של כולנו מה היא מערכת יחסים שוויונית מכבדת ואמפתית".

 

 צילום: עמית שאבי

 

 

ביטוח ישיר - החברה מצטרפת למחאה נגד אלימות כלפי נשים, ו‪בשעה 12:00 תעצור את הפעילות העסקית למשך כ- 10 דקות. דפנה קליינר סמנכ״לית משאבי אנוש בביטוח ישיר: "לאור החשיבות והרצון להשפיע ולסייע, ביטוח ישיר תמשיך לתרום גם השנה כפי שתמכה בשנים האחרונות לאיגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית הפועלים גם למען קידום חקיקה בתחום וגם בליווי וטיפול".

 

 

מפגינים באורנית מפגינים באורנית צילום: יריב כץ

 

איילון חברה לביטוח - באיגרת לעובדי החברה, מציין מנכ"ל איילון אריק יוגב כי "האונס המזעזע של בת ה-16 באילת, והירצחה אתמול של אישה נוספת בידי בן זוגה, מחייבים את כולנו להתעורר ולקרוא בקול גדול: די! המחאה תתקיים ברחבת הכניסה למגדל איילון ובכניסות למשרדי המחוז בין השעות 12:00 ל- 12:30, תוך הקפדה יתרה על כללי הריחוק החברתי".

 

אדמה - החברה הוציאה הודעה לעובדיה ומזמינה אותם להצטרף למאבק נגד האלימות בנשים. "אירועי הימים האחרונים הותירו אותנו מזועזעים. כחברה ששמה לה דגש על ערכיות ומוסר החלטנו, יחד עם חברות נוספות במשק, לקחת חלק פעיל ב״שביתת הנשים - נשים ונערות אינן הפקר״, שתתקיים היום בין השעות 12:00-13:00".

 

ישראכרט - החברה הודיעה כי היא מגנה ומוקיעה כל אלימות בכל צורה שהיא נגד נשים ותתרום השבוע סכומי כסף עבור מרכז הסיוע לנפגעות תקיפה מינית.

 

אמדוקס - מנכ"ל אמדוקס שוקי שפר הוציא הבוקר פניה לכל עובדי החברה בישראל ובה הוא מביע זעם וכעס על האונס באילת. שפר אמר לעובדי החברה שנמצאים בימים אלה בחופשה מרוכזת ש"האירוע הבלתי נתפס באכזריותו, שהתרחש באילת צריך לגרום לנו לעצור. באירוע זה נרמסו לא רק כבוד האדם וחירותו, אללא גם ערכי המוסר הבסיסיים והשפוטים ביותר העומדים בבסיסה של כל חברה אנושית תקינה".

 

שפר מציע לכל עובדי החברה לתרום למרכז "בית אמיתי" אותו מפעילה עמותת עלם ווכל תרומה של עובד תוכפל על ידי החברה. כמו כן תאיר החברה את משרדיה היום עם כיתוב תמיכה שיבלוט למרחקים.

 

חברת החשמל - החברה הודיעה כי תעצור היום את פעילותה למשך עשר דקות לאות הזדהות עם נפגעות תקיפה מינית ואלימות כלפי נשים בכלל ובערב תאיר את ארובת רדינג.

 

חברות נוספות שישתתפו בשביתה - קבוצת פז, קבוצת כלל, מיטב דש, AIG, קבוצת מקאן, גזית גלוב, מיקרוסופט, מקדונלד'ס ישראל, קבוצת גאון, סודהסטרים, לייבפרסון, מיטב דש, מבנה נדל"ן, בנק לאומי, סלקום, BUYME, ביטוח ישיר, ליברה, יוניליוור.

 

גם עיריית תל אביב תשתתף בשביתה, וכך גם חברת קק"ל.

 

 

הסרת הציור בחוף מציצים הסרת הציור בחוף מציצים צילום: גיא יחיאלי

 

 

לפי דף הפייסבוק שנפתח לקראת האירוע "שביתת הנשים - נשים ונערות אינן הפקר" מאחורי האירוע עומדים הארגונים מצעד הנשים, קבוצת נשים להתעורר ופימה מנהיגות נשית שיוויונית.

 

מחקירת המשטרה שנפתחה השבוע עלה כי הנערה נסעה לעיר הדרומית עם חברתה, שם פגשו במכרים של האחרונה. הם שתו אלכוהול ובשלב מסוים עלתה הנערה לשירותים באחד החדרים במלון. שם, לטענתה, נאנסה. בשל ריבוי החשודים, הוקם במשטרה צוות חקירה מיוחד בניסיון לאתרם. לפי שעה, נעצרו שני חשודים. בעקבות האירוע נערכו הפגנות הזדהות רבות ברחבי הארץ עם הנערה ועם נפגעות ונפגעי תקיפה מינית בכלל.

 

פרסום דבר הפרשה הוביל לתגובות זועמות. ראש הממשלה בנימין נתניהו כתב בטוויטר: "קראנו, רעייתי שרה ואני, על פרשיית האונס באילת כפי שפורסמה. זה מזעזע, אין מילה אחרת. זהו לא רק פשע נגד הנערה, זה פשע נגד האנושיות עצמה שראוי לכל גינוי ושיש למצות את הדין עם האחראים לו". ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ כתב: "אני רוצה להבין, ולא מצליח - מה מנסה להוכיח גבר שעומד בתור צפוף עם עשרות אנשים בדרך לחדר בו שוכבת נערה צעירה ומעורפלת? החקירה המשטרתית עוד מתנהלת, אבל חשוב לי להעביר מסר לאנשים שהשתתפו או שהיו עדים למקרה הזה או לאחרים: הדבר היחיד שהוכחתם הוא את שפלות הנפש והמוסר אליהם ניתן להגיע."לפני שהולכים לפלילי - יש כאן בדק בית מוסרי שחובה לעשותו. למתלוננת, חשוב לי לומר - ליבי איתך. את לא לבד".

 

 

x