$
בארץ

מטח לדרום: בית נפגע בשדרות, צה"ל תקף ברצועה

בית נפגע מרקטה במטח שנורה לפנות בוקר מהרצועה, מד"א טיפל ב-3 נפגעות חרדה ובאישה שנפלה בדרך למרחב המוגן. בעל הבית: "לא שמענו את האזעקה, היה לנו נס גדול". לפני הירי ובמהלכו צה"ל תקף יעדים ברצועה, בהם מפעל שמשמש לבניית מנהרות. מאתמול: 12 שיגורים לדרום

ynet 07:1621.08.20

לילה לא שקט בדרום: בית בשדרות נפגע במטח של שבעה שיגורים שנורה לפנות בוקר (בין חמישי לשישי) מרצועת עזה לעבר העיר, ניר עם ואיבים. שלוש נפגעות חרדה טופלו בבית שנפגע, ואישה שנחבלה בדרך למרחב המוגן בעיר טופלה גם היא. בשלב זה לא ברור אם הרקטה שפגעה בבית התפוצצה באוויר בטרם נפלה, וייתכן גם שהבית ספג פגיעה ישירה. צה"ל תקף בשעות הבוקר בדרום רצועת עזה בתגובה למטח.

 

המטח לאזור שדרות נורה בזמן שצה"ל תקף יעדי טרור ברצועת עזה, בתגובה לירי שלוש רקטות ששוגרו בשעה 23:29 לעבר עין השלושה וכיסופים. עוד לפני כן, בשעות הערב, נורו רקטות שנפלו בסמוך לגדר המערכת, לא ברור אם בשטח ישראל. בסך הכל שוגרו 12 רקטות מרצועת עזה לשטח ישראל מאתמול.

 

שלמה מלכה, שביתו נפגע במטח לשדרות, אמר כי "לא שמענו את האזעקה, ופתאום היה פיצוץ גדול. קמנו מהמיטה ורצנו לממד. אחר כך יצאתי וראיתי את ההרס. כל המטבח נהרס, האוכל לשבת נהרס".

 

לדבריו, "אני עדיין לא מעכל את מה שקרה, היה לנו נס גדול. המזל שלנו הוא שאיש לא נפגע, הנכדות שלי היו אמורות לבוא אלינו לשבת. לצערי זו המציאות ב-20 השנים האחרונות בשדרות. כבר התרגלנו, עד כמה שזה נשמע אבסורד".

 

הלילה הקשה של תושבי עוטף עזה החל כאמור לקראת חצות, אז נורו רקטות אל אזור אשכול. דובר צה"ל מסר לאחר הירי כי זוהו שלושה שיגורים מרצועת עזה לשטח ישראל, שיורטו על-ידי לוחמי כיפת ברזל. לא דווח על נפגעים. כשלוש שעות לאחר מכן צה"ל תקף בתגובה יעדים של חמאס ברצועה, בהם מתחם צבאי של הארגון שכלל אתר לייצור אמצעי לחימה רקטיים.

 

במהלך תקיפות התגובה של צה"ל בדרום נורה מטח של שבע רקטות לעבר שדרות, איבים וניר עם. כתוצאה מהירי נפגע בית בשדרות, וצוותי מד"א העניקו בו טיפול רפואי לשלוש נפגעות חרדה. בנוסף טופלה אישה כבת 50 שנחבלה בגפיה בזמן שהייתה בדרכה למרחב המוגן בעיר.

 

שיגור מעזה שיגור מעזה צילום: רויטרס

בתגובה לשיגורים האלה, מטוסי קרב וכלי טיס של צה"ל תקפו בשעות הבוקר יעדי טרור נוספים של חמאס בדרום רצועת עזה. לפי צה"ל, "במהלך התקיפה נפגעו תשתיות תת-קרקעיות של ארגון הטרור חמאס". עוד נמסר, כי "התקיפה בוצעה בתגובה לשבעה שיגורי הרקטות משטח רצועת עזה לשטח ישראל הלילה. שישה מהשיגורים יורטו על ידי לוחמי ההגנה האווירית".

 

צה"ל תקף יעדים של חמאס עוד קודם לירי הרקטות ב-23:29, בתגובה להמשך הפרחת בלוני התבערה שגרמו אתמול ל-42 שריפות בעוטף עזה. בתקיפות אלה של צה"ל נפגע מפעל לייצור בטון של חמאס, המשמש לבניית מנהרות. לפי דובר צה"ל, "מטוסי קרב וכלי טיס תקפו אתר לייצור בטון המשמש לבניית תשתיות תת-קרקעיות וכן מנהרות של חמאס. התקיפה בוצעה בתגובה להפרחות בלוני הנפץ ובלוני התבערה משטח הרצועה לשטח ישראל במהלך היום".

 

דובר צה"ל הוסיף כי "צה"ל רואה בחומרה רבה כל פעילות טרור לעבר שטח ישראל והוא ערוך ומוכן לפעול ככל שיידרש נגד ניסיונות לפגיעה באזרחי ישראל ובריבונותה. ארגון הטרור חמאס נושא באחריות לנעשה ברצועת עזה וממנה, והוא יישא בהשלכות לפעולות הטרור נגד אזרחי ישראל".

 

זו היממה העשירית ברציפות שבה תוקף צה"ל ברצועה בתגובה להפרחת הבלונים. רוב התקיפות היו אוויריות, ושתיים מהן בוצעו באמצעות טנקים.

 

מנהיג חמאס איסמעיל הנייה, שנמצא בביקור בטורקיה, אמר בריאיון לתקשורת המקומית כי יש אפשרות שתיפתח מערכה נגד ישראל אם זו לא תיענה לדרישות שהציב הארגון. "אנחנו ממתינים לתשובות על הדרישות שלנו שאותם העבירה משלחת המודיעין המצרי לישראל", אמר.

 

מוקדם יותר אתמול זוהו שני שיגורים משטח רצועת עזה שנפלו במרחב גדר המערכת, לא ברור אם בשטח ישראל. כתוצאה מהשיגורים הופעלה התרעה ביישומון ובשטח פתוח בלבד, על פי הנדרש.

 

בסרטון שהתפרסם אתמול אחר הצהריים תועדו לוחמי צה"ל יורים לעבר בלוני תבערה על מנת להפילם טרם חצייתם לשטח ישראל. ירי הלוחמים לעבר הבלונים הוא חלק ממאמץ של אוגדת עזה נגד הפרחת בלוני התבערה והנפץ, הכוללת גם שימוש במערכת הלייזר להב אור נגד בלונים, צופי אש שעוקבים אחרי ההפרחה מראשית, פלוגת תגבור למשימות כיבוי מהיר ופריסה רחבה של 10 מכליות מים לכיבוי בקרבת הגבול.

 

צה"ל משתמש באופן קבוע בלוחמים שיורים לעבר הבלונים ובשבוע שעבר פרסמו הפלסטינים תיעוד דומה משטח הרצועה בו סברו בטעות כמה מפריחים כי החיילים יורים לכיוונם.

 

חמאס פרסם אתמול סרטון ובו מסר מאיים על ישראל, שלפיו חמאס לא יהסס לירות רקטות וטילי נ"ט לעבר ישראל אם צה"ל ימשיך בתקיפות ברצועת עזה. ניתן להניח כי חמאס פרסם את הסרטון על רקע איומים ישראליים עקיפים וישירים בימים האחרונים, שלפיהם ההנהגה המדינית והביטחונית בישראל בוחנת את השבת מדיניות החיסולים לרצועת עזה.

 

הסרטון של חמאס מבוסס על נאומו של חליל אל-חיה מיום רביעי, סגנו של מנהיג חמאס ברצועה יחיא סינוואר, שהכריז במהלך כינוס: "הפצצה תיענה בהפצצה, טילים ייענו בטילים, הרג ייענה בהרג". אל-חיה אמר כי האיומים של ישראל אינם מפחידים את הפלסטינים, וכי "ידה של ההתנגדות נמצאת על ההדק".

x