בארץ

סוף למשבר? שר האוצר: נעביר תקציב למימון הצהרונים

הודעת השר אינה מפרטת כיצד נמצא מקור תקציבי למרות התקציב ההמשכי, ולמה נמצא פתרון דווקא לצהרונים ולא לתוכניות לנוער נושר ולפריפריה. מוקדם יותר איים יו"ר מרכז השלטון המקומי: אם לא ימצא תקציב לצהרונים ולנוער הנושר נשבית את הלימודים ב-2 בספטמבר

שחר אילן ועמרי מילמן 16:0318.08.20

שר האוצר ישראל כץ פרסם היום (ג') הודעה לפיה סיכם עם החשב הכלל רוני חזקיהו על פתרון תקציבי למשבר הצהרונים, לפיו הצהרונים באשכולות 4-10 יסובסדו כמו בשנת הלימודים שעברה בהיקף של 90 מיליון שקל בחודש, כלומר 360 מיליון שקל עד סוף 2020. לצהרונים באשכולות הנמוכים 1-3 קיים תקציב ממילא.

 

שר האוצר ישראל כץ שר האוצר ישראל כץ צילום: אבי מועלם

 

הודעת כץ מעלה שתי בעיות: הראשונה היא שאינה מפרטת מהו המקור התקציבי או איך נמצא הכסף, למרות העובדה שישראל פועלת לפי תקציב המשכי שאינו מאפשר תוספות תקציב. הבעיה השנייה והחמורה יותר היא שנמצא הכסף רק לצהרונים - כלומר לנושא חיוני למשק, ולא למימון המסגרות לנוער נושר ונוער בסיכון דוגמת היל"ה, שנמצאות בסכנת סגירה. השר כץ אמר ש"אני רואה חשיבות רבה בסיוע להורים לילדים בצהרונים, כדי להקל עליהם ולאפשר להם לצאת לעבודה כחלק מתהליך החזרת המשק הישראלי לצמיחה ותעסוקה".

 

לפי גורמים במשרד האוצר, השר הזדרז לפרסם הודעה על הסיכום - אך בפועל המתווה למימון ומקורותיו עדיין לא סגורים. מימון הצהרונים שעומד על מאות מיליוני שקלים לכל השנה יגיע מהתקציב הממשכי, ולכן בהכרח יגרור קיצוצים נוספים בתקציבי הממשלה האחרים שכבולים במסגרת התקציבית של 2019 - שעומדת על 400 מיליארד שקל, בעוד שהתקציב לשנה הקרובה היה אמור לעמוד על 412 מיליארד שקל אם היה מאושר.

 

גורמים אחרים באוצר אמרו ל"כלכליסט" כי בימים האחרונים מקיימים דיונים בין משרד החינוך לאגף התקציבים ואגף החשב הכללי במסגרתם מנסים למצוא פתרונות לכלל התוכניות הלא מתוקצבות של מערכת החינוך ולא רק הצהרונים (כמו למשל תוכניות קרב), ואולם טרם הגיעו לכדי פתרון. בשלב זה נראה כי אין לאוצר יכולת לתקצב את משרד החינוך ב 4-7 מיליארד שקל בהתאם לדרישותיו, והניסיון כעת הוא לצמצם את הדרישות למינימום (למאות מיליוני שקלים או לכל היותר מיליארד שקל) ולאחר מכן להסיט כספים מתוך תקציב החינוך שעמד בשנה שעברה על כ-62 מילארד שקל לאותן מטרות. למרות הצהרתו של כץ כי נמצא פתרון כבר, במשרד מקווים להגיע לסיכום ביממה הקרובה.

 

בראיון ל"כלכליסט" שפורסם אתמול ונערך ביום ראשון הפתיע כץ כשאמר ש"אני מודה שלא נחשפתי לנושא הצהרונים. זה נשמע לי חשוב. אכנס דיון ביממה הקרובה". לזכותו יאמר שעמד בהבטחתו.

 

מוקדם יותר שלח יו"ר מרכז השילטון המוקמי חיים ביבס מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו ולכץ, בו איים להשבית את מערכת החינוך בתחילת שנת הלימודים אם לא ימצע פתרון לבעיית הצהרונים ומסגרות החינוך המשלים, דוגמת קרב והיל"ה.

 

ביבס כתב ש"משרד האוצר לא מעביר כספים וממשיך לטמון את ראשו בחול. הוא מכשיל את מאמצינו לפתוח את שנת הלימודים ולתת לציבור מענה אמיתי. הצהרונים תמיד מתוקצבים מעל לתקציב הבסיס, אבל עכשיו הממשלה מסרבת להעביר החלטה על תקציב לשנת הלימודים תשפ"א. במקום להוסיף כץ רק מקצץ. ללא העברת תקציב לצהרונים, להקמת כיתות לימוד נוספות ולתוכניות לנוער בסיכון – אנחנו אומרים בקול ברור – לא נפתח את שנת הלימודים".

x