$
בארץ

הנהגת ההורים הארצית: "פתיחת שנת הלימודים לעשירים בלבד. מפקירים את כיתות ה'-ו'"

יו"ר ועדת הקורונה ח"כ יפעת שאשא ביטון ויו"ר ועדת החינוך ח"כ רם שפע דרשו בישיבה משותפת שכיתות ה'-ו' יעברו ללמידה בקפסולות. המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' גרוטו: "זו החלטה של ניהול סיכונים"; מועצת התלמידים: "ניכנס ב-1 בספטמבר לקטסטרופה"

שחר אילן 11:1718.08.20

"מתווה פתיחת שנת הלימודים הוא לעשירים בלבד. למי שיהיה כסף, יהיה מחשב. למי שיהיה כסף, יהיו שיעורים פרטיים למי שיהיה כסף, יהיו מענים רגשיים. רשות שיש לה כסף, יהיו לה פתרונות לכיתות ה'-ו'", כך לדברי יו"ר הנהגת ההורים הארצית מירום שיף, בישיבה משותפת של ועדת החינוך והקורונה של הכנסת. יושבי הראש של הוועדה ח"כ רם שפע ויפעת שאשא ביטון הובילו בישיבה דרישה להעביר את כיתות ה'-ו' ללמידה בקפסולות, ולא במשולב - מהכיתות ומרחוק - כפי שנקבע במתווה.

 

 

 

על פי מתווה פתיחת שנת הלימודים כיתות א'-ב' ילמדו בהרכב מלא, כיתות ג'-ד' ילמדו בקבוצות של עד 18 תלמידים וכיתות ה'-ו' ילמדו במשולב מהבית ומרחוק. הסיבה העיקרית לקביעת המתווה היתה היעדר חדרים שיאפשרו להעביר שכבות נוספות ללימודים בקבוצות קטנות.

 

ח"כ יפעת שאשא ביטון יו"ר ועדת הקורונה ח"כ יפעת שאשא ביטון יו"ר ועדת הקורונה צילום: ערוץ הכנסת

 

שיף טען ש"שכבות ה'-ו' הופקרו, חטיבות הביניים הופקרו. הם יבואו ליומיים בשבוע לבית הספר. הם יהיו חשופים לאסונות חברתיים. מפקירים דור שלם. אך אחד לא מקשיב". הוא איים בהשבתת מערכת החינוך אך הניסיון מוכיח שלהנהגת ההורים אין את ההשפעה הדרושה על ההורים.

 

שפע ושאשא ביטון דרשו להעביר את כיתות ג'-ד' ללמידה בהרכב מלא כדי שניתן יהיה ללמוד בה'-ו' בקפסולות. הם טענו שוב ושוב שלא הוצגו נתונים שמצדיקים לימודים בג'-ד' בקבוצות קטנות . "אין לנו אף מספר", אמר שפע וקרא לשנות את ההחלטות שכיתות ה'-ו' ילמדו מרחוק. שאשא ביטון אמרה ש"עד כיתה ד' כמעט אין הדבקה. אם יש למשרד הבריאות נתונים אחרים שיביא".

 

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות איתמר גרוטו אמר שההחלטות התקבלו כיוון שהדבקה עולה עם הגיל. לדבריו, "זו החלטה של ניהול סיכונים". הוא הזהיר ש"מצב התחלואה מאוד רגיש ומשתנה מיום ליום". לדבריו, כרגע הכוונה לפתוח את כל מערכת החינוך במתווה של משרד החינוך, אך לפני שנת הלימודים יהיה צריך דון בכך מחדש. המשנה למנכ"ל משרד החינוך גילה נגד אמרה ש"לא פשוט להגיע להסכמות של המל"ל, משרד החינוך ומשרד הבריאות. אם יש הסכמה גורפת, צריך לכבד אותה".

 

פרופ' איתמר גרוטו פרופ' איתמר גרוטו צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

 

מזכ"ל הסתדרות המורים יפה בן דוד התנגדה בחריפות לדרישה להעביר את כיתות ג'-ד' ללמידה בהרכב מלא ואמרה ש"מי שמבין בבריאות, יתעסק בבריאות". לדבריה, גם כך המורים של כיתות א'-ב' מאוד חוששים ללמד בכיתות מלאות. "אף אחד לא מסביר להם מדוע אצלם אין קפסולות". היא שבה והדגישה שלא תפתח השנה אם לא ימצא פתרון למורים בקבוצות סיכון.

 

יו"ר מועצת התלמידים הארצית איתי קרויטרו אמר ש"אני מסכים שזה מתווה לעשירים בלבד. הוא לא מתקבל על הדעת. התחושה היא שהחשיבות של חטיבות הביניים ומועצת התלמידים מתפוגגת, כי הן לא צריכות בייביסיטר. נכנס ב-1 בספטמבר לקטסטרופה. נראה קריסה של תלמידים".

x