$
בארץ

שימוע למנכ"ל תש"ן: "חשד להפרת תנאי התחזוקה של מכלי הנפט בחיפה"

לדברי המשרד להגנת הסביבה, במחצית הראשונה של אוגוסט התקבלו עשרות תלונות מצד תושבים על מטרדי ריח מכיוון המכלים; עוד טענו שם כי בדיקות העלו שאדי דלק נפלטים מגגות המכלים

ליאור גוטמן 21:1917.08.20

המשרד להגנת הסביבה הוציא הערב (ב) התראה לחברת תשתיות נפט הממשלתית (תש"ן) והזמין את מנכ"ל החברה ערן חימוביץ' לשימוע לפני החלטה על נקיטה צעדי אכיפה. לטענת המשרד, בדיקות שלהם העלו חשש "להפרת הוראות לתחזוקת מכלי אחסון נפט גולמי, תוך גרימת מפגעי ריח חזקים, בלתי סבירים ומתמשכים".

 

תש"ן מאחסנת בקריית חיים נפט גולמי במכלי אחסון גדולים, בסמיכות למרכז מסחרי ולשכונת המגורים קריית חיים מערבית שבחיפה. תושבים המתגוררים בסמוך לחוות המכלים פנו למשרד להגנת הסביבה, למוקד הסביבה של המשרד וכן לאיגוד ערים לאיכות סביבה, בתלונה על מפגעי ריח קשים האופייניים לדלק,

 

צעדי האכיפה והשימוע הוגשו לתש"ן בתזמון מאוד בעייתי - רק לפני כמה ימים  השלימה החברה גיוס חוב ראשון בתולדות החברה, כזה שהסתכם בכ-350 מיליון שקל ועם דרוג ברמה AAA מצד חברת דרוג האשראי מידרוג. בסביבת תש"ן עוד לא יודעים לספר כיצד המהלך של המשרד ישפיע על דרוג החוב שניתן ועל האפשרות שיופעלו נגד המנכל חיימוביץ ומגד החברה עצמה צעדי אכיפה, זאת כאשר החברה מתכננת בשנה הקרובה לבצע גיוסי חוב נוספים.

  

ערן חיימוביץ' ערן חיימוביץ' צילום: אביהו שפירא

 

לפי המשרד להגנת הסביבה "בשבועות האחרונים נציגי המשרד ביצעו מספר סיורי פיקוח בחוות המכלים שם, שבוצעו בשיתוף איגוד ערים מפרץ חיפה. בעקבות הממצאים שעלו והליקויים שהתגלו בסיורים הללו, ולאחר עיבוד הנתונים, המשרד להגנת הסביבה מסר היום (ב') למנהלי החברה התראה בגין הפרה לכאורה של חוק רישוי העסקים, של חוק חומרים מסוכנים ושל החוק למניעת מפגעים, באופן היוצר חשש משמעותי לפגיעה בציבור וכן מפגעי ריח חזקים ובלתי סבירים".

 

במשרד מחדדים שבמחצית הראשונה של חודש אוגוסט התקבלו לא פחות מ-30 תלונות ברוח זו. לדבריהם, בסיורים שבוצעו נעשה שימוש במצלמה תרמית לבדיקת פליטות של אדי דלק מגגות המכלים, והממצאים העידו על דליפות אדים. כמו כן נמצאו ליקויים בציוד המכלים.

 

הליקויים הללו דווחו לחברה לצורך תיקון, ואולם סיורים חוזרים שנערכו החודש המשיכו לגלות פליטות של תרכובות אורגניות נדיפות שלא טופלו כהלכה.

 

 

 

השורה התחתונה: לפי המשרד להגנת הסביבה, "החברה מפירה את תנאי היתר הרעלים בעניין מניעת פליטות של חומרים אורגניים נדיפים לסביבה. כמו כן, היא לא מפעילה נוהלי תפעול ותחזוקה נאותים להבטחת תקינות הציוד ואינה עומדת בתנאי רישיון העסק, כך שנגרם מפגע ריח חזק ובלתי סביר לתושבים המתגוררים באזור ולבאי האזור המסחרי. במכתב ההתראה צוין כי בטרם החלטה על נקיטת אמצעי האכיפה העומדים לרשות המשרד, מנהלי החברה מוזמנים לשימוע מקוון כדי להשמיע את טענותיהם בנושא".

 

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל, אמרה: "לא נאפשר למפעלים להוות סכנה סביבתית ולגרום למפגע ריח הפוגע באיכות חיי התושבים. חברת תש"ן, לפי ממצאי הסיורים של הצוות המקצועי במשרדי, לא הסדירה ליקויי תחזוקה מהותיים, ובכך מהווה גורם סיכון לתושבי האזור. נפעיל את כל האמצעים העומדים לרשותנו כדי לוודא שהציבור לא יסבול מכך שיש מפעלים בסמיכות אליו, ושכל הליקויים יתוקנו לאלתר".

 

תש"ן הוקמה בשנת 1959 והיא מהווה זרוע ביצוע של מדינת ישראל במשק הדלק. עיקר פעילות החברה מתמקדת באספקת צורכי משק האנרגיה, לרבות פריקה, אחסון וטעינה של נפט גולמי ותזקיקים.

 

עו"ד שרית גולן ,יו"ר איגוד ערים להגנת הסביבה מפרץ חיפה, מסרה בתגובה: "החלטת המשרד להגנת הסביבה לזמן את מנהלי תש"ן לשימוע היא צעד חשוב. הפעילות המשותפת של המשרד והאיגוד נושא פרי. מנהלי החברות לא יוכלו להמשיך לנהוג בהפקרות כלפי הסביבה וכלפי תושבי האזור ואנו נפעל בכל הכלים העומדים לרשותנו על מנת שמפעלים יעשו באמת הכל על מנת שתקלות לא יתרחשו. ואם חלילה תהיה תקלה מנהלי המפעלים ישלמו את המחיר ולא רק הסביבה"

 

מתש"ן נמסר בתגובה: "במהלך החודשים האחרונים, ולאור תלונות ריח, ביצע המשרד להגנת הסביבה בשיתוף עם איגוד ערים חיפה מספר ביקורות פתע וכן ביקורת ניטור אחת מתואמת עם תש"ן, בה הוצבו תחנות ניטור לאורך גדר החברה. זאת בנוסף לביקורות השוטפות אותן עורכת תש"ן בעצמה כמתחייב מהחוק. בכל ביקורות אלו לא נמצא מקור הריחות ולא נמצאה כל הפרה, נמצא כי החברה פועלת על פי החוק. ידוע לנו כי תושבי השכונה הסמוכה מעוניינים להעתיק את החווה למקום אחר.

 

חשוב לנו לציין כי תש"ן מסכימה עם תושבי השכונה. אנו חושבים שאין זה נכון לתפעל חוות מיכלים בתוך שכונת מגורים. תש"ן, חברה בבעלות ממשלתית מלאה, פועלת באזור משנת 1934, טרם הקמת המדינה, תקופה בה אף אחד לא התגורר סביב חוות המיכלים. לאורך השנים קודמו תוכניות בנייה סמוכות לחווה ואף נמכרו דירות סמוכות לחווה. כך, לאורך השנים נוצר חיכוך הולך וגובר בין צורכי ההתפתחות העירוניים לבין התעשייה עד שבתי התושבים נהיו סמוכים יותר ויותר למתחמי החברה. לאורך עשרות שנים נמנעו קובעי המדיניות והרגולטורים מקבלת החלטות שיסדירו את הסוגיה המורכבת. תש"ן, פעלה במשך קרוב ל- 20 שנה לאשר תוכנית להעתקת החווה לקרקעות הצפון. מי שלא איפשר את קידום התוכנית במשך שנים כה רבות היו דווקא ארגוני סביבה שונים, חברי מועצת העיר חיפה ועוד אנשי ציבור ומקבלי החלטות. אישור תוכנית קרקעות הצפון התקבל לאחר ייסורים רבים רק בשנת 2018.

 

"כיום לא מקודמת תוכנית זו שוב עקב רצון פרנסי העיר להעתיק את החווה למקום שונה ממפרץ חיפה. ככל שתתעכב החלטה זו, כך נאלץ להמשיך לדור יחדיו. החלטה זו נמצאת בידי מקבלי ההחלטות ברמות הגבוהות ביותר ואנו נשתף פעולה עם כל החלטה שתתקבל. אנו מכבדים את התושבים ומקיימים איתם דיאלוג רציף. תש"ן אינה נגד התושבים באזור, יתרה מכך, כלל אזרחי ישראל הם הבעלים של החברה. החברה מודעת למציאות המורכבת שנוצרה, ומאמינה כי יש לצמצם את החיכוך ולהעביר את מתקני החברה לאתר חלופי. החלטה זו, טרם התקבלה ונמצאת בדיונים ארוכי שנים בין משרד הממשלה וגורמי התכנון השונים, ואנו מאמינים כי החלטות הגורמים המוסמכים יתקבלו בהקדם".

 

x