$
בארץ

מנדלבליט משיב לנתניהו: "בסמכותי לעסוק בניגוד ענייניך, גיבוש ההסדר עד סוף החודש"

היועמ"ש הבהיר לרה"מ כי עד להחלטה אחרת - הסדר ניגוד העניינים עמו מהווה הנחיה משפטית מחייבת. מנדלבליט אף הזכיר את משפטו של נתניהו: "מקרה מובהק היוצר ניגוד עניינים". המשמעות: עד לקביעת ההסדר החדש, נתניהו מנוע מלעסוק במינויי מפכ"ל המשטרה ופרקליט המדינה

ynet 18:3117.08.20
היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע היום (ב') לראש הממשלה בנימין נתניהו כי כל עוד לא הוחלט אחרת - יש לראות את טיוטת הסדר ניגוד העניינים עמו כהנחיה משפטית מחייבת. כך נאמר בתשובת עוזרו הבכיר של מנדלבליט, ד"ר גיל לימון, לפרקליטו של ראש הממשלה, עו"ד יוסי כהן.

 

ביום שישי האחרון פנה נתניהו פעם נוספת בנושא ליועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט, ודחה את סמכותו לקבוע החלטה שתגביל אותו לעסוק במינויים במערכת אכיפת החוק כדוגמת מפכ"ל המשטרה ופרקליט המדינה.

 

"הריני מודיעך כי אני דוחה את טיוטת הסכם ניגוד העניינים שהצעת בהיותה בלתי סבירה, נעדרת סמכות, ונגועה בניגוד עניינים אינהרנטי", צוין במכתב שנשלח ביום שישי מטעמו של ראש הממשלה.

 

 

נתניהו ומנדלבליט נתניהו ומנדלבליט צילומים: יואב דודקביץ, יאיר שגיא

 

מכתב התגובה שהועבר היום מטעמו של מנדלבליט נאמר כי "לא למותר להזכיר כי אין מדובר בהסדר ניגוד העניינים הראשון הנערך לראש הממשלה. שיח בנושא אף התקיים בין היועץ הנוכחי לראש הממשלה הנוכחי במספר הזדמנויות, לרבות לאחרונה בקשר להלוואה שאותה קיבל ראש הממשלה ממקורבו ספנסר פרטרידג' לצורך מימון הוצאות הגנתו".

 

עוד נאמר במכתב שהועבר לפרקליטו של נתניהו: "סמכותו של היועץ המשפטי לממשלה בהקשרי ניגודי עניינים אינה מוגבלת למתן חוות דעת לפי 'כללי אשר'. (הכללים למניעת ניגוד עניינים של שרים). ניגוד עניינים אינו אירוע נקודתי אלא מצב מתמשך, שהוא פועל יוצא של עניינים אישיים מחד גיסא וסמכות ואחריות בתפקיד הציבורי מאידך גיסא.

 

"בהקשר זה, נבקש לשוב ולהדגיש כי עד לקבלת החלטה אחרת, יש לראות את האמור בטיוטת חוות הדעת כהנחיה משפטית מחייבת לעניין תחומי הפעולה שבהם ראש הממשלה מנוע מלפעול, בין באופן ישיר ובין באופן עקיף".

 

מנדלבליט הדגיש במכתב בהתייחס לכתב האישום שהוגש נגד נתניהו בגין שוחד, מרמה והפרת אמונים, כי "מדובר במקרה מובהק היוצר ניגוד עניינים בהפעלת מגוון סמכויות כפי שפורטו בהרחבה, ועל כן אני מתחייב לערוך הסדר ניגוד עניינים כפי שהובהר במכתבינו הקודמים".

 

עוזרו של מנדלבליט ציטט את נתניהו

 

במכתב לבא כוחו של נתניהו, מצטט עוזרו הבכיר של מנדלבליט את ראש הממשלה עצמו. "היועץ המשפטי לממשלה ונציגיו, בכל הנוגע למתן חוות דעת בדבר המצב המשפטי הקיים, אינם 'יועצים' בדבר השגור של המילה", צוין בדברים שאמר נתניהו בתגובתו לעתירה לבג"ץ. "חוות דעתם מחייבת את הרשויות. עמדתם המקצועית היא עמדת הרשויות".

 

עוד נאמר במכתב של נתניהו שצוטט על ידי עוזרו של מנדלבליט: "דעותיהם האישיות של נבחרים או עובדי ציבור בדבר המצב המשפטי הקיים אינן רלוונטיות. הפרתו של כלל זה, תוצאתה הבלתי נמנעת היא הפרה של חוקי המדינה ושל פסקי הדין של בתי המשפט, ובסופו של דבר פגיעה קשה בשלטון החוק".

 

מנדלבליט הודיע לעו"ד כהן כי הוא מבקש ממנו לקיים בהקדם פגישה עם המשנה ליועמ"ש דינה זילבר על מנת להסדיר את הסכם ניגוד העניינים של ראש הממשלה. עו"ד לימון סיכם: "לאור הפגישה הצפויה להתקיים, ביקש היועץ המשפטי לממשלה להודיעך כי הוא נכון להשלים את הטיפול בנושא, לכל המאוחר, עד לסוף חודש זה".

x