$
בארץ

גלנט הודיע: 6 בחינות בגרות בשנה"ל הקרובה, תשלומי ההורים יקוצצו באלפי שקלים

לפי שר החינוך, חומר הלימודים לבחינות הבגרות יופחת ב-10%-30% בשל מגבלת הלימודים מרחוק; בנוסף הודיע על גמישות ניהולית ותקציבית למנהלים, אך הבהיר ש"זו לא אוטונומיה". גלנט הבטיח קיצוצים משמעותיים בתשלומי ההורים בנושאים כמו מסיבות וסל תרבות

שחר אילן 17:0017.08.20

שר החינוך יואב גלנט הודיע שבחינות הבגרות החיצוניות יקוצצו בתקופת הקורונה לשש בחינות בלבד, וכי חומר הלימודים לבחינות יקוצץ ב-10-30%. כמו כן הודיע על כוונה לקצץ באלפי שקלים את תשלומי ההורים עבור תל"ן (תוכנית לימודים נוספת). השר אמר את הדברים בתדרוך עיתונאים, בו הציג את התוכנית החינוכית לשנת הלימודים הקרובה בצל משבר הקורונה.

 

 

לימודים בתקופת הקורונה לימודים בתקופת הקורונה צילום: אלכס קולומויסקי

 

גלנט הודיע על הפחתת מספר בחינות הבגרות החיצוניות בשנת הקורונה לשש בלבד: מתמטיקה, אנגלית, שפת אם, מקצוע אחד מוגבר ושני מקצועות הומניסטיים מתוך ארבעה: ספרות, תנ"ך, היסטוריה ואזרחות. בשני המקצועות האחרים יתקיימו בחינות פנימיות. בנוסף, לבחינה בכל מקצוע יהיהו שני מועדים, על מנת לאפשר לתלמידים שהיו חולים או בבידוד להיבחן. בגלל מגבלות הלמידה מרחוק חומר הלימודים לבחינות יצומצם ב-10%-30%.

 

משרד החינוך יציג מחר לוועדת החינוך של הכנסת את המתווה החדש של תשלומי הורים. זאת, לאחר שהוועדה סרבה לאשר אותם בשבוע שעבר בטענה שהם גבוהים מדי ואינם מתחשבים במגבלות תקופת הקורונה. גלנט הפתיע כשהודיע שתשלומי התל"ן (תוכנית לימודים נוספת) יקוצצו באלפי שקלים למשפחה. על פי ההצעה המקורית שהגיש המשרד לוועדת החינוך, תקרת התשלומים לתל"ן תעמוד על 1,150 שקל בתיכון רגיל ו-3,450 שקל בתיכון תורני או ייחודי. בפועל משרד החינוך מאפשר חריגות רבות מתקרה זו שיוצרות פער חברתי גדול, והשאלה היא אם גם החריגות יוגבלו. כן הבטיח גלנט קיצוצים משמעותיים בתשלומי ההורים בנושאים כמו מסיבות וסל תרבות.

 

גלנט העריך שתוכנית רכישת המחשבים לתלמידים משבות מעוטות יכולת תביא בסוף לרכישת 150 אלף מחשבים, לעומת 144 אלף לפי המתוכנן. זאת, בשל הצפי להשגת מחשבים במחיר נמוך. כן אמר שצפוי שיתקבלו תרומות לרכישת עשרות אלפי מחשבים נוספים. עם זאת, הצפי הוא שרק חצי מהמחשבים יגיעו עד סוף ינואר 2021 - כלומר הפער הדיגטלי יימשך בתקופה הקרובה לפחות. עוד בנושא הלמידה מרחוק, המשרד ממליץ ששיעור מקוון בבית ספר יסודי יארך עד 30 דקות בשל יכולות הריכוז המוגבלות של ילדים בגילאים אלה.

 

שר החינוך הודיע גם על מהפיכה שתאפשר גמישות ניהולית וחינוכית למנהלים. לדבריו מדובר ב"הפחתת הבקרה על בתי הספר והרחבת הסמכויות והמשאבים שיועמדו לרשות המנהל". הוא אמר שהפרטים ימסרו לאחר תיאום עם ארגוני המורים והרשויות המקומיות. עם זאת, התעקש שלא להשתמש במילה המקובלת אוטונומיה, בטענה ש"אנחנו לא משחררים את המנהלים להיות אוטונומיים ולפעול ללא שליטה".

x