שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

הפגנות אלפים נגד נתניהו בירושלים ובקיסריה

אלפים רבים מחו נגד רה"מ ליד מעונו ברחוב בלפור שבבירה. "מתי תעשה שלום בינינו?", נכתב על אחד השלטים. קבוצת מפגינים צעדה לכיוון בית הנשיא - שם נבלמה על-ידי כוח יס"מ של המשטרה. שבעה נעצרו. מוקדם יותר: מאות הפגינו מול בית נתניהו בקיסריה. תושב חדרה חשוד שהשליך נפצים על מפגינים בעיר

ynet 23:3715.08.20

גם הערב (שבת), זה השבוע השמיני ברציפות, הפגינו ישראלים רבים בגשרים ובצמתים ברחבי הארץ במחאה על התנהלות הממשלה והעומד בראשה - בנימין נתניהו - בכל הנוגע למשבר הכלכלי. כמו כן, אלפים רבים מחו מול מעון ראש הממשלה בירושלים, תחת הכותרת "אנחנו התקווה - מצביעים ברגליים", ומאות הפגינו ליד ביתו בקיסריה. על אחד השלטים נכתב: "מתי תעשה שלום בינינו?". במקביל, הודיעה המשטרה כי עצרה תושב חדרה בחשד שהשליך נפצים מרכב נוסע על מפגינים בעיר

 

 

בשלב מסוים צעדה קבוצת מפגינים לעבר בית הנשיא - וכוח יס"מ הגיע כדי לבלום אותם כשהוא מלווה באוטובוס. שבעה מפגינים נעצרו. מהמשטרה נמסר: "כוחות המשטרה שפועלים באזור בית הנשיא, זיהו קומץ נוסף של מפגינים שמנסים לצאת בתהלוכה בניגוד לחוק. משטרת ישראל לא תאפשר ותפעל בנחישות נגד כל ניסיון להפר את הסדר הציבורי". מעט אחרי 23:30 התפתחו עימותים בין שוטרים למפגינים - שהתגודדו סביב שניים מהעצורים.

 

בשל המחאה בירושלים, המשטרה חסמה לתנועה את הרחובות הבאים בבירה: בן מימון/עזה עד כיכר פריז, צומת כיכר פריז, קרן היסוד, קינג ג'ורג' ואגרון. סמוך ל-23:00 התפזרו רוב המפגינים. 

ההפגנה בבלפור ההפגנה בבלפור צילום: עמית שאבי

 

ב"דגלים השחורים" אמרו כי "בשבוע שבו ישראל חותמת הסכם טיסות עבור האלפיון העליון עם אבו דאבי, האזרחיות והאזרחים ממשיכים להגיע לבלפור למחות נגד הנאשם. לצערנו, גם השבוע המשבר הבריאותי- כלכלי נשאר משני למול מסע ההימלטות של הנאשם נתניהו ממשפטו. עם ישראל לא רוצה בחירות, גם לא מעניין אותנו שמאל- ימין, רק רוצים הנהגה שיהיה אכפת לה מהאזרחים".

 

מוקדם יותר נמסר מ"הדגלים השחורים", כי "נתניהו מוכיח כל יום בתפקיד את מה שהוא בעצמו קבע: נאשם בפלילים לא יכול לכהן כראש ממשלה", אמרו בנוסף 'הדגלים השחורים'. "הוא עסוק בהכול חוץ מבניהול המשבר הכלכלי הגדול בתולדות המדינה. לא נוותר עד שביבי יתפטר".

 

בנימין פטל, מפיק אירועים מראש פינה, אמר: "הגעתי היום לראשונה לבלפור להיות חלק מתנועה גדולה שתוביל לשינוי ולמחות על רדיפת הכוח, השחיתות וההרגשה שאין לי ייצוג. בבחירות האחרונות הצבעתי לגנץ, אך לצערי הוא הצטרף למשחק הגדול של הפוליטיקה שעוברת מעל הראש שלנו".

 

עדי הולנדר וסתיו גלעד, סטודנטים משאר יישוב, אמרו גם הם: "זו הפעם הראשונה שאנחנו פה בבלפור. נסענו שעתיים וחצי כי היה לנו חשוב לזעוק את הזעקה הכלכלית. אין פה עניין של ימין ושמאל, יש פה משבר כלכלי וחברתי שכולנו יחד צריכים לסלק, כמו גם את השחיתות שפושה בממשלה. לא מדובר רק בראש הממשלה, אלא בכל מי שמנהל את המשבר".

 

ד"ר עופר חבקוק, קרדיולוג מתל אביב, שהגיע עם רופאים נוספים להפגנה בבלפור, אמר: "באנו להגיד שמאיתנו נדרשת אתיקה רפואית - אבל גם ממנהיגנו נדרשת אותה האתיקה. בבוקר אנו נלחמים בקורונה ובערב בשחיתות. אנחנו מנהלים תא הטיפול בחולים ומסתדרים מעולה, אבל מישהו צריך לנהל את המשבר ואת המדינה. כיום אנחנו לא מרגישים שזה קורה". 

 

מפגינים בגשר המיתרים נקנסו על תליית שלטים

בנוסף, לראשונה התקיימה הפגנה גם בגשר המיתרים שבכניסה לירושלים. לפי "הדגלים השחורים" מפגינים נקנסו במאות שקלים על תליית שלטים במקום. אחד מהם נקנס ב-475 שקלים על "הצגת שלט ללא רישיון". "הקנסות של עיריית ירושלים הם עוד עדות לניסיונות הממשל לדכא את המחאה", אמרו בארגון. "העובדה ששבוע אחר שבוע, למרות האלימות הקשה, הקנסות והמכת"זית, הישראלים מתעקשים להילחם על מדינת ישראל מוכיחה שהעם רוצה הנהגה אחרת, נקיית כפיים".

 

ההפגנה בקיסריה ההפגנה בקיסריה צילום: אלעד גרשגורן

שאקה משה רומנו, אחד המפגינים בגשר המיתרים, אמר: "הגענו במסגרת ההפגנה השבועית של הדגלים השחורים בשעות הצהריים. לאחר כמה זמן של עמידה על הגשר הגיעו פקחים של עיריית ירושלים וחילקו לנו דו"ח בגין תליית השלטים על הגשר. הפקחים הסבירו שלפי חוק העזר של עיריית ירושלים מותר להחזיק את השלט - אך לא לתלות אותו.

 

"מכיוון שהשלטים היו מאוד כבדים ופחדנו שייפלו מהגשר ויסכנו את העוברים והשבים - תלינו אותם. הפקחים נתנו לנו קנס ללא אזהרה ולאחר שלא נותרה לנו ברירה - קיפלנו את השלטים ונשארנו לעמוד רק עם הדגלים".

 

ארגון "קומי ישראל", המארגן את ההפגנה בבירה, מסר כי "בחודשיים האחרונים אנו עדים למחאה בהתהוות אשר צומחת מהשטח. מחאה אותנטית ללא הנהגה, של אלפי צעירים וצעירות. כישלון הטיפול במשבר הקורונה הציף את כל הבעיות וחשף את השקרים שהוסתרו מעיני הציבור במשך שנים. המשבר הכלכלי מחריף והמציאות היומיומית הופכת בלתי נסבלת".

 

מהארגון נמסר בנוסף: "איבדנו אמון במערכת שלא משרתת את הציבור. אנו קוראים לכלל הציבור אשר נפגע מכישלון ניהול משבר הקורונה להגיע במוצאי שבת לכיכר פריז, להשמיע את זעקתו ולדרוש שינוי".

 

מהמשטרה נמסר כי "משטרת ישראל ערוכה לקיומן של המחאות, וכוחות המשטרה פרוסים באזור כיכר פריז על מנת לאפשר את חופש המחאה לכולם ולשמור על ביטחון הציבור.

 

עוד נמסר מהמשטרה, כי היא "פועלת לאפשר קיומן של מחאות לכלל המפגינים, אך יחד עם זאת לא תאפשר כל הפרה של הסדר הציבורי, ותפעל בנחישות נגד כל ניסיון להפר את הסדר הציבורי או לפגוע בקיומן התקין.

 

"משטרת ישראל קוראת לכלל המשתתפים במחאות להקפיד על הנחיות משרד הבריאות, לעטות מסכות כנדרש ולשמור על ריחוק חברתי, למען שמירה על בריאות כלל הציבור וכוחות המשטרה".

x