בארץ

פרופ' רות גביזון, כלת פרס ישראל לחקר המשפט, הלכה לעולמה

גביזון רכשה את השכלתה האקדמית באוניברסיטה העברית, שם גם מילאה במשך כ-30 שנים תפקידי הוראה; היא נמנתה עם מקימי האגודה לזכויות האזרח, והיתה עמיתה בכירה במכון הישראלי לדמוקרטיה

ynet 15:3615.08.20

כלת פרס ישראל, פרופ' רות גביזון, הלכה לעולמה היום (שבת) בגיל 75. גביזון זכתה בפרס ישראל בתחום חקר המשפטים בשנת 2011. בשנת 2003 זכתה פרופ' גביזון בפרס אמ"ת למדע המשפט וב-2008 בפרס חשין למצוינות במחקר. באותה השנה הוענק לה גם תואר דוקטור כבוד של אוניברסיטת בר אילן.

 

"מחקריה של פרופ' גביזון עוסקים בסוגיות מרכזיות של המשפט החוקתי במדינת ישראל והם מתמודדים בעומק ובאומץ עם עיצוב זהותה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית", כתבה ועדת פרס ישראל כשהעניקה לגביזון את הפרס.

 

פרופ' גביזון נולדה בשנת 1945 בירושלים ואת השכלתה האקדמית בתחום המשפטים רכשה באוניברסיטה העברית, שם גם מילאה במשך כ-30 שנים תפקידי הוראה. היא נמנתה עם מקימי האגודה לזכויות האזרח. מ-1996 עד 1999 כיהנה כנשיאת האגודה. מאז 1995 ועד 2003 היתה עמיתה בכירה במכון הישראלי לדמוקרטיה, שם עמדה בראש פרויקט שעסק בשסעים בחברה הישראלית, וריכזה דיאלוגים ממושכים שעסקו בשסע היהודי-ערבי ובשסע החברתי-כלכלי בישראל.

 

 

רות גביזון רות גביזון צילום: אלכס קולומויסקי

 

בנוסף כיהנה פרופ' גביזון כחברה בכמה ועדות ציבוריות, בהן ועדת שמגר לבדיקת התפקיד ודרך הבחירה של היועץ המשפטי לממשלה ובוועדת וינוגרד לחקר מלחמת לבנון השנייה.

 

"פרופ׳ רות גביזון ז״ל הלכה מאיתנו", ספדה שרת המשפטים לשעבר ציפי לבני. "ענקית משפט, מורת דרך חכמה ומגדלור של צדק וערכים. חלקה עמי עד ימיה האחרונים את דאגתה העמוקה לזהותה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, פעלה לשמירה על האיזון בין ערכיה ומצאה את חוט הזהב, המכנה המשותף לחיבור בין החלקים השונים בחברה. נשאר אחריה חלל עצום".

x