$
בארץ

הקבינט אישר: ניתן לטוס לקרואטיה, בולגריה ויוון - ללא חובת בידוד בחזרה לארץ

אחרי הסיכום עם יוון, השרים סיכמו על רשימת מדינות שישראלים יוכלו לטוס אליהן מבלי שיידרשו לבידוד; עימות בין בנימין נתניהו ליעקב ליצמן בדיוני הקורונה. שר השיכון דרש להגדיל את מספר המתפללים בבתי הכנסת והטיח: "אתם מבזים חרדים". נתניהו עזב את המקום: "צורך לאומי"

אדיר ינקו ואיתמר אייכנר, ynet 17:3413.08.20

קבינט הקורונה סיכם היום (חמישי) כי ישראלים יוכלו לטוס לקרואטיה, בולגריה ויוון - היחידות שמוכנות לקבל ישראלים בשטחן - ללא חובת בידוד כשינחתו בחזרה. בינתיים, קפריסין והונגריה נמצאות עדיין בבחינת השרים. התנאים המלאים לטיסות לאותן המדינות טרם פורסמו.

 

עימות בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר השיכון יעקב ליצמן במהלך דיוני הקורונה. ליצמן דרש אחר הצהריים (חמישי) להגדיל את מספר המתפללים בתוך בתי הכנסת, ואף הרים את קולו פעמיים על ראש הממשלה. "אתם מבזים את החרדים", הטיח השר בנתניהו - שעזב את הדיון ואמר כי מדובר ב"צורך לאומי" שיתגלה בהמשך.

  

 

 

עם זאת, איטליה, בריטניה, גיאורגיה, גרמניה, הונג קונג, ירדן, לטביה, ליטא, ניו זילנד, אסטוניה, קנדה, רואנדה, דנמרק, סלובניה ואוסטריה, שנחשבות למדינות ירוקות, עדיין דורשות בידוד של 14 ימים בחזרה לישראל. יצוין כי לא כל המדינות עדיין מאפשרות כניסה לישראלים, ואלה שכן - מתנות בבידוד.

 

מנכ"ל משרד התחבורה, עופר מלכה, אמר אתמול כי המשרד בראשותו הגיש רשימת מדינות מעודכנת למשרד הבריאות במטרה לאפשר לשבים מהן ארצה שלא להיכנס לבידוד. מלבד מדינות "ירוקות" אמר מלכה כי ישנן גם מדינות "אדומות" עם תחלואה נמוכה. מאז סירבו גורמים במשרד התחבורה לפרט אילו מדינות מופיעות ברשימה.

 

גם אם לא תחול חובת בידוד על ישראלים השבים ממדינות מסוימות בחו"ל, עדיין רוב מדינות אירופה ומדינות ברחבי העולם מסרבות להכניס ישראלים עקב נתוני התחלואה הגבוהים. בשלב הראשון, יהיו אלו בעיקר ישראלים בעלי דרכונים זרים שיוכלו לטוס מישראל, בנוסף לישראלים בעלי ויזות מיוחדות כדוגמת ויזת לימודים או עסקים.

 

 

אתונה אתונה צילום: אי פי איי

 

כפי שנחשף ב-ynet, שר החוץ גבי אשכנזי חתם עם עמיתו היווני על הסכם שיאפשר ל-600 תיירים ישראלים להגיע מדי שבוע לארבעה יעדים, בתנאי שיעברו שתי בדיקות קורונה עם בידוד קצר עד לקבלת התוצאה על אדמת יוון.

 

המתווה ייכנס לתוקף בשבוע הבא, והישראלים יוכלו לבקר באתונה, סלוניקי, כרתים וקורפו עם בידוד קצר עד לקבל תוצאת הבדיקה השנייה. בחזרה לארץ, החוזרים מיוון לא יידרשו לבידוד.

 

עימות בקבינט

 

בדיונים היום אירע עימות בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר השיכון יעקב ליצמן. ליצמן דרש אחר הצהריים (חמישי) להגדיל את מספר המתפללים בתוך בתי הכנסת, ואף הרים את קולו פעמיים על ראש הממשלה. "אתם מבזים את החרדים", הטיח השר בנתניהו - שעזב את הדיון ואמר כי מדובר ב"צורך לאומי" שיתגלה בהמשך.

 

בפעם הראשונה שהרים ליצמן את קולו ענה נתניהו שידונו בזה בהמשך. בפעם השנייה צעק ליצמן כי יתנגד לכל מתווה. נתניהו עיכב את יציאתו כדי לשמוע אותו והבטיח שהנושא יטופל היום בישיבה.

ליצמן ונתניהו
ליצמן ונתניהו צילום: EPA

 

 

 

 

 במקביל, יאשר קבינט הקורונה גם תקנות להפעלת נמלי תעופה וטיסות. על-פי התקנות, לא תותר כניסתו לטרמינל של נוסע שחום גופו הוא 38 מעלות ומעלה, וכל נוסע יהיה מחויב להציג כרטיס טיסה ואישור כי הגיש למשרד הבריאות הצהרת בריאות. על השוהים בטרמינל יהיה לעטות מסכות ולהקפיד על שמירת מרחק של שני מטרים.

 

לצד זאת, התקנות קובעות גם כי מפעילי הטיסות ינקו ויחטאו לפני כל טיסה ובתום כל טיסה את כלי הטיס, שיידרש גם להיות מצויד בשקיות חד-פעמיות לאיסוף מסכות משומשות ובמסכות שיסופקו לנוסעים. בנוסף, החברות יידרשו להציב במטוסים חומרי חיטוי ושמירה על היגיינה אישית שישמשו את הנוסעים ואת אנשי הצוות.

 

כמו כן, נקבעו קנסות על הפרת התקנות, שנעים בין 500 ל-5,000 שקל. הקנס לנוסע שייכנס לטרמינל ללא מסכה יעמוד על 500 שקל, בעוד הקנס למפעיל נמל תעופה שלא הסדיר מנגנון שימנע כניסת אדם לטרמינל בניגוד לתנאים יעמוד על 5,000 שקל. 

 

 

x