$
בארץ

מצטרף חדש למירוץ על אל על: איש העסקים והנדל"ן מאיר גורביץ'

גורביץ', בעל השליטה בחברת ארזים, שמתגורר ופועל בארה"ב בתחום הנדל"ן, הגיש בקשה לרשות החברות לקבלת היתר לרכוש בין 25% ל-40% ממניות אל על. דירקטוריון החברה ייפגש בשבוע הבא עם אלי רוזנברג שמציע לרכוש 45% מאל על תמורת 75 מיליון דולר

נווית זומר 22:5512.08.20
מצטרף חדש למירוץ לרכישת אל על: איש העסקים והנדל"ן מאיר גורביץ'. גורביץ' (56), שמתגורר ופועל בארה"ב בתחום הנדל"ן הגיש בקשה לרשות החברות לקבלת היתר לרכוש את מניות אל על - הבקשה היתה לרכוש בין 25% ולא יותר מ-40%.

 

 

 

בניגוד לאלי לרוזנברג שהציע לרכוש את השליטה באל על, ההיתר אינו מחייב רכישת שליטה באל על. גורביץ' שכר את שירותיו של עו"ד רונן ציטבר ואת שירותי היח"ץ דבי תקשורת. גורביץ' מקורב לחוגים חרדיים, אוחז ברישיון טיס, ואף נהג להטיס לעתים קרובות את מטוס המנהלים שרכשה ארזים.

 

מאיר גורביץ' מאיר גורביץ' צילום: אוראל כהן

 

 

גורביץ' נולד בקריית אתא. בגיל 15 עזב את ישראל כדי ללמוד בקולג' תורני בגייטסהד בצפון אנגליה. לאחר חמש שנים עבר ללונדון. הוא החל לסחור בחומרי בניין ומשם המשיך לענף הבנייה, וב-1984 הוא נכנס לפעילות רכישה של נדל"ן. בשלהי 1996 נקרתה בדרכו הזדמנות יוצאת-דופן. בסופה של תקופת שפל בנדל"ן הבריטי, הציע בנק לוידס, אחד הבנקים המובילים במדינה, 73 נכסים המאכלסים את סניפיו ברחבי בריטניה למכירה תמורת סכום של כ-50 מיליון דולר. הבנק אף הבטיח לרוכש בעסקה לשכור את כל הסניפים לתקופה של 15 שנה תמורת שכר דירה המבטיח תשואה שנתית של 9.6%.

 

גורביץ', שחיפש מימון לעסקת הנדל"ן, הציע לידידו דאז מוטי זיסר להצטרף אליו ברכישה שיצאה לדרך. במקביל השתלט גורביץ' על ארזים חסרת הפעילות ויצק לתוכה את פעילותו הנדל"נית בבריטניה. גורביץ' במסע רכישות אגרסיבי, הגדיל את הכנסותיה של ארזים והזניק את הרווח הנקי מ-7 מיליון שקל ב-1999 ל-162 מיליון שקל ב-2006.

 

במקביל להשקעותיה בבריטניה, נכנסה ארזים להשקעות גם בגרמניה. חברת הביטוח הפניקס הצטרפה אליו ב-2004, הלוותה לארזים 100 מיליון שקל למשך 15 שנה, וקיבלה אופציות הניתנות למימוש ל-10% ממניות החברה (בסופו של דבר נאלצה הפניקס למחוק יותר ממחצית ההלוואה) וגם חברת מנורה.

 

עם פרוץ המשבר הכלכלי העולמי, בשלהי 2008, מניית ארזים קרסה והחברה הסתבכה בקשיים בעקבות עסקאות נדל"ן כושלות באירופה.

 

גורביץ' עדיין בעל השליטה בארזים, ועדיין פועל לפרוע חובות למחזיקי האג"ח שלה לאחר שביצעה מספר הסדרי חוב, וחובה ירד מ-1 מיליארד שקל ל-200 מיליון שקל.

 

x