בארץ

גזירה נוספת: הקרן לסיוע בתשלומי הורים תקוצץ ב-50%

בנוסף לכך שתשלומי ההורים צפויים להתייקר בשנת הלימודים הקרובה, היקף הקרן לסיוע להורים מעוטי יכולת תצומצם ממאה מיליון לחמישים מיליון שקל. ועדת החינוך סירבה לאשר את התשלומים ודרשה ממשרד החינוך הצעה נמוכה יותר

שחר אילן 14:5712.08.20

בנוסף לכך שתשלומי ההורים צפויים להתייקר בשנת הלימודים הקרובה, הקרן לסיוע להורים נזקקים בתשלומים צפויה לעבור קיצוץ של 50% - ממאה מיליון שקל ל-50 מיליון; כך חשף מנהל אגף התקציבים במשרד החינוך דודו מזרחי, בישיבת ועדת החינוך של הכנסת שדנה באישור התשלומים. הוועדה סרבה לאשר את התשלומים ודרשה ממשרד החינוך להגיש הצעה נמוכה יותר.

 

לימודים בימי קורונה (ארכיון) לימודים בימי קורונה (ארכיון) צילום: אלכס קולומויסקי

 

מזרחי אמר כי הסיבה לכך היא היעדר תקציב מאושר. "לנו ברור שאנחנו לא יכולים להפעיל מלגות ב-50 מיליון שקל, במיוחד בעת הזו. בעת הזו הרבה יותר נכון להעצים ולחזק את הרכיב של המלגות. נלחם להשאיר את המאה מיליון". יו"ר הנהגת ההורים הארצית מירום שיף אמר בתגובה: "אתם רוצים לקצץ את המלגות לאוכלוסיה שהכי זקוקה לה. יש לכם בור תקציבי ואתם מצפים ממיליון מובטלים שימלאו אותו".

 

ועדת החינוך של הכנסת מסרבת לאשר את תשלומי ההורים ודורשת ממשרד החינוך להגיש הצעה חדשה, הכוללת הפחתה משמעותית בתשלומים. זאת לאור העובדה שחלק גדול מהתשלומים יגבו עבור פעולות שיש קושי לבצע בימי הקורונה, כמו סל תרבות, טיולים ומסיבות.

 

יו"ר הוועדה ח"כ רם שפע מכחול לבן קרא למשרד החינוך "לשבת בצורה רצינית ויסודית ולהגיש הצעה חדשה ובה הפחתה משמעותית של תשלומי ההורים. יש הסכמה רחבה בין הקואליציה לאופוזיציה שהתשלומים לא יגבו כפי שנגבו בשנה שעברה. פעילויות מסוימות לא יוכלו להתקיים בשל מגבלות הקורונה ולכן אין צורך לגבות תשלום מלא עבורן, במיוחד כשאנחנו יודעים שהכסף לא תמיד מוחזר להורים". שפע אמר שלמרות ניסיונות רבים לא הושג הסכם עם משרד החינוך.

 

על אף הקורונה וגל האבטלה ההמוני הממשלה לא הפחיתה את תשלומי ההורים לשנה זו ואף העלתה אותם ב-24 שקל בשנת הלימודים המתקרבת. זאת, למרות שבשנים קודמות התחייבה להורדה הדרגתית של התשלומים. עתה יעמדו התשלומים על 556-1,388 שקל בבתי הספר ו-269 שקל בגנים. כך, אפשר לצפות לקשיים גדולים בתשלום מצד הורים מובטלים שיוחרף בהרבה בשל הקיצוץ בקרן הסיוע.

 

המשנה למנכ"ל משרד החינוך גילה נגר הסבירה את הגבייה המלאה בכך שמשרד החינוך נערך לשגרת לימודים מלאה בשגרת קורונה, ללא הגבלה על הפעילויות. "המדיניות שהשר מוביל היא לאפשר למנהלים את הגמישות הניהולית, ובתוך כך לגבות תשלומים. אם לא תהיה פעילות הכספים יוחזרו להורים".

 

שיף הזכיר בדיון ש"מנכ"ל משרד החינוך הקודם שמואל אבואב הבטיח שיביא מתווה לצמצום תשלומי ההורים, אבל אני לא ראיתי עד היום תוכנית כזאת". הוא דרש שסעיף השאלת ספרים ימומן על ידי משרד החינוך, ואילו שאר הסעיפים, דוגמת טיולים ומסיבות, יאושרו רק אם ניתן יהיה לקיים את הפעילויות. "ועדת חינוך יכולה להתכנס במשך השנה ולאשר את הסעיפים בהם תהיה הקלה מבחינה בריאותית".

x