$
בארץ

נדחתה הצעת החוק שנועדה לאסור על מי שהוגש נגדו כתב אישום להרכיב ממשלה

בעד הצעת החוק של יאיר לפיד הצביעו 39 ח"כים ונגדה 53 ח"כים. נתניהו הגיע למליאה, לקח חלק בדיון סוער ותקף: "יאיר לפיד ואיימן עודה רוצים לפגוע ברצון העם כפי שקורה במשטרים רודניים"; לפיד: "רואים את הזיעה עד הנה. אם היית מקשיב לאבא שלך לא היית היום עם 3 כתבי אישום חמורים"

צבי זרחיה 13:4712.08.20

מליאת הכנסת דחתה בצהריים (ד') את הצעת החוק שהגיש יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד, שנועדה לאסור על חבר כנסת להרכיב ממשלה אם הוגש כנגדו כתב אישום. בעד הצעת החוק הצביעו 39 ח"כים ונגדה 53 ח"כים. חברי כחול לבן נעדרו מההצבעה לאחר האיום של הליכוד שאם יתמכו בהצעת החוק יוקדמו הבחירות. ביו היתר נעדרו יועז הנדל, צבי האוזר, עמיר פרץ ואיציק שמולי.

 

יאיר לפיד ובנימין נתניהו יאיר לפיד ובנימין נתניהו צילום: אלכס קולומויסקי

 

רה"מ בנימין נתניהו החליט לבוא ולנאום במליאה נגד הצעת החוק. "דווקא כאן בכנסת, בהיכל הדמוקרטיה הישראלית, במה שאמור לייצג ולהיות היכל הדמוקרטיה הישראלית אנו עדים לעוד פרק מאוס במסכת בלתי נגמרת מצד מי שרוממות הדמוקרטיה בגרונם וחרב לעריפת הדמוקרטיה בידם. אני עומד פה כראש ממשלת ישראל בתוקף בחירת העם, בזכות רצון העם, בשליחות החלטת העם. ציבור עצום וחסר תקדים בגודלו נתן בי את אימונו בבחירות האחרונות".

 

הדיון במליאה היה סוער, היו"ר יריב לוין נאלץ לקרוא לח"כים לסדר ואף הוציא את ח"כ מיקי לוי ממפלגת יש עתיד. נתניהו הוסיף כי "למעלה ממיליון אזרחים הצביעו בפתק הליכוד בראשות נתניהו לראשות הממשלה. הליכוד קיבל יותר קולות מכל מפלגה אחרת בתולדות ישראל. יאיר לפיד ואיימן עודה רוצים לפגוע ברצון העם כפי שקורה במשטרים רודניים. הצעת החוק הפרסונלית הזו היא עיוות מוחלט. איפה מעבירים חוקים כאלה?"

 

נתניהו הוסיף כי "מעבירים חוקים כאלו רק בדיקטטורות החשוכות ביותר, כמו איראן וצפון קוריאה. באיראן יכולה מועצת שומרי החוקה לפסול כל מועמד והם עושים זאת בשקיקה ובשיטתיות. כל פעם שיש מועמד שיכול לסכן את שלטון ההייאטולות מורידים אותו, ואז יש בחירות דמוקרטיות למופת - רק שניקו את הרשימה מאלה שיכלו לייצג את שלטון הרוב. בגרמניה, שהיא דמוקרטיה למופת, אי אפשר אפילו לחקור חבר פרלמנט - אלא צריך להבי את זה למליאה. מבינים שם שבעלי עניין כולל בעלי תפקידים עלולים לנסות לחולל באמצעים פסולים המצאת תיקים. אצלנו רוצים לעבור מתפירת תיקים לתפירת חוקים. תתביישו לכם. יאיר לפיד, אלף מסיכות לא יצליחו לכסות את הדירקטטורה שלך. אתם לפיד ואיימן עודה מעודדים הפגנות שמאל וביד השנייה מביאים חוק איראני לכנסת במטרה לפסול אותי ולהיבחר לראשות הממשלה".

 

נתניהו הקריא נאום של שר המשפטים טומי לפיד בשנת 2004 שאמר "הצעת החוק הזו היא אנטי דמוקרטית בעליל ומסכנת את שלטון החוק בישראל והיא נועדה לנצל קונייקטורה פוליטית רגעית. זהו חוק אנטי דמוקרטי באופן קיצוני ומתאים רק למפלגות שמאל וימין מהסוג הדיקטטורי. אתה לא רוצה להפקיד בידי היועץ המשפטי לממשלה את הסמכות הבלעדית והמוחלטת לפיטורו של רה"מ ולפירוקה של ממשלה".

 

נתניהו הוסיף "ההתנשאות שלכם על בוחרי הימין ומצביעי הליכוד היא בלתי נסלחת. אצלך הכל פייק. בפעם הקודמת הסברת שרה"מ לא צריך לדעת הכל על הכל. אתה יודע מעט על כמעט לא כלום. אתה כל הזמן מתחזה. בלי תעודת בגרות ובלי תואר ראשון ניסת להשיג תואר דוקטור. אתה דמוקטטור עם חוקה שכתבת לעצמך, עם חברי מפלגה שאתה בוחר ומינוי קבע כיו"ר יש עתיד".

 

נתניהו פנה ללפיד ואמר: "מה שאתה מנסה לעשות כרגע זה להשחית את הדמוקרטיה. אתה פייק דמוקרט. אבא שלך, הוא היה דמוקרט אמיתי ואני הולך בדרכו".

 

לפיד עלה למליאה והשיב לנתניהו: "רואים את הזיעה עד הנה. עד הנה רואים את הזיעה. בשבוע שעבר עלית לדבר על אבא שלך והשבוע על אבא שלי. נהוג לומר זכרו לברכה כשמדברים על זכרו לברכה. החוק עליו דיברת בנוגע לאבא שלי היה חוק אחר. אני פשוט לא יודע מי מכין לך את התחקיר. זה לא אותו חוק. החוק עליו מדובר היום, שאדם עם כתבי אישום לא יכול לכהן כרה"מ - ב-2008 הצבעת בעד חוק כזה. גם כשעלית לדבר על אביך לא דייקת. כשדיברת על אבא שלך לא אמרת שנתן לך הצעה אחת אלא שלוש הצעות. אם היית מקשיב לאבא שלך לא היית היום עם 3 כתבי אישום חמורים". קודם לכן אמר לפיד ש"הכיסא לא נועד לקרימינל".

 

נתניהו חזר לדוכן הנואמים במליאה והגיב לדברי לפיד: "יאיר לפיד הוא בעד משטר חקירותטריה. לא חוקרים אדם שנפגש עשרות פעמים בחשאי עם נוני מוזס, מפגשי סתר, שכל חבריו הצביעו בעד חוק שערורייתי לסגירת ישראל היום. שקיבל אין סוף כתבות. לא רק שלא הוגש כתב אישום, הוא אפילו לא נחקר באזהרה. עשית עסקים אפלים. אבל אתה בא לדבר על כתבי אישום נגד מי שספג את העיתונות הגרועה בעולם".

 

לפיד השיב לו: "ממה שראינו כעת הבנו שיש בחירות. אנו מכירים את נתניהו, איך הוא מדבר ומתנהג. הקמפיין החל. זה נאום בחירות. ההיעדרות של כחול לבן מהמליאה לא מועילה. הוא רוצה שהדיונים יהיו על הבחירות ולא על 30 אלף עסקים קורסים בגלל ניהול כושל, על כך שהכלכלה בישראל במצב הכי גרוע בעולם המערבי. אתה עומד פה ומתחיל להמציא המצאות. נכשלת בטיפול במשבר הקורונה, ואתה עומד פה, מתבכיין ומתמסכן ומספר כמה אתה עצוב כשרודפים אותך. מי שנכשל כך בניהול של משבר לאומי לא יכול להמשיך להיות ראש הממשלה".

x