בארץ

"משפילים את התלמידים": ועדת החינוך מסרבת לאשר הגדלת תשלומי הורים

הוועדה דנה בהצעת משרד החינוך להגדיל את התשלומים לשנה"ל הבאה ב-24 שקל ודורשת הצעה מופחתת לימי הקורונה - זאת מאחר שחלק גדול מהם ייגבו עבור פעולות שיש קושי לבצען; משרד החינוך טען כי במידת הצורך, יבוצעו החזרים להורים, אך הח"כים הביעו התנגדות לכך

שחר אילן 11:3912.08.20

ועדת החינוך של הכנסת סירבה היום (ד') לאשר את הגדלת תשלומי ההורים ב-24 שקל בשנת הלימודים הבאה, ודורשת ממשרד החינוך להגיש הצעה חדשה הכוללת הפחתה משמעותית בתשלומים. זאת לאור העובדה שחלק גדול מהתשלומים ייגבו עבור פעולות שיש קושי לבצע בימי הקורונה, כמו סל תרבות, טיולים ומסיבות.

 

 

 

יו"ר הוועדה, ח"כ רם שפע מכחול לבן, קרא למשרד החינוך "לשבת בצורה רצינית ויסודית ולהגיש הצעה חדשה ובה הפחתה משמעותית של תשלומי ההורים. יש הסכמה רחבה בין הקואליציה לאופוזציה שהתשלומים לא ייגבו כפי שנגבו בשנה שעברה. פעילויות מסוימות לא יוכלו להתקיים בשל מגבלות הקורונה ולכן אין צורך לגבות תשלום מלא עבורן, במיוחד כשאנחנו יודעים שהכסף לא תמיד מוחזר להורים". שפע אמר שלמרות נסיונות רבים לא הושג הסכם עם משרד החינוך.

 

ח"כ רם שפע ח"כ רם שפע צילום: באדיבות חוסן לישראל

 

ולמרות הקורונה וגל האבטלה ההמוני, הממשלה לא הפחיתה את תשלומי ההורים לשנה זו ואף העלתה אותם כאמור בשנת הלימודים המתקרבת. זאת, למרות שבשנים קודמות התחייבה להורדה הדרגתית של התשלומים. עתה יעמדו התשלומים על 556-1,388 שקל בבתי הספר ו-269 שקל בגנים. בנוסף, צפויים קשיים גדולים בתשלום מצד הורים מובטלים, ולא הוקם מנגנון סיוע מוגדל לשם כך.

 

המשנה למנכ"ל משרד החינוך, גילה נגר, הסבירה בדיון את הכוונה לבצע גבייה מלאה בכך שמשרד החינוך נערך לשגרת לימודים מלאה בשגרת קורונה, וללא הגבלה על הפעילויות. "המדיניות שהשר (יואב גלנט) מוביל היא לאפשר למנהלים את הגמישות הניהולית, ובתוך כך לגבות תשלומים. אם לא תהיה פעילות, הכספים יוחזרו להורים".

 

יו"ר הנהגת ההורים הארצית מירום שיף, הזכיר בדיון ש"מנכ"ל משרד החינוך הקודם שמואל אבואב הבטיח שיביא מתווה לצמצום תשלומי ההורים, אבל אני לא ראיתי עד היום תוכנית כזאת". הוא דרש שסעיף השאלת ספרים ימומן על ידי משרד החינוך; ואילו שאר הסעיפים, דוגמת טיולים ומסיבות, יאושרו רק אם ניתן יהיה לקיים את הפעילויות. לדבריו, "ועדת חינוך יכולה להתכנס במשך השנה ולאשר את הסעיפים בהם תהיה הקלה מבחינה בריאותית".

 

ח"כ עופר כסיף, מהרשימה הערבית המשותפת אמר ש"תשלומי הורים פסולים מא' ועד ת'. הם גורמים להשפלת תלמידים, להעמקת פערים בחינוך ואי השוויון בכלל, במיוחד בתקופה זו". כסיף שאל: "האם תותר לינה בטיולים שנתיים? האם תהיינה מסיבות? אם לא יהיו מסיבות - למה לגבות"?

 

ח''כ אורלי פרומן מיש עתיד-תל''ם אמרה ש''המתוה בתשלומי ההורים צריך ללכת לכיוון הפחתה ולא להתייקרות. ההורים אינם מקור תקציבי נוסף למשרד החינוך". יו"ר סיעת יש עתיד תל"ם, ח"כ מאיר כהן, דרש מתווה מדורג של צמצום תשלומי ההורים. "בעניין הקורונה, אנחנו מבקשים לראות מתוה שמותאם למציאות הרפואית ולהנחיות משרד הבריאות", אמר.

x