$
בארץ

הטיסה בוטלה בגלל הקורונה? כנראה שייקח זמן עד שתקבלו החזר

בוועדת הכלכלה מסרבים לאשר את התיקון לחוק הקובע שעד ה-1 באוקטובר ישיבו חברות תעופה כסף לנוסעים שטיסתם בוטלה. הסיבה - אין כל הבטחה שהכסף יוחזר, משום שהטיסות טרם חודשו

נווית זומר 13:4411.08.20

מתעכב האישור לתיקון לחוק שקובע כי נוסעים שטיסותיהם בוטלו בעקבות הקורונה, יקבלו את כספם בחזרה עד ה-1 באוקטובר. יו"ר ועדת הכלכלה יעקב מרגי סירב היום (ג') לדון בהצעה ודרש דיון נוסף מחר בנוכחותם של מנכ"לי משרדי האוצר, הבריאות והתחבורה.

 

 

הוועדה בראשות ח"כ יעקב מרגי, התכנסה היום לאשר את ההצעה הממשלתית לתקן את חוק שירותי תעופה, העוסק בפיצוי לטסים בשל ביטול טיסה או שינוי בתנאיה. לפי ההצעה, חברת תעופה שברבעון השני של 2020 ירדו הכנסותיה ב-70% לעומת הרבעון המקביל ב-2019 - תחל להחזיר ללקוחות כסף על טיסות שבוטלו עד ה-1 באוקטובר 2020 במקום ה-14 באוגוסט יום שישי הקרוב.

 

התיקון שיזמה מירי רגב נועד לסייע לחברות התעופה הישראליות שלא היו מסוגלות להשיב כספים ב-14 באוגוסט 2020 כפי שקובע החוק, משום שעדיין לא נפתחו השמיים והן טרם חידשו טיסות מסחריות ובהיעדר הכנסות קופתן ריקה.

 

נתב"ג נתב"ג צילום: רויטרס

 

 

מרגי לא התרשם שהחברות מתכוונות להפעיל טיסות מסחריות בקרוב, ולכן טען שיש חשש שגם ב-1 באוקטובר לא יהיו לחברות הכנסות שמהן יוכלו להשיב כספים - ושוב יידרש תיקון חוק נוסף להארכת המועד. על כן דרש מרגי שכבר מחר ייערך דיון נוסף בנוכחות המנכ"לים של משרדי האוצר, התחבורה והבריאות - שיתנו תשובה לסוגייה זו.

 

במסגרת הכנת ההצעה לקריאה שנייה ושלישית, מתח מרגי ביקורת קשה על בקשת הממשלה לתקן שוב את החוק, ואמר: "אני מרגיש כאילו הייתי בסרט הזה, ואני בתחושות קשות של אשמה אפילו, שבכלל חוקקתי את התיקון הראשון שבעטיו אנחנו פה היום. הייתי צריך להגיד לאוצר ללכת עם החברות לסגור את הפיצוי, לעלות לאוויר ורק אחר כך לדבר על הקטע הזה. ממה שיגורנו בא לנו. אמרו לי להתנות את כניסת החוק לתוקף עם גמר הסיוע לחברות. ואם אני מעביר את זה עכשיו אף אחד פה לא יכול להתחייב שמתחיל מחר תהליך של השבת כספים ללקוחות".

 

במהלך הדיון אף הבהיר מרגי כי אם יאשר את ההצעה - אז היא תחול על כל חברות התעופה, ולא רק על חברות שהמחזור שלהן ירד ברבעון השני של 2020 ב-70%, לעומת הרבעון המקביל אשתקד.

x