$
בארץ

עוברים מהגז אל השמש: משרד האנרגיה עוצר הקמה של ארבע תחנות כוח גדולות

מקפיא הקמה של תחנות בעמק בית שאן, בגלבוע, בעפולה ובבית שמש. במקומן יוקמו מערכות סולאריות שיוכלו לפעול גם בלילה ויספקו 12 אלף מגה וואט

ליאור גוטמן 12:4011.08.20
משרד האנרגיה הודיע היום (ג') על הקפאת התוכניות להקמת ארבע תחנות כוח חדשות שתוכננו לעבוד בכוח גז טבעי. מדובר בתחנות בעמק בית שאן, באזור הגלבוע, באזור עפולה, ובאזור בית שמש, כולן בשלב תכנוני מקדים ובהספק מצרפי של כ-4,800 מגה וואט, שהם לשם השוואה יותר מ-35% מכוח הייצור הנוכחי המקסימלי של חברת החשמל.

 

מנכ"ל המשרד אודי אדירי הודיע לפני שעה קלה למועצה הארצית לתכנון ובנייה שהוא משחרר את הקרקעות שיועדו להקמת תחנות הכוח לפי הפירוט הבא: תחנת "מבואות גלבוע" דרומית לעפולה (1,160 מגה וואט), תחנת "צבאים" באזור בית שאן (1,740 מגה וואט), תחנת "הרטוב" באיזור בית שמש (800 מגה וואט) ותחנת "שגיא 2000" שתמוקם מערבית לעפולה (1,160 מגה וואט). כל תחנת כוח אמורה הייתה לקום על פני שטח של 3,000-5,000 דונם.

 

לפי שר האנרגיה יובל שטייניץ, ההספק החסר למשק יגיע תוך הקמת מערכות סולאריות לייצור חשמל בהספק של כ-12 אלף מגה וואט שבהן ישולבו מתקני אגירה (כ-2.2 אלף מגה וואט), כך שהן יוכלו לפעול גם בשעות הלילה. המהלך יאפשר להסתפק בתכנונן של תחנות כח המונעות בגז טבעי בהיקף של כ-4,000 מגה ואט בלבד, ומתוכן תוקמנה בעתיד אך ורק התחנות להן יזדקק המשק. תוכנית זו תתרום לכלכלת ישראל ולאיכות הסביבה.

 

פאנלים סולאריים פאנלים סולאריים צילום: שאטרסטוק

 

 

בנוסף, שטייניץ מחדד שהוא יקפיא סמכויות לתוכניות חדשות לייצור חשמל בגז טבעי שאינן באתרים מאושרים או קיימים ולתחנות כוח הצמודות לתשתיות קיימות, תינתן עדיפות ברורה ביחס לתחנות אחרות.

 

"התוכנית החדשה להכפלת השימוש באנרגיית השמש ולהפיכתה של ישראל למובילה בעולם בתחום זה, בתוספת קידום המתקנים לאגירת חשמל, מאפשרת לנו לצמצם בצורה דרמטית את הקמתן של תחנות כוח חדשות ברחבי ישראל", אמר שטייניץ

x