$
בארץ

ההופעות חוזרות - באוויר הפתוח, ובאישור פרטני של משרד הבריאות

רה"מ נתניהו הודיע כי אושר קיום הופעות באוויר הפתוח, כאשר המתחמים יחולקו לקפסולות של עד 20 צופים; לגבי מתחמים סגורים תתקבל החלטה בקרוב; מאות הפגינו מול ביתו של גנץ בראש העין, תחת הכותרת "איפה בני"

מאיה נחום שחל 20:0609.08.20

בפגישה שהתקיימה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר ישראל כ"ץ, שר הבריאות יולי אדלשטיין ושר התרבות והספורט חילי טרופר יחד עם נציגים מענף התרבות, בהם יהורם גאון, עברי לידר, זהבה בן ועידן עמדי, וכן מנהלי תיאטראות בהם מנכ"ל הבימה נעם סמל, הוחלט כי מופעי התרבות ייפתחו באופן מיידי במתווה של קפסולות במרחב הפתוח.

 

 

 

על פי המתווה שגובש בשבועות האחרונים, תתאפשר כניסה למופעי תרבות באוויר הפתוח, כאשר המתחמים יחולקו לקפסולות של עד 20 איש בכל קפסולה. כל מתחם הופעה יאושר באופן פרטני ע"י משרד הבריאות. בשבועות הקרובים יגובש מתווה גם למופעים בחללים סגורים.

הפגישה של נתניהו ונציגי עולם התרבות הפגישה של נתניהו ונציגי עולם התרבות צילום: קובי גדעון, לע"מ

 

"בתום הפגישה מסר נתניהו "נפגשתי עכשיו ביחד עם שר התרבות, שר הבריאות ושר האוצר עם נציגים של ציבור האמנים והמפיקים. קיבלנו החלטה לפתוח את ההופעות בחללים פתוחים, תחת קפסולות במסגרת מאוד מבוקרת. במקביל, לבדוק את האפשרות של פתיחת ההופעות בחללים סגורים תחת תכנית ה"רמזור" של פרופ' גמזו, הוא יגיש לנו אותה בשבועות הקרובים. בינתיים אנחנו רוצים מיד לזוז עם הופעות במרחב הציבורי הפתוח. זו בשורה חשובה והיא כמובן תתן גם עידוד לא רק לאומני ישראל אלא גם לאזרחי ישראל".

 

שר התרבות חילי טרופר אמר "אני שמח מאוד שעולם התרבות חוזר לחיים. ראש הממשלה שר האוצר, שר הבריאות ואנוכי קיימנו מפגש חשוב עם אמנים, וסוכם שבאופן מיידי יוכלו לחזור המופעים בחללים הפתוחים. כבר בשבועות הקרובים יוגש מתווה שיאפשר גם חזרה בחללים הסגורים. עולם התרבות הוא עולם חשוב. זו גם בשורה לפרנסה של עשרות אלפי אנשים שמטה לחמם נשבר, וזו גם בשורה חשובה למיליוני ישראלים בימים קשים שיוכלו לחזור ולצרוך תרבות".

 

 

 

הפגנות זעם מול ביתו של גנץ: "איפה בני"

 

הפגנת הזעם של עולם התרבות כתגובה להתעלמות ממצוקת אנשיה, מתקיימת ברגעים אלה ממש בראשות קבוצת "צו 8 לפועלי התרבות״ (בתמיכת פורום מוסדות התרבות ומנהלי התאטראות) מול ביתו של בני גנץ, שר הבטחון וראש הממשלה החלופי בראש העין.

 

ההפגנה מול ביתו של גנץ בראש העין ההפגנה מול ביתו של גנץ בראש העין צילום: מוטי קמחי

 

להפגנה, שמתקיימת תחת הכותרת "איפה בני" הגיעו מאות אמנים, שחקנים, במאים, מנהלים, תפאורנים, אנשי סאונד ותאורה ועוד, חלקם בהסעות מסודרות מהתאטראות. בין הנוכחים: מיקי קם, שרה פון שוורצה אסי לוי, אוהד שחר, איה שוא, אלון דהן דליה שימקו, מאיה מעוז, משה נאור, אודיה קורן, אלון אופיר ועוד אנשי תרבות שמניפים שלטים, מרעישים בזמבורות וצועקים "בני גנץ תתעורר", "הבטחות צריך לקיים", "פצועים לא מפקירים בשטח" ו- "עולם התרבות לא שקט יותר".

 

מפורום מוסדות התרבות נמסר: "על אף שראשי מערכת הבריאות כבר הסכימו להתחיל לפתוח אולמות בצורה הדרגתית כבר בשבועיים הקרובים, ה'בשורה' שיצאה הערב מראש הממשלה מתייחסת רק למופעי תרבות בחוץ. מופעים בחוץ הם חד פעמיים במהותם, ואילו ליבת העשייה התרבותית נמצאת באולמות, אשר על פי הפרופסורים גמזו וגרוטו 'אינם מהווים מקור הדבקה' (ציטוט שלהם). אולמות התרבות בטוחים בהרבה ממטוסים, ממסעדות, מחדרי כושר ומאיקאה, ולמרות זאת רבבות אמני, יוצרי, ועובדי עולם התרבות הם בני ערובה כבר חודשים רבים להחלטות שרירותיות וחסרות פשר. אין צורך ב'מתווה חדש', יש מתווה קיים אשר הופעל בהצלחה במשך 12 יום ובוטל ללא הסבר. ביום ג׳ הקרוב נעלה כולנו לבלפור ונקרא לפתיחת אולמות התרבות והשבת הענף לחיים".

 

x