$
בארץ

האוצר: קבוצת עוגן - המלכ"ר הראשון שייחלק הלוואות בערבות מדינה

המשרד אישר כי הקבוצה שנמצאת בתהליך מול בנק ישראל להפוך לבנק החברתי הראשון ומונה חמישה ארגונים פיננסיים ללא מטרות רווח, תעניק הלוואות בתנאים משופרים. לעסקים קטנים ובינוניים עם מחזור של עד 5 מיליון שקל יוענקו הלוואות בהיקף של עד 200 אלף שקל ולמלכ"רים עד 650 אלף שקל

עמרי מילמן 14:2809.08.20
משרד האוצר אישר היום (א') כי קבוצת "עוגן", תהא המלכ"ר הראשון שיוכל להעמיד הלוואות בערבות מדינה לעסקים ולמלכ"רים שנפגעו ממשבר הקורונה, במסגרת פעילותה של קרן ההלוואות הייעודית בערבות מדינה לעסקים קטנים ובינוניים.

 

 

הקבוצה מונה חמישה ארגונים פיננסיים-חברתיים ללא מטרת רווח, תעניק כעת הלוואות בריבית של פריים+1.5%, כאשר עד כה העניקה הלוואות עם ריבית של 3% ללא הצמדה, פקדון או ערבים, במיוחד בתקופת הקורונה.

מימין: שגיא בלשה ואופיר עוזרי קבוצת עוגן מימין: שגיא בלשה ואופיר עוזרי קבוצת עוגן צילום: דנה תמרי

 

עוגן מחזיקה כיום ברישיון אשראי מורחב מרשות שוק ההון והיא בתהליך מול בנק ישראל להפוך לבנק החברתי הראשון בישראל ללא כוונת רווח. כאשר עד כה, מאז 1990 העניקה עוגן כ-65 אלף הלוואות בסכום של למעלה-מ-1.3 מיליארד שקל.

 

הקבוצה מעניקה הלוואות לעסקים עד מחזור 5 מיליון שקל בהיקף של עד 200 אלף שקל להלווואה. ולמלכ"רים הלוואות עד 650 אלף שקל.

 

במהלך משבר הקורונה, גייסה קבוצת עוגן מתורמים כ-140 מיליון שקל במטרה להעניק הלוואות בתנאים נוחים במיוחד לעסקים, מלכ"רים ויחידים שנפגעו מהמשבר. לאחר הגיוס הענק, עומד הונה של קבוצת עוגן על כ-400 מיליון שקל. כעת הערבות שתוקצה לה על ידי החשב הכללי תינתן בהדרגה, כאשר בכל פעם יינתנו 10 מיליון שקל, וכאשר אלו ינוצלו יינתנו 10 מיליון נוספים.

בקבוצה מצפים כי הערבות תקל עליהם לגייס מקורות הון נוספים דרך משקיעי Impact וגופים מוסדיים לטובת הלוואות נוספות.

 

רוני חזקיהו, החשב הכללי מסר כי "הוספת גופים נותני אשראי לקרן ההלוואות לעסקים בערבות המדינה נובעת מהצורך לתת מענה רחב לצרכי העסקים הקטנים והבינוניים בישראל אשר נפגעו מהמשבר. הצטרפותה של קבוצת 'עוגן' לקרן צפויה להגדיל את היצע האשראי במיוחד לעסקים הקטנים יותר, ולמלכ"רים, והיא מהווה נדבך חשוב בסיוע לאוכלוסיות שנפגעו במיוחד מהמשבר".

 

שגיא בלשה מנכ"ל קבוצת "עוגן" מסר כי "תקופה מאתגרת זו הביאה לביקושים גדולים מאוד לאשראי ואלפים שנקלעו למצוקה פנו אלינו לסיוע. העובדה שעוגן פועלת ללא כוונת רווח מאפשרת לנו להתמקד בעצמאים, בעסקים זעירים ולמלכ"רים אשר הבנקים סירבו להעמיד להם אשראי משיקולים עסקיים של ריווחיות. אני מאמין שכך נגשים את המטרה שלשמה הועמדו ערבויות המדינה מלכתחילה. נותני אשראי אחרים מעניקים הלוואות בערבות מדינה לעסקים שיש להם מחזור מכירות שנתי של 100 מיליון שקל, אנחנו נותנים הלוואות לאלו שמחזור המכירות השנתי שלהם עד 5 מיליון שקל והם הנפגעים העיקריים מהמשבר".

 

עו"ד אופיר עוזרי, יו"ר קבוצת "עוגן": "על אף העובדה שאנו מעניקים אשראי לעסקים שמוגדרים על ידי הבנקים כלווים בסיכון גבוה, שיעור החוב האבוד בעוגן הוא מזערי. אנשים יודעים להעריך את ההלוואות שניתנות להם מתוך כוונה לסייע, מעריכים את העובדה שמקורן של ההלוואות בתרומות ועושים הכל כדי להחזיר את חובם ולאפשר לנו להעניק את הכספים כהלוואות ללווים חדשים שזקוקים לכסף".

x