$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

בכירים במשק קוראים לממשלה: "העבירו את התקציב עד תום 2021 מיידית"

כ-150 יזמים ומנכ"לים, בהם דב מורן, איל וולדמן, אבנר סטפק ואורני פטרושקה, כתבו לחברי הכנסת והממשלה כי העברת התקציב חיונית להנעת הכלכלה. מורן: "אף חברה עסקית לא הייתה שוקלת בדעתה להכין תקציב לשלושה חודשים בלבד"

צלי גרינברג 12:1509.08.20

קבוצה של כ-150 בעלי הון, יזמים, מנכ"לים וכלכלנים ישראלים פנו היום (א') לחברי הכנסת והממשלה בקריאה להעביר מיידית את תקציב המדינה עד סוף שנת 2021, לטובת צמצום חוסר הוודאות הכלכלית.

 

 

 

יזמי ההייטק והמכשור הרפואי ד"ר שמעון אקהויז ובנו רונן אקהויז, ואיילת קרסו, מייסדת חברת הפוד-טק ג'יני, יזמו את המכתב ודאגו לגבש מאחוריו את בעלי העסקים והמנהלים.

 

בין 150 השמות  החתומים על המכתב: עמי הראל, יו"ר סלקום; חי גאליס, מנכ"ל ביג; יואל קרסו, יו"ר קרסו מוטורס; גיורא ענבר; אבנר סטפק, מבעלי בית ההשקעות מיטב דש; היזם ואיש ההייטק אורני פטרושקה, איל וולדמן, מייסד ויו"ר מלאנוקס ויזם ההייטק דב מורן.

 

 

ד"ר שמעון אקהויז ד"ר שמעון אקהויז צילום: ערן יופי כהן

 

במכתבם כתבו, בין היתר: "מובן לכולם כי בתקופה זו, הממשלה זקוקה יותר מהכל ליכולת תכנון של משרדי הממשלה עד סוף 2021. זהו מפתח חיוני להנעת הכלכלה והעסקים בישראל. תקציב עד תום 2021 יתרום לצמצום חוסר הודאות הכלכלית וכך יסייע לפעילות העסקית במשק. זוהי תקופת חירום ועליכם לפעול בהתאם. אנו קוראים לכל חברי הכנסת ולכל שרי הממשלה לדאוג להעביר מידית את תקציב המדינה לשארית 2020 ולשנת 2021. המשיכו לעמוד איתן על החלטה חשובה זו. אל תשכחו את מחויבותכם לאזרחי ישראל, הם צרכים להיות בראש סדר העדיפות והם מצפים ומחכים שתעשו זאת".

 

רונן אקהויז אמר לכלכליסט: "הממשלה קמה על מנדט ניהול משבר הקורונה, שכולנו מבינים שעתיד להישאר עימנו ולא להיעלם בקרוב, ויש להיערך לכך. עד עתה אנו עדים לכישלון בהתמודדות עם הנושא. זה ממש בוער בשטח. איילת (קרסו) כתבה את המכתב בשישי בלילה, והתחלנו להחתים אותו אתמול וההיענות מלאה".

 

קרסו אמרה לכלכלסיט: "אנו מכוונים לכל סיעות הבית, ואין כאן שום הקשר פוליטי. ניתן למצוא בין החותמים על המכתב מנהלים, יזמים וכלכלנים מכל צדדי המתרס הפוליטי, כי כולם מבינים שחייבים להעביר את התקציב. אם המדינה היתה חברה היא היתה מפטרת את המנכ"ל או נסגרת. האכזבה היא מאוד קשה ממה שקורה. אין מישהו שלא חווה את המשבר, כולל כל החתומים על המכתב".

 

 

מימין: דב מורן, אבנר סטפק  איל וולדמן מימין: דב מורן, אבנר סטפק איל וולדמן צילום: עמית שעל, אוראל כהן

 

יזם ההייטק דב מורן, אחד מהחותמים על המכתב, אמר לכלכליסט, כי "ההיגיון הכלכלי דורש העברת תקציב עד סוף 2021, שהרי אף חברה עסקית לא היתה שוקלת בדעתה להכין תקציב לשלושה חודשים בלבד. על אחת כמה וכמה מדינה על כל היקף ומורכבות עיסוקיה. אבל מעבר להיגיון הכלכלי יש היגיון אזרחי. משמעות אי העברת התקציב היא הליכה לבחירות. זה יהיה אסון, שהרי מדינת ישראל זקוקה בעת הזו לגוף שיתמקד בניהול המשבר ולא ליצור משבר נוסף, פוליטי, בתוך המשבר הכלכלי שקשה גם כך. צריך להבין שהמכה הכלכלית כאן עצומה, וגם אם היא עדיין לא מורגשת, היא תורגש בקרוב. נבחרי הציבור צריכים להיות בעת הזו קשובים רק לצרכי המדינה והאזרחים, ולא לעיתויים נוחים למהלכים פוליטיים המשרתים מעטים. יש הסכם קואליציוני, שאיני מחובביו. אם ההסכם לא היה מגדיר עיתוי לתקציב, ניחא. אבל ההסכם מגדיר את תקופת התקציב והפרת ההסכם וגרירת המדינה לבחירות היא בעיני פשע ועוון ופגיעה נוספת באזרחי ישראל על ידי הפרת ההסכם לצרכי המפר".

 

אבנר סטפק, מבעלי בית ההשקעות מיטב דש, אמר לכלכליסט: "צריך להוציא את הפוליטיקה מהתקציב, שהפך להיות קורבן במאבקי כוח פוליטיים, והשיח לגביו הפך ללא ענייני. 2020 נגמרת עוד 5 דקות, ולמעשה מדובר בתקציב חד שנתי שרלוונטי יותר ל-2021, והוא נדרש לטובת וודאות פעילותה הכלכלית של ישראל במיוחד בתקופת המשבר. צריך לזכור דבר נוסף שמתעלמים ממנו, ומקבל משנה חשיבות בתקופה זו, והוא שמזה כ-2 עשורים הממשלות מפריטות את השירותים החברתיים לידי עמותות חיצוניות, שמעסיקות מאות אלפי עובדים, ומטפלות בבעיות הכי קריטיות באוכלוסייה האזרחית בישראל. עמותות אלו נמצאות כיום בסכנה בשל אי וודאות תקציבית, ודווקא בזמן בו הן הכי נדרשות, שכן הן מעניקות את השירותים שהמדינה זנחה. והן רק קצה הקרחון של בעיית אי העברת התקציב".

 

זה אינו המכתב הראשון שנשלח לחברי הכנסת והממשלה על ידי חלק מיזמי הפנייה לחברי הכנסת. בחודש מאי 2019 יזמו ד"ר אקהויז ואיילת קרסו מכתב אחר לחברי הכנסת, בו דרשו שלא לאשר את חוק החסינות ופסקת ההתגברות, שעלו אז על הפרק בהקשר לחסינות עבור ראש הממשלה בנימין נתניהו.

x