$
בארץ

גנץ: המכון הביולוגי יערוך אחרי החגים ניסוי בחיסון נגד קורונה בבני אדם

שר הביטחון ביקר במכון הביולוגי בנס ציונה והודיע על התקדמות נוספת לקראת השקת החיסון. מנהל המכון הדגיש כי החיסון עוד צריך לעבור תהליכי רגולציה ואמר: "יש לנו חיסון מצוין, המוצר בידינו"

יואב זיתון, ynet 14:1606.08.20

שר הביטחון בני גנץ הודיע בצהריים (ה') כי המכון הביולוגי יתחיל בניסוי החיסון נגד הקורונה בבני אדם אחרי החגים. גנץ ביקר במקום בשעות הבוקר יחד עם מנהל המכון, פרופ' שמואל שפירא, ובחן את ההתקדמויות בפיתוח החיסון והנוגדן לנגיף.

 

 

 

"כל הניסויים הראשונים שעברו בהצלחה הם בבחינת בשורה מאוד גדולה ותקווה מאוד גדולה", אמר השר. "השלב הבא, כפי שסיכמנו, הוא שהניסויים יתחילו בבני אדם אחרי חגי תשרי. זה ייעשה בתיאום עם משרד הבריאות ועל פי כל התהליכים הנדרשים מבחינת בטיחות רפואית".

 

גנץ פנה לאנשי המכון ואמר כי "כמו שלצה"ל יש יחידות מיוחדות שפורצות ופותחות לו את הדרך – אתם הסיירת של מדינת ישראל במשרד הביטחון בתחום החיסונים".

 

פרופ' שפירא אמר כי "יש חיסון מצוין ותהליכי רגולציה שצריך לעבור לפי לוח הזמנים שציינת. אנחנו מתחילים אחרי החגים בניסויי בטיחות ויעילות אבל יש לנו את המוצר ביד".

 

 

בני גנץ  ופרופ' שמואל שפירא מנהל המכון הביולוגי בנס ציונה בני גנץ ופרופ' שמואל שפירא מנהל המכון הביולוגי בנס ציונה צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

 

מנהל המכון הביולוגי הוסיף כי "יצאנו לדרך לפני שישה חודשים, קיבלנו רוח גבית ממשרד הביטחון וממשרד ראש הממשלה. ניהלנו אינטראקציה טובה איתך ועם משרד הבריאות. האצת בנו, ואני גאה להראות שיש קבלות".

 

עד כה, ארבעה חיסונים נגד קורונה הגיעו לשלביהם הסופיים, בהן חברת אסטרה-זניקה, שפיתחה חיסון בשיתוף עם אוניברסיטת אוקספורד. עוד לפני סיום הניסויים הקליניים, החלה החברה בייצור נרחב של החיסון. נכון לתחילת חודש יוני היו יותר מ-2 מיליון מנות של החיסון.

 

החיסון של חברת סינובק, שממומן על-ידי ממשלת ברזיל, נוסה על 743 משתתפים ולא נמצאו תופעות לוואי חריגות. השלב השלישי של הניסוי התחיל בחודש שעבר, ובמסגרתו גויסו 8,870 מתנדבים.

 

 

גנץ ושפירא גנץ ושפירא צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

 

בחברת מודרנה האמריקנית היו הראשונים להיכנס לשלב השלישי של הניסויים הקליניים, ומהתוצאות עלה כי נדרשות שתי מנות של התרכיב בכדי לקבל הגנה טובה. החיסון של החברה קיבל מעמד לאישור מהיר על ידי מנהל התרופות והמזון האמריקני (FDA) כבר במאי 2020. מהניסויים עלה כי החיסון מנע באופן מובהק את שכפול הנגיף באף ובריאות

 

מכון המחקר הרוסי גמאלייה שפיתח גם הוא חיסון, ייכנס בקרוב לשלב השלישי של הניסויים - ונערך לייצור המוני עד סוף השנה, אך ניתן כבר לאנשי עסקים ולפוליטיקאים במדינה למרות שלא אושר לגמרי.

x