$
בארץ

התוכנית של שמולי: הכשרה מקצועית למובטלים בהיקף של מיליארד שקל

בכוונת שר העבודה והרווחה להכשיר מאה אלף מובטלים במקצועות נדרשים ובמיומנויות דיגיטליות ושפות. התוכנית מבוססת על ההנחה שגם בסוף השנה עדיין יהיו 500 אלף מובטלים, כלומר שיעור אבטלה של 12%. בין המכשולים בדרך: הבטחות לתקציבי הכשרה מקצועית בעבר לא קוימו, אין מנהל לאגף להכשרה מקצועית והדימוי של ההכשרה המקצועית בעייתי

שחר אילן 12:2105.08.20

שר העבודה והרווחה איציק שמולי הודיע על תוכנית לאומית להכשרה תעסוקתית בהיקף של מיליארד שקל. 70% מהתקציב, כלומר 700 מיליון שקל, ייועדו להכשרות מקצועיות, כלומר ממוצע של 7,000 שקל לאדם להכשרה; 300 מיליון יושקעו בליווי ובהשמה בעבודה של משתתפי ההכשרות.

 

הכוונה היא להכשיר מאה אלף מובטלים במסגרת קורסים שיכללו הסבה מקצועית, שדרוג מקצועי או הכשרה במיומנויות נדרשות אחרות בשוק העבודה כמו שפות ואוריינות דיגיטלית. הדגש בתוכנית הוא על שיתוף פעולה הדוק עם המעסיקים במטרה להתאים את ההכשרות בצורה הדוקה לצרכי השוק והמעסיקים.

 

ההכרזה על התוכנית הגיעה לאחר שבעבר הובטחו סכומים גדולים מאוד להכשרה מקצועית אבל בפועל הועברו רק 50 מיליון שקל וגם הם רק לאחרונה. עם זאת שמולי הדגיש התוכנית מתבצעת בשיתוף פעולה הדוק עם אגף תקציבים באוצר שתומך בה.

 

שר העבודה והרווחה איציק שמולי. התוכנית מבוססת על ההנחה שגם בסוף השנה שיעור האבטלה יהיה 12% שר העבודה והרווחה איציק שמולי. התוכנית מבוססת על ההנחה שגם בסוף השנה שיעור האבטלה יהיה 12% צילום: אבי מועלם

בעיות נוספות בדרך ליישום התוכנית הן העובדה שהאגף להכשרה מקצועית במשרד העבודה והרווחה נמצא תחת חקירת משטרה וכן הדימוי הירוד של עולם ההכשרות המקצועיות.

 

התוכנית תתבסס על ליווי אישי למובטלים ותכלול אבחון מקצועי והכוון תעסוקתי שיעשו בצורה דיגיטלית, קורסי אוריינות דיגיטלית ושפות (אנגלית וכן עברית לדוברי ערבית), הכשרה מקצועית בשיתוף המעסיקים ובהתאם לצרכיהם וכן השמה.

 

מסלולי ההכשרה יכללו: הכשרת העובד על ידי המעסיק כאשר המשרד ממן את ההכשרה ואת שכר העובד בתקופה זו; קורסים שיפתחו לבקשת מעסיקים כאשר המשרד יממן את ההכשרה והמעסיקים יתחייבו לקלוט את העובדים; וכן קורסים שמעסיקים יבנו בשיתוף עם מכללות מוכרות והמשרד יממן.

 

התוכנית מבוססת על ההנחה שגם בסוף השנה עדיין יהיו 500 אלף מובטלים כלומר שיעור אבטלה של 12%. נפגעי המשבר העיקריים הם צעירים, עד גיל 30, חסרי השכלה אקדמית, ללא כישורים או מיומנויות, שהרוויחו משכורת נמוכה טרום המשבר.

 

שיעור הצעירים בחל"ת ובאבטלה גבוה ב-30% מהשיעור הכללי, בקרבם יש ייצוג יתר לנשים. בחודש יוני שיעור הנשים (בגילאי 25-30) שיצאו לחל"ת עקב משבר הקורונה היה גבוה פי 1.5 מהנתון המקביל בקרב האוכלוסייה הכללית. כמו כן המשבר מאופיין בייצוג יתר לערבים ולחרדים – שיעורם מבין כלל המובטלים גבוה ב- 20% לעומת השנה שעברה.

 

הענפים שנפגעו ביותר היו אמנות בידור ופנאי (35% אבטלה), שירותי אירוח ואוכל (29%) ושירותי תחבורה אכסנה ודואר (23%). המקצועות שנפגעו בעיקר היו: פקידי משרד (19%) ואנשי מכירות (17%).

 

שמולי ציין שישראל הגיעה למשבר לאחר שנים ארוכות של שחיקה בתקציבי ההכשרה המקצועית. בעוד שאוכלוסיית ישראל גדלה בכ-40% בשני העשורים האחרונים, תקציב ההכשרות המקצועיות נחתך בכ-50%, והתקציב בשנת 2019 עמד על כ-120 מיליון שקל בלבד. קיצוץ זה הוביל לכך שרק כ-12,000 איש עברו ב-2019 הכשרה שממומנת על ידי המשרד.

שירות התעסוקה. תקציבי ההכשרות המקצועיות נחתכו שירות התעסוקה. תקציבי ההכשרות המקצועיות נחתכו צילום: באדיבות שירות התעסוקה

 

שמולי אמר ש"המטרה שלנו בתוכנית היא להחזיר מאה אלף עובדים לשוק העבודה. לשום כך אנחנו זקוקים למערכת הכשרה מקצועית שתיתפס כמציעה הזדמנות אמיתית לקידום אישי וכלכלי".

 

שמולי הדגיש שהוא מעונין בתמריצים בדמות דמי אבטלה מוגדלים למשתתפי ההכשרה המקצועית ולמעסיקים שיקלטו אותם אבל אין בנושא זה הסכמה עם האוצר. כן הציע להתנות בהמשך המשבר תשלום דמי אבטלה בהסכמה להשתתף בהכשרה מקצועית.

 

 

קואליציית הארגונים למען רפורמה בהכשרה המקצועית "המקפצה" ברכה על התוכנית שהוצגה. מנכ"לית עמותת 121 טלי ניר, שיזמה את המקפצה, הביעה תקווה "שימונו במהרה מנהיגים להוצאת התוכנית לפועל, כי בהם תהיה תלויה ההצלחה. אנו מברכים במיוחד על חיזוק מעורבות המעסיקים בהכשרות ועל השקעה במגוון מסלולי הכשרה, שיתאימו למעסיקים שונים, כפי שהצענו. עשרות אלפי מובטלים ממתינים לקורסים כדי לשוב במהירות לתעסוקה".

 

x