$
דעות

דעה

עובדים מהבית? זה עומד לשנות את שוק הדיור

מעבר של חלק גדול מהאוכלוסיה לעבודה מהבית עומד להסיט את שוק הנדל"ן למגורים, כולל בישראל, מהכיוון שבו התפתח לפני המגפה. החל ממעברים רבים והגדלת עסקאות בפריפריה לעומת המרכז ועד למחירי השכירות

המעבר לעבודה מהבית עם פרוץ המגפה היה מהיר ונרחב, כמו עוד מגמות רבות שהתפתחו באיטיות ובשוליים לפני הקורונה והוסטו בחדות ובהילוך גבוה ממסלולן. בדומה לשינויים אחרים, גם הוא יהיה ככל הנראה ללא דרך חזרה. לכאורה, לא "ביג דיל". בסך הכל, יותר אנשים יעבדו מהבית ולא ייסעו למשרד. אולם, כפי שקרה פעמים רבות בהיסטוריה, האופן שבו אנשים התגוררו הוגדר בעיקר על ידי עיסוקם. גם הפעם יש לא מעט סיבות לחשוב שמדובר בשינוי מרחיק לכת שעומד להשפיע על תחומים רבים בחיי האנשים והמשק כולו.

 

 

בהקשר זה כבר הרבה דובר על גורל בנייני המשרדים, אך שינוי גדול צפוי גם באיך והיכן אנשים יגורו. הנדל"ן למגורים עשוי לעבור שינוי שסימניו כבר מתחילים להופיע. מי שחושב שבסך הכל אפשר לתפוס איזו פינה בבית ולעבוד כפי שעובדים במשרד, כנראה טועה. אפשר להתיישב עם מחשב נייד ליד השולחן במטבח או בסלון, במקרה הטוב בחדר ילדים, ולעבוד שם במשך שבועיים, אולי חודשיים, אך אם עבודה מהבית הופכת לשגרה קבועה, לפחות למספר ימים בשבוע, נדרשת לכך סביבה מותאמת. אם מדובר על שני בני זוג, אז צריך מקום כפול.

 

עבודה מהבית עבודה מהבית צילום: שאטרסטוק

 

זה לא רק שולחן, מחשב וציוד משרדי, אלא גם מקום שאפשר לנהל בו שיחות טלפון או מפגשים בזום בלי הפרעות. טוב אם יש חדר פנוי בבית שיכול להפוך לחדר עבודה נוח. אולם, זה לא המצב ברוב המקרים. הפתרון יכול להיות שינוי פנימי של בית קיים או מעבר לבית גדול יותר. יתכן שעוד מעט נראה פרויקטים של בתים משותפים שבמקום ג'מבורי לילדים או חדר כושר מוזנח בקומת כניסה, כוללים חללי עבודה מצוידים בתשתית שמאפשרת לדיירים לעבוד מבלי לעזוב את הבניין.

 

עובד מהבית יכול למעשה לגור בכל מקום. חלום גנוז, שנכנע לאילוצי מקום העבודה, של בית בכפר או לפחות בעיירה קטנה במקום דירה בעיר גדולה, יקרה, צפופה ומזוהמת, הופך למציאות. כבר היום ביקוש לדירות בערים הגדולות בארה"ב יורד ויחד איתו גם המחירים, כאשר במקביל הביקוש לבתים בפריפרייה עולה.

 

שינוי זה יכול לסייע בפתרון בעיה של דיור בר השגה. המצב בו אנשים נאלצים לשלם מחירים מנופחים בעיר גדולה בגלל אפשרויות תעסוקה שהיא מעניקה עשוי להתחלף בפריסה הרבה יותר אחידה של המחירים על פני השטח הגיאוגרפי. תל אביב היא עיר מגניבה, אבל לא כול תושביה וסביבתה נהנים מרבגוניות תרבותית ומהאפשרויות שהיא מעניקה. רבים מצטופפים בה או בערי לווין בעלות קשה מנשוא בעיקר בגלל התעסוקה.

 

מעבר לעבודה מרחוק, זאת גם הזדמנות גדולה של ערי הפריפריה למשוך לאליהן אוכלוסייה חזקה שמחפשת איכות חיים, קרבה לטבע, עם פחות צפיפות ועם עלויות מחיה יותר נמוכות. נושא העלויות מתחדד כעת במיוחד נוכח המשבר הכלכלי הקשה בעקבות המגפה. האוכלוסייה שיכולה לעבוד מהבית כוללת בעיקר בעלי מקצועות או תחומי עיסוק בשכר יחסית גבוה, אך היא צורכת שירותים שונים ויכולה למשוך אחריה עסקים רבים וגם אוכלוסייה שמתפרנסת ממתן שירותים. שינוי זה יוביל לאפשרויות תעסוקה רבות יותר גם לאוכלוסייה יותר חלשה.

 

עבודה מהבית יכולה להפחית את אטרקטיביות השכירות ביחס לבעלות על הבית. אחד היתרונות של דירה שכורה הוא קלות הניידות בעקבות שינוי מקום העבודה. ניידות זו חשובה במיוחד לתושבים במדינות גדולות, אך גם בישראל יכולה להיות לכך השפעה על המחירים היחסיים של שכר דירה לעומת בעלות על הדירה, במיוחד בפרפריה.

 

מעבר של חלק גדול מהאוכלוסיה לעבודה מהבית עומד להסיט את שוק הנדל"ן למגורים, כולל בישראל, מהכיוון שבו התפתח לפני המגפה. צפויות הרבה עסקאות נדל"ן, הרבה מעברים, הרבה ביקושים לשיפוצים ולמוצרים ושירותים שקשורים לעיצוב ותחזוקת הבית. הביקושים באזור המרכז צפויים להיחלש לטובת הפריפריה, במיוחד לבתים כפריים. הביקוש למגורים מותאמים לעבודה מהבית יגבר. שינויים אלה עשויים להוביל לשינויים גם במפת החינוך, התחבורה, המסחר, התרבות ועוד תחומים רבים שקשה לצפות מראש.

 

 

 

אלכס זבז'ינסקי הוא הכלכלן הראשי בבית ההשקעות מיטב דש

בטל שלח
    לכל התגובות
    x