$
בארץ

חברות התעופה ישיבו כספים לנוסעים שטיסותיהם בוטלו עד ה-1 באוקטובר

המהלך שיזמה שרת התחבורה מירי רגב יוצא לאישור ועדת הכלכלה; מדובר בדחייה של חודש וחצי שנועדה לסייע לאל על, שלפי החוק היה עליה להשיב את חובותיה בסך כמיליארד שקל בגין ביטולי טיסות החל מה-14 לאוגוסט

נווית זומר 17:0603.08.20

המהלך של שרת התחבורה מירי רגב להארכת מועד השבת הכספים שחייבות חברות התעופה לנוסעים שטיסותיהם בוטלו, יוצא לדרך. בתיקון לחוק שיוגש לאישור בקרוב לוועדת הכלכלה נקבע כי המועד האחרון להשבת הכספים לצרכנים יחול עד ה-1 לאוקטובר.

 

 

כפי שפורסם בכלכליסט, רגב יזמה מהלך דחייה של חודש וחצי, אשר נועד לסייע לאל על, שלפי החוק היה עליה להשיב את חובותיה בגין ביטולי טיסות החל מה-14 לאוגוסט (90 יום מאז הביטולים בשל הקורונה באמצע מרץ), כלומר תוך 10 ימים מהיום. בגלל התנגדותו של השר עמיר פרץ הוחלט על 45 ימי דחייה בלבד. כאמור, החוק יהיה תקף לא רק לא על, אלא לכלל חברות התעופה, ובכל מקרה ההחלטה לתיקון עדיין צריכה לעבור קריאה שניה ושלישית.

 

מירי רגב שרת התחבורה מירי רגב שרת התחבורה צילום: אוהד צויגנברג

 

היות ואל על עדיין לא קיבלה סיוע מדינה וחובותיה לנוסעים מסתכמים בלמעלה ממיליארד שקל, דרישת תשלום חוב היתה מביאה אותה לחדלות פרעון מיידית. ההצעה עוררה ביקורת בקרב הצרכנים, אולם משרד התחבורה הסביר כי מצב חדלות פירעון של אלעל, פרושו שאף נוסע לא יקבל את כספו כלל ולכן עדיפה דחייה של מועד התשלום.

 

הסיוע לאל על – הלוואה בערבות מדינה בסך 250 מיליון דולר, תלויה בהנפקה שתבצע אל על בסך 150 מיליון דולר: בשבוע שעבר התחייב דירקטוריון אל על להוציא את ההנפקה לפועל לפי לו"ז של האוצר - קרי עד לא יאוחר מאמצע ספטמבר. בכך אמורה להיסלל הדרך לקבלת ההלוואה. (בהנחה שעד אז יפתרו המחלוקות בין האוצר לבנק המלווה בנק לאומי בנושא ריבית, צרוף מממנים נוספים להלוואה וכו').

 

אם הכל יתבצע כשורה, עד ה-1 לאוקטובר אמורים לזרום לקופתה של אל על כ-400 מיליון דולר . הנהלת אל על מקווה כי לא כל הצרכנים ידרשו כספם חזרה וכי חלקם יסכימו לקבל שובר לטיסה עתידית שתכלול פיצוי. גובה השובר שהחברה תציע לדבריהם, יהיה גבוה יותר מגובה הפיצוי שהיא נדרשת להחזיר.

 

יש לציין כי במידה ואל על תקבל את כספי הסיוע לפני ה-1 באוקטובר או שהחברה תימכר לפני כן למשקיע שיזרים לה הון, אזי התאריך הקובע להשבת ההחזר יהיה בזמן קבלת הסיוע.

x