$
בארץ

רוצים לתרום את "מענק לכל אזרח"? הוקמה קרן לניתובו לנזקקים

את היוזמה מקדמים בין השאר חמי פרס, רמי קליש, רותי אלון, מולי אדן ועימאד תלחמי. בראש המועצה המייעצת יעמוד הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט. בנוסף, מספר חברות וארגונים הודיעו שיכפילו את סכום הכסף שתורמים עובדיהם

שירות כלכליסט 11:2602.08.20
קבוצת אנשי עסקים מקימה את "הקרן לערבות הדדית" שתנתב תרומות מכספי "מענק לכל אזרח" שהמדינה מחלקת ותעביר אותם למי שפרנסתם נפגעה במשבר הקורונה. לראש המועצה המייעצת של הקרן מונה הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט. הקרן אספה כבר תרומות בהיקף של למעלה ממיליון שקל.

 

חלוקת המענקים, בסך של כ-6.7 מיליארד שקל, צפויה להתחיל היום (א'). התוכנית זכתה לביקורת בטענה שהכסף לא יגיע בהכרח למי שזקוק לו. עתה מאפשרת הקרן לתרום את הכסף שיתקבל בחשבון הבנק למי שמעוניין לעשות זאת.

 

 

את היוזמה החדשה מקדמים חמי פרס, רמי קליש, רותי אלון, מולי אדן, עימאד תלחמי, דורון לבנת ואחרים, שחברו לעמותה "מתן-משקיעים בקהילה". בנוסף, מספר חברות וארגונים כמו סודהסטרים, מיקרוסופט, פיטנגו, אפלייד מטריאלס, אדמה, אופטימל, אורבוטק, פריגו, נובה ובאבקום - הודיעו שיכפילו את סכום הכסף שתורמים עובדיהם.

 

יוזמי הקרן התחייבו כי התרומות יועברו במלואן ישירות אל נפגעי המשבר, והן יהיו מוכרות לצורכי מס. התרומות ינוהלו בשקיפות ובקרה על ידי ועדה מקצועית שתוקם על ידי ארגון מתן ויחולקו ישירות לאנשים שזקוקים להן.

 

 

רא"ל מיל' גדי איזנקוט רא"ל מיל' גדי איזנקוט צילום: דנה קופל

 

האיתור ייערך באמצעות שגרירי הקרן לערבות הדדית הנמצאים בשטח ובעלי תפקידים שנחשפים ומכירים את הנזקקים החדשים, ובשיתוף רשויות מקומיות, ארגונים חברתיים וארגונים מקצועיים, כגון איגודי המלונאות, המסעדות, האמנים ועוד.

 

הקרן לא תתמוך במקרים שכבר מוכרים לרשויות הרווחה, אלא רק במקרים חדשים של פגיעה כלכלית כתוצאה ממשבר הקורונה. הכסף יועבר ישירות לחשבון הבנק או באמצעות כרטיסי קנייה למי שיאותרו כזקוקים לעזרה מיידית. פעילות הקרן תפורסם בזמן אמת באתר אינטרנט ייעודי ותלווה בליווי בהתנדבות של משרד רו"ח ארנסט אנד יאנג ומשרד עו"ד מיתר ושות'.

 

 

מולי אדן מולי אדן צילום: אוראל כהן

 

מולי אדן סגן נשיא אינטל העולמית לשעבר: "לא כולנו זקוקים לענק כדי לגמור את החודש. יש כאלה שזקוקים לו באמת. זה לא עניין פוליטי. זה עניין של אחריות לאומית. אם ילד הולך לגן בלי סנדוויץ', לא אכפת לי אם אביו ימני או שמאלי. אם ילד חוזר מהגן, ואין לו ארוחה חמה, לא מעניין אותי אם אמו דתייה או חילונית. אם משפחה נזרקת לרחוב מכיוון שהצ'ק לשכר הדירה חזר, לא מעניין אותי אם זו משפחה יהודית או ערבית. כל התופעות האלה לא צודקות, לא הוגנות ולא צריכות לקרות באף מדינה, ובוודאי לא במדינה שלנו. תרומה ל'קרן הישראלית לערבות הדדית' תבטיח שהכסף יגיע למשפחה שנפגעה כלכלית מהקורונה".

 

 

אהובה ינאי, ארגון מתן אהובה ינאי, ארגון מתן צילום: עמית שאבי

 

 

חמי פרס, שותף-מייסד בקרן הון סיכון פיטנגו ויו"ר מרכז פרס לשלום וחדשנות ציין כי  "זו השעה לממש את הערך של ערבות הדדית, לא רק במילים אלא גם במעשים. ישראלים רבים הגיעו לפת לחם בעקבות משבר הקורונה וכולנו חייבים להתגייס לסייע להם, לצד מאמצי המדינה. כל שקל נחשב וכל תורם חשוב - גדול כקטן, ואנו מזמינים את הציבור לתרום כרוחב הלב ומידת היכולת. החברה הישראלית תמיד הוכיחה רוח נתינה בתקופות משבר ואנחנו נמצאים במשבר שסופו רחוק, אך נזקיו כבר עכשיו קשים מאוד".

 

אהובה ינאי, מנכ"לית מתן מסרה: "ערבות הדדית היא חלק מהחזון שלנו וכעת בימי קורונה אנחנו מרגישים אחריות מיוחדת. כספי התרומות, שיתקבלו מהציבור הרחב , ינוהלו על ידינו בתהליך ייעוד תרומות באמצעות ועדה מלווה אותה אנחנו מקימים כעת, עם ייצוג נרחב לכל המגזרים. הקרן תנוהל בשקיפות, בקרה וביקורת צמודה. אנחנו יודעים כי אי אפשר לעזור לכולם יחד עם זאת נעשה כל מאמץ לסייע ככל שניתן".

 

x