$
בארץ

יפה בן דוד למנהלי בתי הספר: לא להתחיל בהכנות לפתיחת שנת הלימודים

מזכ"לית הסתדרות המורים תוקפת את מתווה משרד החינוך לחזרה ללימודים ומכנה אותה "ריק מתוכן" ו"עלה תאנה". מכחישה את טענת שר החינוך גלנט שהתוכנית תואמה איתה; גם הנהגת הורים הארצית הצטרפה לביקורת "חלקים מהמתווה אינם נותנים מענה לכלל הילדים"

שחר אילן 19:1929.07.20

מתחילים העימותים בין ארגוני המורים למשרד החינוך לקראת פתיחת שנת הלימודים. שר החינוך יואב גלנט טען, כי מתווה פתיחת שנת הלימודים שהציג היום, מתואם עם הסתדרות המורים מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד. אבל בן דוד יוצאת בהתקפה חריפה על המתווה ומכנה אותו "ריק מתכן" ו"עלה תאנה למחדלי מערכת החינוך". בין היתר קראה בן דוד למנהלים לא להתחיל בהכנות לפתיחת שנת הלימודים.

 

 

 

שר החינוך יואב גלנט הציג היום מתווה חדש לפתיחת שנת הלימודים, שונה מאוד מהמתווה הקודם. על פי המתווה החדש תלמידי גני הילדים וכיתות א'-ב', שסכנת ההדבקה אצלם פחותה ילמדו בכיתות הרגילות. רק תלמידי כיתות ג-ד למדו כל השבועות בקפסולות של עד 18 תלמידים. תלמידי כיתות ה'-יב' ישלבו למידה מרחוק עם לפחות יומיים למידה במוסדות החינוך. עלות המתווה 4.2 מיליארד שקל, כשליש מהעלות שביקש משרד החינוך במקור ועמדה על 12 מיליארד שקל. התוכנית תובא בקרוב לאישור הממשלה.

 

בן דוד כתבה היום בתגובה למנכ"ל משרד החינוך עמית אדרי כי "נדהמתי לראות תכנית לוקה בחסר, שאינה מתייחסת למצוקות ולכשלים מערכת החינוך כפי שהיו בשנה זו. המתווה לשגרת קורונה ריק מתוכן. נראה כי נועד להיות סוג של עלה תאנה למחדל במערכת החינוך. אם הליקויים לא יתוקנו הסתדרות המורים תנקוט בצעדים ארגוניים".

 

בן דוד נפגשה השבוע עם אדרי ונציגי מנהלי בתי ספר, על מנת לדון בקשיים שעימם התמודדו במהלך משבר הקורונה. אולם, לדבריה, "נראה שהפגישה הייתה לשווא. שום דבר שנאמר לא נכנס לתוכנית שמשרד החינוך הכין. ונראה כי התוכנית נועדה להיות סוג של עלה תאנה למחדל במערכת החינוך. חמור מכל, משרד החינוך טוען כי המתווה נעשה בשיתוף פעולה עם הסתדרות המורים. דבר שאינו עולה בקנה אחד עם האמת. לא נוכל לקחת אחריות על תכנית שכזאת".

 

 

יפה בן דוד, מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד, מזכ"לית הסתדרות המורים צילום: ראובן קפוצינסקי

 

בין הטענות שמעלה בן דוד: ההחלטה לא לפצל את הגנים וכיתות א-ב לקפסולות תמנע מרווח בטיחות של 2 מטד; דרישה לאפשר לעובדי הוראה המעוניינים בכך לפרוש לפנסיה גם בתקופת המשבר; מציאת פתרון שיאפשר תשלום למורים בסיכון לקורונה שיעדרו.

 

בנוסף היא מציינת ש"הודעתם על היערכות ותחילת יישום התוכנית כבר בשבוע הבא, תחילת חודש אוגוסט. להזכירך, מנהלי בתי הספר ועובדי ההוראה בכלל שוהים בחופשת הקיץ. לא ניתן לפגוע בחופשתם. ולכן אנחה את המנהלים וצוותי ההוראה שלא לשתף פעולה בזמן החופשה". בפועל סביר להניח שרוב המנהלים לא יסתכנו בבתי ספר שאינם מוכנים ויעבדו בתחילת אוגוסט.

 

שר החינוך, יואב גלנט שר החינוך, יואב גלנט

 

גם הנהגת הורים הארצית נגד המתווה

 

גם הנהגת הורים הארצית הצטרפה לביקורת על המתווה. לטענתה, "חלקים ממנו אינם נותנים מענה לכלל הילדים. כך למשל, ילמדו תלמידי כיתות ה׳-ו׳ בשנת הלימודים הקרובה יומיים בשבוע בלבד ויתרת השבוע בלמידה מהבית. זה בלתי נתפס שילדים בני 10 יהיו ללא מסגרות במשך שנה שלמה. הפגיעה הרגשית הצפויה בתלמידי כיתות ה׳-ו׳ במתווה החדש - היא לא פחות מבכייה לדורות".

 

עוד טענה ש"חלוקת התיכונים לקפסולות קבועות אינה ניתנת ליישום. היא דוחפת בפועל את הלימודים ללמידה מרחוק בלבד, אשר מקשה על התלמידים ותפגע במוכנות שלהם לבחינות הבגרות". מירום שיף, יו״ר הנהגת ההורים הארצית: ״נפגשתי היום עם עמית אדרי מנכ״ל משרד החינוך לבקשתו והעברתי לו את המסר שהוריי ישראל אינם מקבלים את המתווה החדש לגבי כיתות ה׳-ו׳ ודוחים אותו - במתכונתו הנוכחית".

 

x