$
בארץ

דיווח שוטף

נוהל חדש של משרד הבריאות: אחיות יוכלו לאשר החלמה מקורונה

האחיות יוכלו לספק אישורים לחולים א-סימפטומטיים בלבד; פורסם מתווה חדש ל-1.9: תלמידי גני הילדים וכיתות א'-ב' ילמדו כרגיל; חוק המענק לכל אזרח אושר בכנסת, הכסף יועבר החל מיום ראשון; 2,093 אובחנו אתמול עם קורונה - שיא חדש במספר הנדבקים ביממה; תשלום דמי האבטלה יוארך עד סוף יוני 2021; מעל 2,000 דורשי עבודה חדשים ב-24 שעות

כלכליסט ו-ynet 18:1029.07.20

נגיף הקורונה – תמונת מצב בארץ ובעולם

 

17:30 - רשות המיסים: ניתן להגיש בקשות למענק לעסק קטן עבור מאי ויוני

 

רשות המיסים פתחה היום את האפשרות להגשת בקשות למענק הוצאות לעסק קטן עבור החודשים מאי ויוני, עבור עצמאים עם מחזור שנתי של עד 300 אלף שקל. זאת, לאחר שמליאת הכנסת אישרה אמש את תוכנית הסיוע הכלכלי. את הבקשות אפשר להגיש בתוך 90 ימים. הסכום המקסימלי של המענק עומד על 6,000 שקל.

 

17:15 - משרד הבריאות: גם אחיות יוכלו לאשר החלמה מקורונה

 

גם אחיות יהיו מוסמכות לספק אישורי החלמה מקורונה. כך נקבע בנוהל חדש שפרסם היום (ד') משרד הבריאות. ההנחיה החדשה נשלחה לקופות החולים ומסמיכה את האחיות לספק אישורים מסוג זה לחולים א-סימפטומטיים בלבד (כלומר כאלו שלא פיתחו תסמינים).

 

"במקרה של חולה א-תסמיני בלבד, ניתן לקבל אישור אחות מוסמכת להחלמה", נכתב בנוהל החדש עליו חתומה ראש שירותי בריאות הציבור היוצאת, פרופ' סיגל סדצקי. "גם אישור אחות מוסמכת יינתן בכתב. אישור כאמור יינתן לפי הוראות המנהל". 

 

יש לציין כי לא חל שינוי בהגדרות ההחלמה החדשות שנקבעו בשבוע שעבר. בנוסף, גם זמן הבידוד לאנשים שנחשפו לחולים מאומתים טרם השתנה והוא עדיין עומד על 14 יום. בעקבות הנהלים החדשים מהשבוע שעבר שלמעשה ביטלו את החובה של בדיקות ההחלמה – אלפי חולים כבר הוגדרו כמחלימים ושוחררו מבתיהם או מהמלוניות בהם שהו, כאמור ללא צורך בבדיקת החלמה.

אחות בבית חולים אחות בבית חולים צילום: עמית שעל

 

 

על פי הנוהל שפורסם לפני שבוע, חולה קורונה מאומת יוגדר מחלים אם עברו עשרה ימים מיום תחילת התסמינים ובתוספת של שלושה ימים נוספים ללא תסמינים (חום ותסמינים נשימתיים), ובלבד שיתקבל אישור רופא להגדרתו כמחלים.

 

הזמן המינימלי של בידוד יעמוד על 13 ימים, ללא צורך בבדיקת החלמה. במקרה שלא ניתן לאתר את מועד הופעת התסמינים, חולה מאומת יוגדר מחלים לאחר עשרה ימים מקבלת התוצאה החיובית ובלבד שחלפו שלושה ימים לפחות מתום התסמינים. א-סימפטומטיים יוגדרו מחלימים אם חלפו עשרה ימים מיום קבלת התוצאה החיובית. 

 

15:00 - חוק המענק לכל אזרח אושר בכנסת; הכסף יועבר החל מיום ראשון

 

מליאת הכנסת אישרה היום (ד') בצהריים את תוכנית הסיוע הכלכלי, במסגרתה כל תושב מעל גיל 18 יהיה זכאי למענק בגובה 750 שקל, ומענק נוסף של 500 שקל בעבור כל ילד עד לילד הרביעי במשפחה. החל מהילד החמישי ינתן מענק בגובה 300 שקל לכל ילד נוסף.

 

מקבלי קצבאות התלויים במבחן הכנסה - כגון נכות, הבטחת הכנסה, השלמת הכנסה, סיעוד, מזונות, ניצולי שואה נצרכים, עולים נזקקים, ואוכלוסיות נצרכות נוספות - יהיו זכאים למענק כפול עבורן, משמע סכום חד פעמי של 1,500 שקל.

 

13:00 - פורסם מתווה חדש ל-1 בספטמבר

 

שר החינוך יואב גלנט הציג מתווה חדש לפתיחת שנת הלימודים, שונה מאוד מהמתווה הקודם. על פי המתווה החדש תלמידי גני הילדים וכיתות א'-ב', שסכנת ההדבקה אצלם פחותה ילמדו כרגיל. זאת לעומת תלמידי כיתות ג'-ד' שילמדו כל השבוע בקפסולות של עד 18 תלמידים. תלמידי כיתות ה'-יב' ישלבו למידה מרחוק עם לפחות יומיים למידה במוסדות החינוך. עלות המתווה 4.2 מיליארד שקל, כשליש מהעלות שביקש משרד החינוך במקור ועמדה על 12 מיליארד שקל. התוכנית תובא בקרוב לאישור הממשלה. 

חיטוי כיתה בבי"ס בירושלים חיטוי כיתה בבי"ס בירושלים צילום: אלכס קולומויסקי

 

11:30 - שיא חדש של נדבקים ביממה: 2,093 אובחנו עם קורונה

 

משרד הבריאות מעדכן שוב את נתוני התחלואה ומהם עולה תמונה עגומה של שיא חדש במספר הנדבקים ביממה - 2,093 אובחנו עם קורונה. לפי נתוני משרד הבריאות, מספר החולים שאובחנו אתמול הוא הגבוה ביותר מאז שהנגיף הגיע לישראל בפברואר. אחת מכל 12 בדיקות יצאה חיובית.

 

חולים פעילים מול מחלימים 

 

 

בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 753 חולי קורונה. 322 מהם במצב קשה ו-168 במצב בינוני. 98 מהחולים מחוברים למכונות הנשמה. בסך הכול יש בישראל 33,618 חולים פעילים, רובם המוחלט במצב קל. 490 בני אדם נפטרו עד כה.

 

נדבקים חדשים בכל יום 

 

  

10:45 - ממשיך להיות גבוה מספר דורשי העבודה החדשים - פי 2.9 ממי שחזרו לעבודה ב-24 השעות האחרונות

 

מהדיווח האחרון אתמול ועד הבוקר ב-7:00 התקבלו בשירות התעסוקה 738 דיווחים על חזרה לעבודה, ומנגד נרשם מספר דורשי עבודה חדשים הגבוה פי 2.9 - 2,114. מאז תחילת ההקלות לשחרור המשק מהסגר הראשון, ב-19.4.2020, התקבלו בשירות התעסוקה 412,265 דיווחים על חזרה לעבודה, ובמקביל, נרשמו 187,363 דורשי עבודה חדשים. כיום רשומים בשירות התעסוקה 873,110 דורשי עבודה, מהם 577,727 בחל"ת. שיעור האבטלה הוא 21.5%.

 

השוואת נתונים על בסיס שבועי (חדשים מול חוזרים לעבודה)

 

 

 השוואת נתונים על בסיס יומי (חדשים מול חוזרים לעבודה)

 

 

10:15 - הביטוח הלאומי מעדכן: תשלום דמי האבטלה יוארך עד לסוף יוני הבא

 

הביטוח הלאומי מסר את ההודעה הבאה בהתאם לאישור התוכנית הכלכלית אתמול: "מי שנגמרו לו ימי האבטלה, נאריך לו את התשלום באופן אוטומטי עד ל-30.6.2021. גם אם שנת האבטלה תסתיים, לא יהיה צורך להגיש לנו תביעה חדשה לדמי אבטלה, נאריך את הזכאות באופן אוטומטי. שימו לב, בתקופה זו תשלום דמי האבטלה ישתנה בהתאם לשיעור האבטלה במשק, לפי פרסומי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. 

משרד שירות התעסוקה בראשל"צ משרד שירות התעסוקה בראשל"צ צילום: אורי דוידוביץ'

 

שלב ראשון - תשלום רגיל

כל עוד שיעור האבטלה במשק יהיה גבוה מ-10%, תשלום דמי האבטלה יימשך כרגיל כפי שהיה עד עכשיו.

 

שלב שני - תשלום מופחת

אם שיעור האבטלה במשק יהיה בין 7.5% ל-10%, מי שנגמרו לו ימי האבטלה יקבל תשלום מופחת. 30 יום לאחר פרסום שיעור האבטלה ישולמו דמי אבטלה בשיעור של 90% מהסכום שקיבלתם. כלומר, אם אתם זכאים לדמי אבטלה בסך 1,000 שקל, דמי האבטלה שלכם יופחתו ל-900 שקל.

 

שלב שלישי - הפסקת התשלום

אם שיעור האבטלה במשק יירד מתחת ל-7.5%, תשלום דמי האבטלה ייפסק לאחר 30 יום מפרסום שיעור האבטלה. כלומר, מי שנגמרו לו ימי האבטלה, יפסיק להיות זכאי לדמי אבטלה ב-30.6.2021 או 30 יום לאחר ששיעור האבטלה יירד מתחת ל-7.5%, המוקדם מביניהם.

 

חשוב להדגיש

בתקופה זו לא נחשב מחדש את דמי האבטלה שלכם. מה זה אומר? אם תתחילו עבודה חדשה בשכר נמוך יותר ויוציאו אתכם שוב לחל"ת או תפוטרו, תוכלו להמשיך לקבל דמי אבטלה כפי שקיבלתם עד עכשיו. אנחנו לא נחשב מחדש את דמי האבטלה לפי השכר הנמוך".

 

10:10 - גרוטו: "בקרוב נאשר מתווה חדש לפתיחת השמיים"

 

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, הכריז כי משרד הבריאות יאשר בקרוב מתווה חדש לפתיחת השמיים שבמסגרתו המגיעים ממדינות ירוקות לישראל לא יידרשו לבצע בדיקת קורונה או לשהות בבידוד. גרוטו הודיע על כך בדיון הוועדה לענייני ביקורת המדינה בראשות ח"כ עפר שלח. 

 

8:45 - שיא חדש של נדבקים ביממה: 2,062 אובחנו אתמול עם קורונה

 

מנתוני משרד הבריאות עולה כי אתמול אובחנו 2,062 בני אדם כנשאי קורונה. מדובר במספר המאובחנים הגבוה ביותר ליום מאז התפרצות הנגיף בישראל בחודש פברואר. עוד עולה מהנתונים כי 8.4% מהבדיקות היו חיוביות, כלומר אחד מכל 12 נבדקים קיבל תשובה חיובית. בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 736 חולי קורונה. 315 מהם במצב קשה ו-155 במצב בינוני. 96 מהחולים מחוברים למכונות הנשמה. בסך הכול יש בישראל 33,377 חולים פעילים, רובם המוחלט במצב קל.

 

בדיקת קורונה אור יהודה בדיקת קורונה אור יהודה צילום: איי אף פי

 

8:00 - פעילי ימין תקפו ופצעו הלילה מפגינים בתל אביב 

 

כאלף בני אדם הפגינו אמש (ג') ברחבי תל אביב, ובמהלך הצעדה הוכו כמה מהם. אנשי מחאת "הדגלים השחורים" אמרו כי חמישה מפגינים נזקקו לטיפול רפואי בבית החולים איכילוב. ההפגנה החלה סמוך סמוך לביתו של השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה בשדרות ההשכלה בתל אביב, במחאה על "ניסיון לסכל את המחאה האזרחית", לטענתם. מאזור ביתו של השר המפגינים החלו בצעדה ארוכה לאורך רחובות מרכזיים בעיר.

 

מפגין פצוע בתל אביב מפגין פצוע בתל אביב צילום: בן נצר גלי צה"ל

 

פרשי משטרה הגיעו למקום ומנעו מהם לרדת אל נתיבי איילון, שנחסמו לזמן קצר. לאחר שהגיעו לאזור הסינמטק, חלק מהמפגינים הוכו על ידי קבוצת צעירים שהגיעו למקום. כמה מהמוחים נפצעו ודיממו. רוב החשודים נמלטו פרט לאדם אחד שנעצר בחשד להשלכת אבן. בשעה 1:00 עדכנה המשטרה כי ההפגנה הסתיימה, וכי כל הרחובות נפתחו מחדש לתנועה. נמסר כי בסך הכל נעצרו ארבעה בני אדם בחשד להפרת סדר ותקיפה, וכי הם נלקחו לחקירה בתחנת המשטרה.

 

7:30 - במשבר הקורונה, פחות משנתיים מובילות ממעמד הביניים לעוני

 

כמה זמן לוקח המסלול ממעמד הביניים אל עוני העמוק והיעזרות בעמותות מזון? עמותת "לתת", שפועלת לצמצום העוני, חישבה עבור "כלכליסט" חמישה תרחישים שמשרטטים את דרכם של מובטלי הקורונה החדשים אל העוני, אל הצורך להסתייע בעמותת מזון כדי להאכיל את בני משפחתם. הדרך הזאת אורכת בין שבעה ל־30 חודשים, בהתאם לנתוני הפתיחה - מי שיש לו חסכונות או מכונית שהוא יכול למכור יחזיק מעמד יותר ממי שאין לו.

 

אחת המסקנות המדאיגות והכואבות מהבדיקה היא שזה יכול לקרות לכולם. גם משפחה שנמצאת בעשירון השביעי הגבוה תגיע לעוני ולקושי לרכוש מזון בתוך שנתיים. עצמאים ייפלו מהר יותר, גם בגלל ההוצאות של העסק וגם בגלל שהמענקים קטנים יותר מדמי האבטלה.

 

לקריאת הכתבה המלאה לחצו כאן

x