$
בארץ

עימותים ועצורים במחאה נגד נתניהו, איילון נחסם

אלף מפגינים נגד רה"מ צעדו ברחוב יגאל אלון, בעת ניסיון לחסימת נתיבי איילון החלו השוטרים להתעמת איתם. המפגינים מחו נגד השר לביטחון פנים אמיר אוחנה על "ניסיון לסיכול המחאה", ובזמן ההפגנה פורסם מכתב של היועמ"ש למ"מ המפכ"ל: "המשיכו לקבל החלטות ללא שיקולים זרים". במקביל מתנהל קמפיין ווטסאפ שקורא לשר להתפטר

עמיר קורץ ו-ynet 21:5528.07.20
אלף בני אדם מפגינים הערב (שלישי) סמוך לביתו של השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה ברחוב ההשכלה בתל אביב, במחאה על "ניסיון לסכל את המחאה האזרחית", לטענתם. המפגינים צעדו לאורך רחוב יגאל אלון - וחסמו אותו. בהמשך הם פנו לכיוון מחלף איילון, ובשל ההתקהלות כביש איילון צפון נחסם לתנועה מצומת עזריאלי. המשטרה מסרה כי המפגינים מנסים לרדת גם לכביש איילון דרום. בשלב זה הם צועדים על רחוב קפלן, לכיוון רחוב אבן גבירול. במקום פרצו עימותים ובוצעו מעצרים. במקביל אחרי הקלטות אוחנה השבוע שחשפו כיצד הוא מנסה ללחוץ על המשטרה לפגוע במחאה בבלפור מול מעון ראש הממשלה, מגיעה גם יוזמה ציבורית מעניינת ומעט יוצאת דופן: קמפיין ווטסאפ של קבוצת אזרחים בשם "הרוב החילוני" החל לפעול בשליחת הודעת ווטסאפ לטלפון שלו וקוראת לו להתפטר.

 

בעת ההפגנה פורסם מכתב של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, בעקבות אותן הקלטות של השר שהובילו למחאה, ובו נאמר כי "על המשטרה לקבל החלטות ללא שיקולים זרים"

אמיר אוחנה אמיר אוחנה צילום: יהונתן ולצר, TPS

 

המפגינים בתל אביב נושאים דגלים שחורים ושלטים שעליהם נכתב בין היתר "בושה", "איפה הכבוד", ו-"באנו שחיתות לגרש". המשטרה נערכה במקום בכוחות מתוגברים והציבה גדרות סביב ביתו של השר.

 

במקביל, כ-100 מפגינים מתקהלים סמוך למעון ראש הממשלה בירושלים ומוחים נגד המדיניות הממשלתית. מולם, כ-50 בני אדם שהגיעו לתמוך ברה"מ.

 

המשטרה מסרה כי היא נערכה בכוחות גדולים "שנועדו לאפשר את זכות המחאה תוך אבטחת המשתתפים ושמירה על הסדר הציבורי. לצערנו, המחאה הפכה לתהלוכה על רחוב יגאל אלון לכיוון דרום תוך חסימת הציר". עוד נמסר כי "יימשך המאמץ המשטרתי לאפשר בכל מקום ובכל עת את זכות המחאה, עם זאת לא נאפשר אירועי אלימות או פגיעה גסה בהפרת הסדר הציבורי". מפקד המשטרה במקום הודיע למפגינים כי מדובר בתהלוכה לא חוקית וכי עליהם לפנות את הכביש.

 

בהפגנה בתל אביב לוקחים חלק כמה ארגונים שהשתתפו בשבועות האחרונים במחאות בבלפור, בהם "הדגלים השחורים", "הבנדנות הוורודות" (הבעלבתים), "כריימינסטר" ועוד. מטעם "הדגלים השחורים" נמסר: "הנאשם דרך שלוחיו מנסה בכל דרך לעצור את המחאה: הדקירות, התקיפות האלימות, שיסוי המשטרה במפגינים, הקנסות וההסתה - כולם חלק ממכונה שתפקידה להטיל פחד ומורא על אזרחי המדינה. הנאשם לא עוצר ודוהר לעבר הפיכת ישראל לדיקטטורת נתניהו".

  

הודעת הווטסאפ מועברת בין אנשים רבים בשעות האחרונות, ובה נכתב כי ברגעים אלה נשלחים מאות ווטסאפים לאמיר אוחנה בזו הלשון: "לכבוד השר הנכבד ח"כ אמיר אוחנה, אבקש להביע את דאגתי מהמשך כהונתך כאחראי על משטרת ישראל ועל ביטחון הפנים של אזרחיות ואזרחי ישראל. לאחר חשיפת ההקלטות בכאן חדשות, נכון יהיה אם תתפטר ותפנה את מקומך לאדם ראוי יותר, שאינו פועל ממניעים זרים".

 

 

מההפגנה נגד אוחנה, הערב מההפגנה נגד אוחנה, הערב צילום: דור זומר

 

 

 צילום: דור זומר

 

 

 צילום: דור זומר

 

 

 צילום: דור זומר

 

 צילום: דור זומר

 

 

 צילום: דור זומר

 

 

 

 

 צילום: דור זומר

 

בהקלטות שפורסמו שלשום בחדשות כאן11 נשמע השר אוחנה משוחח עם מפקד מחוז ירושלים במשטרה ניצב דורון ידיד ותוהה מדוע המשטרה לא אוסרת את ההפגנות ההמוניות בבלפור מול מעון ראש הממשלה ומבקש להנהיג מדיניות של יד קשה יותר כלפי המפגינים. "אנחנו לא יכולים להמשיך עם הברדק הזה. אנחנו לא יכולים להמשיך עם האנרכיזם הזה. יש הבדל בין הפגנה לבין האירועים שאנו רואים בחודשיים האחרונים, בשבועות האחרונים", אמר אוחנה.

 

בהמשך ההקלטה הוא נשמע מנסה ללחוץ על המשטרה למנוע את ההפגנות בבלפור ולהזיזן לאתר אחר: "אני מבקש לאתגר את אותה פסיקה של בית המשפט. מי שרוצה להפגין יכול להפגין. בסדר גמור. לא למרר את חיי התושבים. משתלטים על המדרכות, בשקי שינה, במזרונים, בדוכנים שלמים, אני לא יודע להסביר לציבור מדוע אנו אוסרים על תפילה ועל מופעי תרבות ואומנות וכו' ולא אוסרים על הדבר הזה. פשוט תחזירו את החיים לתושבים".

 

אוחנה התייחס לפני כמה ימים לטענות אודות ניסיונותיו לכאורה לסכל את ההפגנות בבלפור ומסר בהודעה לתקשורת כי "השר אוחנה לא הורה לאסור קיום הפגנות אלא הנחה את המשטרה לבחון כל דרך ולאמץ פרשנות של הדין שתאפשר לאזרחים לחזור למסלול חייהם הרגילים, כולל בחינת האפשרות של העתקת מקום ההפגנה לאזורים בהם לא מתגוררים תושבים".

 

במכתב שהעביר היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנלדבליט למ"מ המפכ"ל מוטי כהן, כתב היועמ"ש כי "קבלת ההחלטות הפרטניות, המקצועיות, ביחס לטיפול בהפגנות מסור למשטרת ישראל בהובלתך, אך ורק בהתאם לשיקול דעתה המקצועי. על משטרת ישראל להמשיך לקבל החלטות בקשר לכך בצורה עצמאית וללא שיקולים זרים". מנדלבליט כתב בנוסף כי "ההחלטה בעניין פרטני ביחס לקביעת תנאים כאלה ואחרים, כגון זמן, מקום ודרך עריכתה של הפגנה ספציפית, נתונה לגורמי המשטרה, בהתאם לשיקול דעתם המקצועי. כל זאת, כמובן, בכפוף להוראות הדין, כפי שפורשו בפסיקת בית המשפט ועל ידי הייעוץ המשפטי".

x