בארץ

פרסום ראשון

"פורמלית גמזו עוסק בקטיעת שרשראות ההדבקה, אבל מעשית הוא כבר משתלט על הכל - וטוב שכך"

בכירים במערכת הבריאות מרוצים מתפקודו של פרויקטור הקורונה החדש, פרופ' רוני גמזו, שקיים הבוקר הערכת מצב ראשונה. בין תוכניותיו: הגדלת מספר הבדיקות, טיפול ב"כפל הנתונים" במערכת, פתיחת מלונות קורונה נוספים וגיוס מובילי דעה במגזר החרדי והערבי

אדריאן פילוט 14:1728.07.20

שבוע לאחר שמונה לתפקיד פרויקטור הקורונה על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הבריאות יולי אדלשטיין, קיים אתמול (ב') בלילה פרופ' רוני גמזו ישיבה ראשונה עם מנהלי 4 קופות החולים. הבוקר קיים גמזו הערכת מצב, שאחת כמוה בכוונתו לקיים כל בוקר באותה שעה, ובהן ישתתפו כל בכירי מערכת הבריאות, לרבות בכירי משרד הבריאות, וביניהם: חזי לוי המנכ"ל, איתמר גרוטו המשנה וורד עזרא, מנהלת חטיבת הרפואה. הבוקר השתתפו בהערכת המצב גם מנהלי קופות החולים.

 

רוני גמזו. מתחיל לעבוד רוני גמזו. מתחיל לעבוד צילום: טל אזולאי, דור מנואל

 

"פורמלית הוא עוסק בבדיקות ובקטיעת שרשראות ההדבקה, ולא בכול המערכה. מעשית רוני כבר משתלט - וטוב שכך. השאלה האם זה יוכל להמשיך באופן הזה", אמר אחד מהמשתתפים בישיבה הבוקר, שהוסיף כי "רוני ניהל את כל הישיבה ולוי היה בזום - ולא פתח את הפה". בכיר אחר סיפר כי גמזו "השתלט על העניינים במהירות, הוא מאוד מעשי, בלי סיפורים. אני אוהב את התכלס הזה", סיפר בכיר אחר.

 

גמזו כבר חשף חלק מהתוכניות ומהשיפורים שהוא מבקש לבצע בדחיפות. ראשית הצהיר כי בכוונתו להגדיל משמעותית את מספר הבדיקות, שכן הוא לא מרוצה מהמספרים. אתמול התצבעו 26 אלף בדיקות אחרי ירידה מתמשכת של כמעט 5 ימים - מ-29 אלף ביום חמישי האחרון עד ל-11 אלף בלבד שלשום. לצורך כך, חשף גמזו, כי בכוונתו להוציא מכרז לעוד שתי מעבדות שיצטרפו למאמץ הבדיקות. בניגוד לעמדת השר יולי אדלשטיין, גמזו סבור כי נכון לעת הזו, מספיק לבצע 50 אלף בדיקות ביום.

 

עם זאת, חלק מהמשתתפים בהערכות המצב סבורים כי יש להגיע ל-60 אלף או יותר לקראת החורף הקרוב, וכי המספר שנקט אינו מספיק. גמזו הדגיש כי אחד היעדים המיידים שיש לקבוע למערכת הוא קיצור זמני המתנה לקבלת תוצאות של בדיקות - העומד עתה על 3.2 ימים בממוצע – אך הדגיש כי המספר הזה התקבל אחרי ירידה בכמות הבדיקות, כאשר בשיא הטווח נע בין 4 ל-5 ימים. בהקשר הזה גמזו ציין בחיוב כי במסגרת תוכנית מגן אבות ואמהות, אותה תוכנית שעיצב כדי להגן על אוכלוסיית הקשישים בסיכון גבוה - נרשמו כ-5,000 בדיקות ביום עם פחות מ-1% מאומתים, בניגוד למספרים של כלל האוכלוסיה (בין 7%-8%).

 

עוד חשף גמזו, כי ישנם כרגע 3,280 חולי קורונה במלונות ובכוונתו לפתוח מלונות נוספים. סוגיה נוספת שהצליחה להרגיז את גמזו, והוא לא הסתיר זאת, היא "כפל הנתונים" הקיים במערכת. גמזו הסביר כי כעת הוא מקבל נתונים הן ממשרד הבריאות, הן ממרכז המידע והן מקופות החולים, כאשר הנתונים לא מדברים אחד עם השני ולא ברור כמה חולים יש, ובאיזה מצב הם. "תסדרו את זה בבקשה", העיר גמזו, שאינו מוכן לקבל את המצב הזה.

 

בכוונתו של גמזו לאמץ את המודל ששימש אותו כאשר ניהל את מבצע ההתחסנות נגד פוליו, ולהיעזר במובילי דעה הן במגזר החרדי – שם ישנו ריכוז גדול מאוד של נשאים - לרבות רבנים, וגם מובילי דעה במגזר הערבי - בדגש על סוגיית ההסברה.

 

רוב הישיבה התרכז גמזו בהצגת תמונה מעודכנת. בין השאר, גמזו חשף כי ישנה עלייה במספר המתים: 11 אתמול, ומהבוקר עוד 4. הוא גם מוטרד מהעלייה במספר החולים הקשים והמונשמים: לפי הנתונים, ב-5 הימים האחרונים מספר החולים הקשים עולה ב-28 חולים בממוצע ליום, כאשר מספר המונשמים החדשים עומד על 5. עוד נתון שהטריד את גמזו וצוין על ידו: ריבוי הפניות למוקד של משרד הבריאות, 28 אלף ביום, כאשר רובן קשורות לבקשת מתן פטור מבידוד בעקבות איכוני השב"כ. לפי אותם נתונים, זמן המתנה המקסימלי עומד על 50 דקות, והממוצע על 15 דקות.

x