$
בארץ

סקר החברות של בנק ישראל: שיא של 20 שנה בהתכווצות המשק

הסיבה להתכווצות האדירה: הגל השני של הקורונה. מאזן הנטו של התפוקה בתעשייה ובענף השירותים ירד בחדות ברבעון השני לרמה שלילית יותר מהרמה שנרשמה ברבעון הראשון. בתעשייה הירידה מתבטאת בכל הפרמטרים

אתי אפללו 20:5927.07.20

סקר החברות של בנק ישראל מצביע על התכווצות משמעותית של פעילות המגזר העסקי ברבעון השני של 2020.

 

 

 

מאזן הנטו של המגזר העסקי (ההפרש בין שיעור החברות והעסקים שדיווחו על עלייה בפעילות לבין אלה שדיווחו על ירידה) נמצא בתחום השלילי העמוק ביותר זה 20 שנה.

בית קפה סגור בת"א בית קפה סגור בת"א צילום: יריב כץ

 

הסיבה להתכווצות האדירה היא הגל השני של הקורונה. הנתונים שעולים מסקר החברות של בנק ישראל נמצאים בהלימה עם נתוני מאקרו אחרים, בהם הנתון של לשכת התעסוקה על שיעור החוזרים לעבודה אל מול שיעור דורשי העבודה המתווספים מדי יום.

 

מאזן הנטו של התפוקה בתעשייה ובענף השירותים ירד בחדות ברבעון השני לרמה שלילית יותר מהרמה שנרשמה ברבעון הראשון. בתעשייה הירידה מתבטאת בכל הפרמטרים ובהם מספר העובדים, ניצול המכונות והציוד והמכירות. ההערכה של החברות היא שהמכירות יוסיפו לרדת גם ברבעון הבא.

 

בענף השירותים הירידה במאזן נטו משקפת ירידה חדה במכירת השירותים בארץ ובחו"ל וירידה במספר העובדים עקב הוצאה משמעותית של עובדים לחל"ת. אחת מנקודות הקושי בתוכנית הכלכלית שנידונה בימים אלו להתמודדות עם משבר הקורונה, היא איך מעודדים את המשק לחזור לפעילות, לבצע הכשרות מקצועיות ולהחזיר את מקבלי האבטלה למעגל התעסוקה. בענף צופים כי ברבעון הבא הפעילות תמשיך להתכווץ, והחברות מדווחות שההזמנות מחו"ל ירדו. גם בענף המסחר הבשורות לא טובות, והוא נמצא בתחום השלילי ביותר מתחילת המאה.

x