שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

פוליטי כלכליסט

גנץ ונתניהו מתבצרים: תקציב או בחירות

הכרזותיו של נתניהו אתמול נגד הליכה לבחירות מאותתות דווקא על הקדמתן; בכירים בליכוד אומרים כי נתניהו לא מוכן לוותר על אישורו של תקציב חד־שנתי גם במחיר של הליכה לבחירות

צבי זרחיה 07:0228.07.20
ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ הכריזו אתמול שהם אינם רוצים בהקדמת הבחירות, אולם התבצרותם לפי שעה, כל אחד בעמדתו, עלולה להוביל בסופו של דבר את ישראל לבחירות בסוף נובמבר 2020.

 

 

נתניהו אמר אתמול בישיבת סיעת הליכוד: "כל אחד מבין שבזמן הזה נוכח האתגרים שלפנינו, הביטחון והקורונה, אין שום סיבה ללכת לבחירות. ישראל לא צריכה בחירות אלא היא צריכה תקציב כמה יותר מהר. אם נעביר תקציב עכשיו, נוכל לפתוח את שנת הלימודים בספטמבר.

 

"נוכל להגשים את התוכניות הכלכליות ששר האוצר עובד עליהן, להזרים עוד ועוד כסף לאזרחים, לבעלי עסקים, למבקשי העבודה ולתמרץ את התעסוקה. נעביר את התקציב ונמשיך לעבוד יחד למען אזרחי ישראל".

מימין ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ מימין ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ צילומים: אלכס קולומויסקי, אוראל כהן

 

נתניהו יודע שלא ניתן לאשר את תקציב המדינה עד סוף אוגוסט, כלומר בתוך פחות מארבעה שבועות, ועוד לפני פתיחת שנת הלימודים. למרות זאת, הוא משדר את הנרטיב הזה כדי לזכות באהדת ההורים שמצפים בכיליון עיניים לפתיחת שנת הלימודים, וכדי להפעיל לחץ ציבורי על גנץ. שר האוצר ישראל כץ כבר הכריז בישיבת הממשלה שאם התקציב לא יאושר, לא ניתן יהיה לפתוח את שנת הלימודים.

 

בכירים בליכוד אומרים כי נתניהו לא מוכן לוותר על אישורו של תקציב חד־שנתי גם במחיר של הליכה לבחירות. להערכתם, דווקא הכרזותיו נגד הליכה לבחירות יכולות לאותת שהוא מתכוון להקדים אותן כך שייערכו עוד לפני תחילת משפטו.

 

החל מ־6 בדצמבר 2020, עת חידוש משפטו, נתניהו יתקשה להילחם בשלוש זירות – הציבורית, המשפטית והפוליטית – כשהוא נדרש להתייצב שלוש פעמים בשבוע בבית המשפט. נתניהו דורש, אפוא, מגנץ להסכים לתקציב חד־שנתי לשנת 2020 בלבד, על מנת להותיר בידיו את האפשרות להקדמת הבחירות באמצע 2021 אם תקציב המדינה לשנה הבאה לא יאושר עד 31 במרץ.

 

גנץ, לעומתו, דורש תקציב דו־שנתי כדי לסנדל את נתניהו ולהימנע מהקדמת הבחירות על רקע אי־אישור התקציב. "הליכה לבחירות רביעיות בתוך שנה פירושה בזבוז מיליארדים על שלטי פרסומות של פוליטיקאים", אמר בישיבת סיעתו אתמול. "זה חוסר אחריות לאומית והתעלמות מרצון העם. יש אדם שיכול להעלות על הדעת יציאה לבחירות בזמן שצה"ל ומערכת הביטחון זקוקים בדחיפות לתקציב?".

 

בכחול לבן הדעות חלוקות: שרים במפלגה סבורים שניתן להתפשר ולהסכים לתקציב חד־שנתי מחשש לעריכת הבחירות בנובמבר כשהמפלגה מדשדשת בסקרים עם 9 מנדטים. לדידם, הסכמה על תקציב חד־שנתי תותנה בכך שגנץ יקבל הישג כמו למשל העברת סמכויות הטיפול בקורונה למערכת הביטחון.

 

לעומת העמדות הללו, גנץ וגבי אשכנזי מתעקשים על אישור תקציב דו־שנתי. דומה שהם לא ממש מאמינים לנתניהו וחוששים שהוא ימשיך לתמרן אותם גם אם יסכימו לתקציב חד־שנתי.

 

גנץ ונתניהו מנסים לגלגל זה על זה את האחריות להליכה לבחירות. "אני מכיר את נתניהו לא מהיום. יש בינינו מחלוקות וגם הסכמות רבות. אני יודע שהוא מונע מתוך אחריות לאומית, ואני משוכנע שיראה את טובת הציבור לנגד עיניו", אמר גנץ. לדבריו, לפי ההסכם עם הליכוד, התקציב צריך להיות עד סוף 2021. "אם הליכוד יעמוד בהסכם, תושג יציבות שלטונית ותובטח יציבות כלכלית. אנו נעמוד בהסכם במלואו. אני מצפה מכולם לנהוג כך".

 

ההכרזות של נתניהו וגנץ אתמול היו בשעת הצהריים בעת שהיתה תקרית בגבול לבנון. ראש הממשלה ושר הביטחון קיבלו עדכונים שוטפים במהלך ישיבת הסיעות. לפי שעה דומה שישראל בדרך לבחירות, אלא אם אירועים חיצוניים כמו החרפת המצב הביטחוני בצפון הארץ או התפרצות הקורונה יצליחו ליישר את הפוליטיקאים להגיע להסכמה על אישור התקציב.

x