$
בארץ

ההקלטה חשפה: כך לוחץ אוחנה על המשטרה לפגוע בהפגנות בבלפור

השר לביטחון פנים אמיר אוחנה נשמע בהקלטות שפורסמו הערב בכאן11 לוחץ על מפקד מחוז ירושלים ניצב דורון ידיד לנקוט ביד קשה נגד המפגינים מול מעונו של נתניהו בבלפור ולהזיז את ההפגנות למקום מרוחק יותר

עמיר קורץ 22:2926.07.20

בהקלטות שפורסמו הערב בכאן 11 נשמע השר לביטחון פנים אמיר אוחנה משוחח עם מפקד מחוז ירושלים במשטרה ניצב דורון ידיד ותוהה מדוע המשטרה לא אוסרת את ההפגנות ההמוניות בבלפור מול מעון ראש הממשלה ומבקש להנהיג מדיניות של יד קשה יותר כלפי המפגינים.

 

 

 

בהקלטה של שיחה סגורה שהתקיימה לפני כמה ימים, עוד לפני הפגנת הענק במוצ"ש האחרון מול מעון ראש הממשלה, אשר פרסם הכתב מיכאל שמש, נשמע אוחנה מורה למשטרה להגביר את האכיפה כלפי המפגינים ולוחץ על מפקד המחוז לנקוט ביד קשה יותר כלפיהם.

 

 

 

כך נשמע אוחנה בהקלטה: "אנחנו לא יכולים להמשיך עם הברדק הזה. אנחנו לא יכולים להמשיך עם האנרכיזם הזה. יש הבדל בין הפגנה לבין האירועים שאנו רואים בחודשיים האחרונים, בשבועות האחרונים".

 

ידיד מנגד התגאה במספר הדו"חות הגבוה שהמשטרה רשמה למפגינים הן על חסימת צירים והן על אי עטיית מסכות, ונשמע בהקלטה רומז כי המשטרה לכאורה פועלת באופן יוצא דופן מול מפגיני בלפור בכל הנוגע לאכיפת חובת עטיית מסכות: "אתמול בהפגנה נתנו 160 דוחות שבדרך כלל בהפגנות לא... נמנעים מזה", הוא נשמע אומר בהקלטה. הוא הסביר כי מפגינים שניסו לחסום את הכנסת קיבלו בין השאר קנסות על אי עטיית מסכה, ובהמשך נשמע מגדיר את הטלת הקנסות בשל אי עטיית מסכות באופן הבא: "זה לא שכיח".

 

אמיר אוחנה אמיר אוחנה צילום: יהונתן ולצר, TPS

 

אוחנה גם נשמע בהקלטה מנסה ללחוץ על המשטרה למנוע את ההפגנות בבלפור ולהזיזן לאתר אחר: "אני מבקש לאתגר את אותה פסיקה של בית המשפט. מי שרוצה להפגין יכול להפגין. בסדר גמור. לא למרר את חיי התושבים. משתלטים על המדרכות, בשקי שינה, במזרונים, בדוכנים שלמים, אני לא יודע להסביר לציבור מדוע אנו אוסרים על תפילה ועל מופעי תרבות ואומנות וכו' ולא אוסרים על הדבר הזה. פשוט תחזירו את החיים לתושבים".

 

בהמשך אמר אוחנה לידיד כשהאחרון ניסה לדבר: "אתה יודע שאני מאוד מעריך אותך, אבל ונדליזם זה לא רק כשמנפצים זגוגיות. ונדליזם זה גם למרר את החיים של התושבים, לבזות את סמלי המדינה כמו שקרה אתמול (התייחס כנראה לצילום של המפגינה חשופת החזה על המנורה – ע.ק), לחסום את הכניסות לכנסת, לחסום את הכבישים, גם זה ונדליזם, בוודאי ובוודאי תקיפת שוטרים שחוויתם גם בימים האחרונים. זה לא דבר שאתה יכול להשלים איתו, זה לא דבר שאנו יכולים להשלים איתו".

 

ההפגנה אתמול בירושלים ההפגנה אתמול בירושלים צילום: שלו שלום

 

המשטרה מסרה בתגובה לפרסום בכאן 11 כי "בניגוד לנטען, המשטרה מבצעת אכיפה של חובת עטיית מסכה במרחב הציבורי גם במחאות, ללא משוא פנים וללא כל קשר לזהות המפגינים או נושא המחאה. ההיתר להפגין אינו פוטר אף אדם מעטיית מסיכה בהפגנה כדי למנוע הדבקה המונית. לכן פעילות ההסברה והאכיפה בנושא בוצעה בהפגנות השונות".

 

השבוע כבר התייחס אוחנה לטענות אודות ניסיונותיו לכאורה לסכל את ההפגנות בבלפור ומסר בהודעה לתקשורת כי "השר אוחנה לא הורה לאסור קיום הפגנות אלא הנחה את המשטרה לבחון כל דרך ולאמץ פרשנות של הדין שתאפשר לאזרחים לחזור למסלול חייהם הרגילים, כולל בחינת האפשרות של העתקת מקום ההפגנה לאזורים בהם לא מתגוררים תושבים".

 

ידיד שגה בלשונו בעת אחת ההפגנות האחרונות בבלפור, כשהגדיר מול המצלמות את האירוע כ"הפגנת שמאל" ידיד שגה בלשונו בעת אחת ההפגנות האחרונות בבלפור, כשהגדיר מול המצלמות את האירוע כ"הפגנת שמאל" צילום: רויטרס

 

 

התעמת גם עם מ"מ המפכ"ל מוטי כהן

 

ידיד, שהיה אחד משלשות המועמדים למפכ"ל המשטרה שעליהם המליץ השר לביטחון פנים הקודם גלעד ארדן, שגה בלשונו בעת אחת ההפגנות האחרונות בבלפור, כשהגדיר מול המצלמות את האירוע כ"הפגנת שמאל". ההקלטה שנחשפה מראה שוב את הלחצים שמופעלים עליו כמפקד מחוז מצד השר הממונה על המשטרה לפעול באופן שמבקש לצמצם את המחאה וההפגנות כלפי הממשלה וראש הממשלה בנימין נתניהו ולפגוע בהן. זאת כאשר ברקע כל העת ההכרזה של אוחנה כי בתוך שבועות ספורים הוא יכריז על המועמד מטעמו לתפקיד המפכ"ל הקבוע.

 

הקלטה זו מתווספת לפרסומים מיום חמישי האחרון בהן נחשף תוכן שיחה קשה בין אוחנה לבין ממלא מקום מפכ"ל המשטרה ניצב מוטי כהן, במהלכה אמר אוחנה לכהן ולשוטרים כי המשטרה מגלה עדינות יתר כלפי המפגינים מול מעון ראש הממשלה. באותה שיחה אמר אוחנה: "אני אגיד משהו קשה, אני מבקש שלא תענו לי על זה. עם יד על הלב, תענו לעצמכם: אם היה מדובר בהפגנה של חרדים או ערבים או יוצאי אתיופיה, האם כך זה היה נראה?".

 

אתמול התראיין אוחנה ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 וטען כי "ראש הממשלה מעולם לא שוחח איתי ולא ביקש שום בקשה שקשורה להפגנות... אני מקבל הרבה פניות מתושבים בירושלים שאמרו שחייהם הפכו לגיהנום. זמבורות, צפצפות, רמקולים, חסימת רחובות, צעירים שמפקיעים את השטח הציבורי. עמדתי היא שצריך לאפשר את היכולת להפגין, אבל יש שני דברים שמאתגרים את הדבר הזה: האחד, ההפגנות הן מדגרות קורונה, זה ייחודי לתקופה הזו, והשני הוא סדר החיים הנורמליים במקום. הזכות להפגין זו לא הזכות למנוע מיולדת לעבור עם האמבולנס או מסתם אזרח שרוצה להגיע לביתו. אני מצפה שהמשטרה תנהג בשוויון כלפי כל האוכלוסיות. אני לא יכול להסביר לציבור למה בהפגנת חרדים המשטרה מתנהגת ככה ובהפגנה אחרת מתנהגת אחרת".

x