$
בארץ

ההפגנה הגדולה ביותר מול מעון רה"מ; מפגין בדרום הוכה ונדקר

יותר מ-6,000 מפגינים הגיעו לירושלים וקראו להתפטרות נתניהו; בגן צ'רלס קלור בת"א הפגינו מאות נגד טיפול הממשלה במשבר הכלכלי; לראשונה - מאות מחו גם ליד ביתו הפרטי של נתניהו בקיסריה

ynet 00:3926.07.20

סמוך למעון ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים הפגינו הלילה (שבת) אלפי בני אדם, במחאה שארגנו בין היתר אנשי "הדגלים השחורים", הדורשים מראש הממשלה בנימין נתניהו להתפטר מתפקידו. מדובר בהפגנה הגדולה ביותר עד כה, כשיותר מ-6,000 מפגינים קראו, בין השאר, "הון, שלטון, עולם תחתון", "זה לא ייגמר עד שתתפטר" וכן "המדינה שלנו ולא של נתניהו". אחת המפגינות נעצרה.

 

מעט אחרי חצות נשארו כ-1,500 איש באזור, חלקם התרכזו בכיכר פריז שבסמוך - בעת שהמשטרה וכוחות מג"ב ערוכים ברחובות הסמוכים. 

 

 

 

לטענת מפגינים, בגן העצמאות הותקף מוחה שעטה בנדנה ורודה על ידי חמישה לובשי שחורים. "הם צעקו עליו 'מה אתה עושה בעיר שלנו', 'עוף מהעיר שלנו'", סיפר אלעד בן הרוש, עד ראייה שהזעיק את המשטרה. "אחד מהם הטיח קסדה על ראשו והאחר שבר בקבוק על הראש".

 

מוקדם יותר הפגינו כ-200 בני אדם מול בית ראש הממשלה בקיסריה - שם הוא שהה בסוף השבוע - כמו גם בצמתים וגשרים מרכזיים ברחבי הארץ, שולאחר מכן המשיכו להפגין באזור המרכז המסחרי. עם צאת השבת שב ראש הממשלה לירושלים. כמו כן, גם בפארק צ'רלס קלור שבתל אביב הפגינו כ-400 בני אדם תחת הכותרת: "מחאת העם - מרעידים להם את הכיסאות".

 

בהפגנה שהתקיימה בעוטף עזה נגד נתניהו התרחש אירוע חמור: אחד המפגינים, תושב קיבוץ גבים, נדקר בצווארו. מצבו קל. בשיחה עם ynet אמר: "הגענו להפגין, בערך 30 איש, כולל הילדים. בשלב מסוים הגיעו בין 15 ל-20 צעירים. הם עמדו עם הרכבים בצד והתנפלו עלינו. הם הכו את המפגינים באגרופים ובבעיטות, קרעו את השלטים ודחפו אותנו לכביש. אחד מחבריי ספג גם הוא מכות. הם התנפלו עליו במעגל - לעיני ילדיו". ב"דגלים השחורים" הגיבו על התקיפה: "ההסתה של הנאשם מביאה לאלימות וגם תביא לרצח - אבל דבר אחד היא לא תעשה: לא נעצור עד שהמושחת יפנה את בית ראש הממשלה ויצעד לשם אדם הגון".

 

ברמת גן רוסס גז פלפל מרכב לעבר תומכי מחאת ה"דגלים השחורים" בצומת אלוף שדה והירדן בעיר. האירוע התרחש מעט אחרי השעה 19:30, אז הפגינו 50 איש נגד נתניהו. המפגינים נשאו שלטים שעליהם נכתב בין היתר "מושחתים נמאסתם", "שוחד מרמה והפרת אמונים", "מנותקים נמאסתם" ועוד.  לפתע, כך סיפרו מפגינים, הגיע רכב שריסס לכיוונם גז פלפל ונמלט מהמקום. "עמדתי בצומת אני, שלושת הילדים שלי בני 9 6 ו-4 ועוד ילד של חברים בן 9", סיפר א' שרוסס גם הוא בגז פלפל. "היו הרבה רכבים שהאטו את הנסיעה וצפצפו כדי להזדהות אז לא חשדתי ברכב שהסתובב והגיע לידנו באיטיות. הוא הוריד את החלון לצד הנהג, ולפתע ריסס בגז פלפל, וכולם התחילו להשתעל ולהתגרד ולבכות. היו שם 50 איש ואחרי האירוע כולם ברחו משם". המשטרה פתחה בחקירה.

 

ההפגנה בירושלים, הערב ההפגנה בירושלים, הערב צילום: רויטרס

 

 

מפגינים בבלפור, הערב מפגינים בבלפור, הערב צילום: שלו שלום

 

 

מוקדם יותר הפגינו מאות מתומכי התנועה על גשרים ברחבי הארץ. הם נשאו שלטים שעליהם נכתב, בין היתר, "ביבי, נכשלת, תתפטר", "מנותקים נמאסתם", ו"ועדת חקירה לפרשת הצוללות". בין היתר, נראו עשרות רבות בצומת פרדסיה שבכביש 4, וכן על הגשרים בכביש החוף - מחלף חבצלת, בית חרות, מחלף בית ינאי ומחלף אולגה.

 

 

מפגינים בגן צ'ארלס קלור מפגינים בגן צ'ארלס קלור צילום: יאיר שגיא

 

צומת רעננה צומת רעננה צילום: יאיר שגיא

 

 

כפר יהושע כפר יהושע צילום: מלי חורש

 

 

 

גשר ההלכה גשר ההלכה צילום: הלל פוסק

 

בתוך כך, פעילים שמפגינים נגד נתניהו עתרו לבג"ץ בדרישה להורות למשטרה להימנע משימוש במכת"זית לפיזור ההפגנות - זאת בעקבות פציעה של מפגינים בהפגנה בליל חמישי האחרון. "המשטרה מסכנת את המפגינים ואנחנו יודעים על אנשים שנפגעו קשה", אמר עו"ד גונן בן יצחק, המייצג את העותרים.

 

"אנחנו לא רוצים לומר למשטרה איך להתנהל", הוסיפו. "אנחנו רוצים למנוע פגיעה במפגינים ושאנשים יוכלו להגיע להפגנה ולחזור הביתה בשלום".

 

יו"ר התנועה לאיכות השלטון, עו"ד ד"ר אליעד שרגא, אמר: "ממוקד השחיתות בבלפור למוקד השחיתות בקיסריה, אלפי האזרחים שיצאו לרחובות הם המסר הברור ביותר שאפשר לשלוח לראש הממשלה. ישראל נמצאת במשבר כלכלי חמור וראש הממשלה הנאשם בפלילים מבלה את זמנו בניסיונות למלט עצמו מאימת הדין במקום לסייע לאזרחים שנאנקים תחת הנטל. לא זו ההנהגה שמגיעה לאזרחי ישראל. מושחתים, נמאסתם".  

 

 

מפגיים בקיסריה, הערב מפגיים בקיסריה, הערב צילום: גיל נחושתן

 

לקראת ההפגנה בבלפור פנו חלק מהמארגנים במכתב למשטרה ובו דרשו כי תחדל מלהשתמש במכת"זית (מכלית התזה) לפיזור ההפגנות. זאת, לאחר התיעוד שבו נראה סילון מים מהרכב פוגע ישירות באחד המפגינים.

 

הם הזהירו כי יפנו לקבל סעד מבית המשפט אם המשטרה תתעלם ואמרו כי "השימוש במכת"זית מסכן באופן ממשי את המפגינות והמפגינים". גורם במשטרת ישראל אמר ל-ynet: "מפגינים שבוחרים לעמוד ישירות תחת הזרם ומול המכת"זית עלולים להיפגע".

 

לדברי המשטרה, "השימוש במכת"זית מבוצע לאחר ניסיונות אחרים לפזר את הפרת הסדר ונועד לשמור על החוק והסדר הציבורי ולהפסיק חסימות צירים, התפרעויות אלימות ועוד. נמשיך לאפשר את חופש הביטוי והמחאה כחוק, אולם לא נאפשר הפרות סדר והתפרעויות אלימות, ונעשה שימוש מידתי ומקצועי באמצעים העומדים לרשותנו לפיזור הפרות סדר המבוצעות בניגוד לחוק".

 

 

ההפגנה בבלפור, בשבוע שעבר ההפגנה בבלפור, בשבוע שעבר צילום: רויטרס

 

 

x