בארץ

פארסת פרויקטור הקורונה: רוני גמזו מונה לתפקיד לאחר שברבש החליט לפרוש

הפרופ' שהיה המועמד המסתמן לתפקיד הפרויקטור החליט לפרוש עוד בטרם מונה רשמית. לפי גורם במשרד הבריאות, הסיבה היא מחלוקת על אופן ניהול המשבר. ברבש: "חשיבות עליונה לריכוז כלל הכוחות תחת מעטפת אחת". נתניהו ואדלשטיין החליטו למנות במקומו את מנכ"ל איכילוב; פרופ' גמזו: "סגר הוא אולי האמצעי האחרון ביותר"

ynet 06:4423.07.20
פרופסור גבי ברבש הודיע אמש (רביעי) כי הוא מוותר על תפקיד פרויקטור הקורונה. ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הבריאות אדלשטיין הודיעו סמוך לשעה 01:00 בלילה על כך שהחליטו למנות את מנכ"ל איכילוב, פרופ' רוני גמזו, לתפקיד.

 

לדברי גורם במשרד הבריאות, הסיבה לוויתור על התפקיד היא מחלוקת שהייתה בין הצדדים באשר לאופן ניהול המשבר, כאשר השר יולי אדלשטיין ומנכ"ל המשרד לוי יצטרכו לוותר על כמה מתחומי האחריות שלהם לטובת ברבש.

 

פרויקטור הקורונה החדש מונה בשעת לילה מאוחרת, ועדיין לא ברורות הסמכויות שיינתנו לו במסגרת התפקיד. לדברי גמזו: "זהו משבר רפואי, כלכלי וחברתי; אני לא שואל שאלות במצב שכזה - פשוט מגיע, תורם את כל כולי ומסייע למדינתי ולמערכת הבריאות בניהול המשבר. האתגרים הם עצומים; שיקום אמון הציבור בהובלת הטיפול במגיפה, איזון חכם בין הקטנת ההדבקה לבין המשך החיים, שיפור בהיענות הציבור ובאכיפה, שיפור במערך קטיעת שרשרת ההדבקה והמשך חיזוק המערכת הרפואית.

 

"אלו אתגרים של כל אדם ואזרח אחראי במדינה, של כולנו; זאת לא הבעיה של הממשלה, משרד הבריאות או גורם שלטוני זה או אחר. כל אחד, כל אחד צריך להושיט יד לסייע ולנהוג באופן שמקל ולא מכביד, שתומך ולא משבש, שמלכד ולא מפרק. מנגד כל גורמי הממשלה ומוסדות המדינה צריכים להרגיש את העם, את המצוקה והקושי ולהתאים את הצעדים הנדרשים". 

פרופ' רוני גמזו מנכ"ל איכילוב פרופ' רוני גמזו מנכ"ל איכילוב צילום: עמית שעל

 

נתניהו ואדלשטיין מסרו כי "פרופסור גמזו, בעל ניסיון ניהולי רב שנים במערכת הבריאות, כיהן בעבר גם כמנכ"ל משרד הבריאות, והקים בתחילת משבר הקורונה את פרויקט 'מגן אבות ואמהות' להגנה על אנשי גיל הזהב מהקורונה". לפי ההודעה, הוא יעמוד גם בראש מרכז השליטה.

 

בהודעה שהפיץ ברבש נכתב כי "נגיף הקורונה מציב את מדינת ישראל בפני אחד האתגרים המורכבים בתולדותיה. עוד מראשים האירועים סברתי שבאירוע עם כל כך הרבה משתנים, שבו עדיין רב הנסתר על הגלוי, ישנה חשיבות עליונה בריכוז כלל הכוחות תחת מעטפת ניהולית אחת שתמקד את המאמץ הלאומי הנדרש להתמודדות בסדר גודל שכזה".

 

ברבש הוסיף כי "עבורי, התגייסות אישית לנושא הייתה מובנת מאליה, ומשהגיעה לפתחי הצעה לבחון את הדרך הנכונה להשתלב באופן רשמי במאמץ הזה, האמנתי שיש לדון בה בכובד ראש. כל מי שעוסק בתחום הרפואה הציבורית יודע שזמן הינו מרכיב קריטי בניהול מערכה מסוג זה.

 

"בימים האחרונים דנתי עם ראש הממשלה, שר הבריאות ואחרים, בדרכים שבהן נכון לנהל את המאמץ הלאומי הזה, ומרגע שנראה שאיננו מתכנסים לכדי החלטה, אני סבור שיש לפנות את הדרך למקבלי ההחלטות להמשיך ולדון בנושאים הדחופים שעומדים על הפרק, ולא בנושאים פרסונליים. אני מבקש להודות לראש הממשלה ולשר הבריאות על עצם פנייתם אליי".

 

רק בשבועות האחרונים התגבשה ההחלטה למנות פרויקטור שירכז את הסמכויות לניהול המשבר, לאחר זמן רב שניכר הצורך בתפקיד כזה. פרופ' ברבש הספיק לבקר אתמול בלשכת הבריאות בתל אביב ובדק כיצד נערכות חקירות אפידמיולוגיות.

 

בין המועמדים שהוצעו בעבר לתפקיד נמנו גם הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט והאלוף במיל' רוני נומה, אך מינויים אלה לא צלחו.

x