$
בארץ

החוק שיאפשר סגר בלי אישור הכנסת אושר במליאה

"חוק ההסמכה", המכונה גם "חוק הקורונה הגדול", אושר במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית

מורן אזולאי, ynet 00:1823.07.20
מליאת הכנסת אישרה הערב (יום ד') את "חוק ההסמכה", המכונה גם "חוק הקורונה הגדול", שיאפשר לממשלה להכריז על הגבלות לקורונה בלי לחכות לאישור הכנסת. 49 הצביעו בעד החוק, 36 התנגדו, ואף אחד לא נמנע.  

 

מוקדם יותר אישרה ועדת החוקה של הכנסת להעלות את "חוק ההסמכה" להצבעה בקריאות שנייה ושלישית במליאה. בניגוד לכוונה המקורית, שהייתה מאפשרת לממשלה לעקוף את הכנסת ולהוציא צווים בעלי תוקף מיידי, ההצעה שגובשה דורשת אישור לתקנות מוועדות הכנסת הרלוונטיות, אם כי ההגבלות יוכלו להיכנס לתוקף תוך 24 שעות במקרה שלא התקבלה החלטה מצד הוועדות.

 

הדיון בוועדה התקצר לאחר שהח"כים באופוזיציה קיוו להכשיל את ההצבעה בוועדה כשראו שאין לקואליציה רוב, והסירו את כל הבקשות שלהם לדיון במטרה להצביע מיד.

 

מוקדם יותר דחתה הוועדה את כל ההסתייגויות שהוגשו נגד החוק. ח"כ איילת שקד (ימינה), שתמכה בכמה מהן, אמרה: "כולם מבינים ששינוי החלטת הממשלה אחרי 24 שעות זה מגחיך את הממשלה. אם לא תקבלו את זה, לא נצביע בעד החוק". לדבריה, "אפשר להגיע לפשרה של 48 שעות".

 

ההצבעה בוועדת החוקה על חוק ההסמכה ההצבעה בוועדת החוקה על חוק ההסמכה צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

 

 

למרות החשש כי יפעלו נגד הקואליציה בעקבות אישורו בקריאה טרומית של החוק האוסר טיפולי המרה, החרדים בוועדה הצביעו בעד החוק. "לא היה לי רגע אחד מחשבה לשחק עם פיקוח נפש לטובת דבר פוליטי כזה או אחר, ומי שחשב שאנחנו הולכים לצעד כזה לא מכיר את הדנ"א הבסיסי שלנו", אמר יו"ר הוועדה יעקב אשר (יהדות התורה). תשעה מחברי הוועדה הצביעו בעד, שמונה נגד ואחד נמנע - ח"כ גדעון סער.

 

הדיון במליאה הדיון במליאה צילום: ערוץ הכנסת

 

 

כאמור, בניגוד לכוונה המקורית שלפיה החוק היה מעניק לממשלה יכולת לעקוף את הכנסת ולפרסם תקנות שייכנסו לתוקף מיידי, המתווה שהסתמן כבר אתמול קובע שתקנות הקורונה שעליהן תחליט הממשלה יחייבו אישור של ועדת החוקה או הוועדות האחרות שהתקנות בתחום סמכותן.

 

בנוסף, כך לפי ההצעה, אם הוועדה לא קיבלה החלטה בתום 24 שעות התקנות ייכנסו לתוקף, והיא תוכל לאשר אותן או לדחותן בפרק זמן של שבוע או שבועיים בהתאם לסוג ההגבלות. אם לא קיבלה הוועדה החלטה יובאו התקנות להצבעה במליאת הכנסת. החוק יהיה בתוקף כהוראת שעה עד סוף יוני 2021.

 

מרגע אישור החוק תינתן תקופת מעבר של שבועיים לממשלה לגבש תקנות שיותקנו מכוחו ובסיומה יפקעו התקנות לשעת חירום שהוארכו בחוקים, והתקנות ייכנסו לתוקף ב-10 באוגוסט. הממשלה תהיה רשאית לקבוע תנאים לקיום הפגנה, תפילה או טקס דתי ובלבד שלא יהיה בהם כדי למנוע את קיומם.

x