בארץ

פרופ' גבי ברבש מונה לפרויקטור הקורונה

ארבעה חודשים אחרי הטלת המגבלות הראשונות בישראל ולאחר גרירת רגליים ומאבקי אגו ופוליטיקה, מונה פרויקטור ישראלי למאבק בקורונה - פרופ' גבי ברבש. הוא היה מנכ"ל משרד הבריאות ומנהל בית החולים איכילוב. עדיין לא ברור מה יהיו סמכויותיו

אדיר ינקו, ynet 17:0821.07.20

מנכ"ל משרד הבריאות ומנהל איכילוב לשעבר, פרופ' גבי ברבש, מונה לתפקיד פרויקטור הקורונה של ישראל. הוא ייכנס לתפקיד באופן רשמי הערב (שלישי). למינוי, שעליו הוחלט ארבעה חודשים אחרי הטלת המגבלות הראשונות בארץ, קדמו חודשים ארוכים של סחבת ואי הסכמות. עם זאת, עדיין לא ברור מה יהיו סמכויותיו של ברבש. 

 

ברבש שימש במשך כ-20 שנה לא רצופות כמנהל המרכז הרפואי איכילוב, ופרש מתפקיד זה ב-2015. בשנים 1999-1996 הוא היה מנכ"ל משרד הבריאות. בתחילת התפשטות הנגיף בישראל היה בין הקולות הבולטים שדחפו להחמרת ההגבלות על האזרחים.

 

כבר ביום ראשון נודע כי ברבש צפוי להתמנות לתפקיד "פרויקטור הקורונה", אולם תחומי האחריות והסמכויות שלו לא הובהרו סופית ודובר שהוא ירכז רק את תחום בדיקות הקורונה. בשיחות עם מקורבים הבהיר מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, כי הוא זה שימשיך לנהל את הטיפול במשבר. 

פרופ' גבי ברבש פרופ' גבי ברבש צילום: אוראל כהן

 

 

לפני שבועיים הודיע שר הבריאות יולי אדלשטיין כי ימנה מנהל מיוחד למאבק בקורונה. "מאבק הקורונה הוא קשה ומסובך, אויב חמקמק שיודע להסתתר היטב. התחושה שמלווה את העולם כולו וגם אותנו הישראלים היא אי ודאות. ההחלטות מתקבלות בכובד ראש, רק ביחד ננצח את המגפה. אז מה עושים? החלטתי למנות מנהל מיוחד למאבק בקורונה, ובקרוב אודיע על בחירתי", אמר אז אדלשטיין.

 

גם שמו של ראש אגף התכנון בצה"ל לשעבר, אלוף (במיל') אמיר אבולעפיה, עלה במסגרת ההתייעצויות על מינוי הפרויקטור. הרמטכ"ל לשעבר, גדי איזנקוט, אמר בשיחות סגורות כי הוא מוכן "להתייצב באופן מיידי" לטובת התפקיד, אך דרש לעבוד בכפוף לראש הממשלה והמועצה לביטחון לאומי - ולא תחת פיקודו של השר אדלשטיין ומנכ"ל משרד הבריאות.

x