$
בארץ

אלפים במחאת העובדים הסוציאליים בת"א

העובדים הסוציאליים שובתים 16 יום ונראה שלאיש לא אכפת. אלפים הפגינו במרכז ת"א במחאה על תנאי העסקתם וקראו לשר האוצר להתערב מיד. יו"ר איגוד העובדות הסוציאליות: "האוצר הוציא למכירת חיסול את השירותים החברתיים בישראל"

הדר גיל-עד, ynet 15:5421.07.20

שביתת העובדים והעובדות הסוציאליים נמשכת 16 ימים ואין שום סימן לסופה. המשא ומתן מול האוצר עומד כרגע במבוי סתום, ואלפי עובדות ועובדים סוציאליים חסמו בצהריים (יום ג') את התנועה ברחוב אבן גבירול במרכז תל אביב. בינתיים, נזקקים ובהם נפגעות ונפגעי תקיפה מינית אינם זוכים למענה.

 

 

המחאה היום בת"א המחאה היום בת"א צילום: מאור סויסה

 

יו"ר איגוד העובדות הסוציאליות ענבל חרמוני אמרה: "16 ימים אין מי שיעזור לאישה נפגעת אלימות לצאת מהמקום שבו היא נמצאת בסכנת חיים. 16 ימים אין מי שיסייע לילדים בסיכון, לקשישים בבידוד, אין מי שיכתוב הסדרי ראייה וזוגות שמתגרשים ומשתמשים בילדים שלהם אחד נגד השנייה ממשיכים לעשות זאת באין מפריע. אנחנו לא מוכנות לוותר, לא מוכנות להסתפק בפירורים, נגמרו הימים האלה. מאות ואלפי מקרים לא מטופלים.

 

 צילום: מוטי קמחי

 

"הפייק ניוז שיש פה שירותי רווחה מתפקדים בישראל חייב להיפסק", אמרה חרמוני", "הבוקר ראיתי ששר האוצר אמר שהוא הציע לנו הצעות ושנציגות העובדים דחתה אותן. בואו נעמיד דברים על דיוקם, ראשית, אני בהחלט מעריכה את שר האוצר, ההתערבות שלו אפשרה לנו להגיע במשא ומתן עד כדי נקודה מסוימת, זה אכן מוערך. אבל, מאז יום ראשון לא מדברים אתנו. מציעים לנו תוספות זעומות ולזה אנחנו אומרות - לא. ראש הממשלה הזכיר מספר פעמים במסיבות עיתונאים שיוקצה כסף לעובדים והעובדות הסוציאליות ואני רוצה לומר לו - במשרד האוצר עוצמים את העיניים, אוטמים את האוזניים, סוגרים את פיהם, הכל כדי שהנושא הזה לא יטופל וכדי שלא יהיו שירותי רווחה בישראל. משרד האוצר הוציא למכירת חיסול את השירותים החברתיים בישראל. זו בושה".

 

 צילום: מוטי קמחי

 

בין המקרים שנפגעו כתוצאה מהשביתה שעליהם דיברה חרמוני, ילד בן 9 שעל פי החשד נאנס אתמול במלתחות הקאנטרי בחולון. פרופ' כרמית כץ מבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת תל אביב הס"אותו נער שלכאורה נאנס בקאנטרי צריך לקבל עכשיו קודם כל חוקרת ילדים שהיא עובדת סוציאלית בהכשרתה. ילד שעבר חוויה כל כך טראומטית, הדבר הראשון שהוא צריך לראות זה שמישהו רואה אותו בחזרה".

 

היא הוסיפה: "כל העולם שהתפרק לו מול העיניים, את זה צריכה לתקן העובדת הסוציאלית בהתערבות שלה, ולהעביר לו את המסר שיש פה חברה מוסרית, שגם כשנעשה עוול, לוקחת אחריות והיא תטפל בו. כשאין את זה, כמו במקרה שלפנינו, עקבות הזיכרון של הילד נחלשות, יותר ויותר אנשים שדואגים ומדברים איתו על מה שקרה בעצם מזהמים את הנרטיב שלו ואת העדות שהוא היה יכול למסור בהליך הפלילי וזה פוגע בצורה דרמטית ביכולת לקדם את תהליך עשיית הצדק".

 

 צילום: מוטי קמחי

 

זהו לא המקרה היחיד, רק בימים האחרונים הגיעו לשירותי הרווחה ילדה בת 9 מהצפון שעל-פי החשד חוותה פגיעה מינית בתוך המשפחה, מקרה של ילד בן 13 מאזור ירושלים שעל-פי החשד נחנק על ידי אביו עד לאובדן הכרה ומקרה נוסף של ילדה בת 11 מירושלים שנפגעה מינית על-ידי פדופיל מורשע. כל המקרים הללו לא טופלו.

 

ראש העיר תל אביב-יפו רון חולדאי השתתף בהפגנה וקרא לאוצר לסייע מיד בנושא: "שר האוצר חייב להתערב באופן מיידי במשבר. המאבק של העובדים הסוציאליים הוא מאבק מיוחד במינו, הא מאבק של חלשים שאין להם כוח, שמטפלים בחלשים. זה החריג שצריך לטפל בו על ידי ממשלת ישראל כבר היום".

 

ברקע המחאה, קיימה הבוקר הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי דיון חירום בנושא. יו"ר הוועדה, ח"כ עודד פורר, מתח בפתח הדיון ביקורת על התנהלות האוצר: "נראה כי באוצר לא מבינים את גודל האירוע. מה ההצעה שמונחת על השולחן? אני לא יודע מה הפער בין האיגוד לאוצר ועל איזה סכומים מדברים".

 

נציג האוצר השיב: "ממוצע התיקים לעובדת סוציאלית הוא 94 – יש 500 תקנים שלא מאוישים ולא אלף. אני לא מכחיש שיש עובדות סוציאליות שעובדות גם בעומס של 300 תיקים וזה לא נראה לי סביר אבל יש גם כאלה עם 26 תיקים". נציג משרד העבודה והרווחה טען שהנתון שהציג האוצר אינו מדויק: "יש 149 תיקים בממוצע לעו"ס. ממוצע הנפשות לתיק זה 405 אנשים שהעובד מטפל בהם".

x