$
בארץ

אושר: השב"כ יוכל לסייע למשרד הבריאות בחקירות האפידמיולוגיות

לפי החוק, שבתוקף עד ינואר 2021, הממשלה תוכל להסמיך את השב"כ לסייע למשרד הבריאות לתקופה של 21 ביום בכל פעם. משרד הבריאות יוכל להיעזר בשב"כ בתנאי שמספר החולים החדשים ביום יהיה גבוה מ-200. ערעורים על בידוד יחויבו במענה תוך 24 שעות

צבי זרחיה 23:2920.07.20

מליאת הכנסת אישרה הלילה (ב') בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק השב"כ להסמכת שירות הביטחון הכללי לסייע במאמץ הלאומי לצמצום התפשטות נגיף הקורונה. לאחר שנדחו כל ההסתייגויות תמכו בהצעה 48 לעומת 23 שהתנגדו.

 

 

ההצעה מבקשת להסמיך את השב"כ כך שיוכל לסייע למשרד הבריאות בחקירות האפידמיולוגיות עד 20 בינואר 2021. על פי הצעת החוק, ראש הממשלה וראש הממשלה החליפי יביאו לממשלה הצעה להסמכת שב"כ, לתקופה שלא תעלה על 21 יום, בכל פעם. לאחר אישור הממשלה, תועבר ההחלטה לוועדת החוץ והביטחון. לאחר ההסמכה, יהיה רשאי משרד הבריאות להעביר לשב"כ בקשה לקבלת סיוע - ובלבד שמספר החולים החדשים, באותו יום או ביום שקדם לו, עלה על 200.

 

במסגרת הצעת החוק, יחויב משרד הבריאות להשיק טכנולוגיה לאיתור מגעים (יישומון 'המגן 2.0') תוך שבוע מיום פרסומו של החוק, להפיץ אותה ולקדם את השימוש בה בקרב הציבור הרחב. עוד קובעת הצעת החוק, כי אדם שקיבל הודעה על כך שהיה במגע קרוב עם חולה, ומשום כך חייב להיכנס לבידוד, יהיה רשאי לפנות למשרד הבריאות בבקשה לבחינה חוזרת של הנתונים שעל בסיסם התקבלה ההודעה, ונקבע כי משרד הבריאות ישיב להשגה תשובה מנומקת, בהקדם האפשרי ולא יאוחר מ-24 שעות מהגשתה.

 

שוק מחנה יהודה שוק מחנה יהודה צילום: אלכס קולומויסקי

 

 

יו"ר ועדת חוץ וביטחון ח"כ צבי האוזר הציג את ההצעה ואמר: "הסדר הקבע שונה מאותם הסדרים זמניים קודמים, הוא מרוסן הרבה יותר והוא מידתי מידתית. כלי השב"כ איננו כלי שאמור לעמוד לרשות רשות מבצעת בלחימה או במאבקה בהתפרצות של מגפה. לכן, כדי להפעילו צריכה להיות החלטת ממשלה בדבר, ההחלטה הזאת היא החלטה מוגבלת ל-21 יום. היא צריכה להסתמך על המלצות של צוות שרים ייעודי, שתחום בבקיאותו והתמחותו בנושא של הקורונה.

 

"בנוסף לכך, הוספנו מעטפת של ביקורת פרלמנטרית הדוקה, שכן הכנסת ועדת החוץ והביטחון הלכה למעשה בכל רגע נתון, יכולה כמעט להיכנס ובעצם לא לאשר את אותה החלטת הממשלה או לקצוב אותה בזמן אחר. הוספנו מנגנון אובייקטיבי נוסף. לא רק התרשמותה הסובייקטיבית של הרשות המבצעת שצריך לעשות שימוש - אלא מעין נצרה נוספת שאומרת; 200 חולים חדשים ביום".

 

ח"כ עפר שלח: "חמישה חודשים חלפו, שום אפליקציה אזרחית במדינת ההייטק. במדינה שהמציאה את ווייז ולא יודע כמה דברים באפליקציות של הייטק. במדינת ההייטק הזאת לא הצליחו להרים אפליקציה אזרחית נורמלית, אגב, יותר יעילה מזו של השב"כ.60% מהאנשים שקיבלו הודעה לפי איכוני השב"כ שהם צריכים להיכנס לבידוד, עירערו על זה והעירעור שלהם התקבל".
x