$
בארץ

72 כלכלנים בכירים נגד המענק של נתניהו: "לא דרך יעילה להניע את המשק"

הכלכלנים - ובהם קרנית פלוג, אבי בן בסט, עומר מואב וראובן גרונאו - מבהירים כי בניגוד לדבריו של יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה פרופ' אבי שמחון - "רוב הכלכלנים הרציניים אינם תומכים במענק". לטענת כמה מהם, "מדובר בהטעיה מכוונת של הציבור - התוכנית בזבזנית ומחטיאה את המטרה"

עמרי מילמן 23:0218.07.20

72 כלכלנים בכירים מצהירים הערב (מוצ"ש) כי החלטתו של נתניהו לחלק לציבור מענק בהיקף של 6 מיליארד שקל אינה מקובלת עליהם. לדבריהם, ההחלטה שגובתה מבחינה מקצועית על ידי יו"ר המועצה הלאומי לכלכלה פרופ' אבי שמחון אינה דרך יעילה להניע את גלגלי המשק. בכך מתייחסים הכלכנים לאמירתו של פרופ' שמחון בראיון שנתן לחדשות 12 כאילו מדובר בדרך האקפטיבית ביותר "להניע את גלגלי הכלכלה". באותו ראיון אף טען שמחון כי "רוב הכלכלנים הרציניים תומכים מאוד במענק".

 

לקריאת הסקר שעליו השיבו הכלכלנים הבכירים לחצו כאן

 

בין הכלכלנים, היוצאים נגד דבריו של שמחון, ניתן למנות את נגידת בנק ישראל לשעבר פרופ' קרנית פלוג, מנכ"ל האוצר לשעבר אבי בן בסט, ואת הפרופסורים הבכירים ראובן גרונאו, מומי דהאן, יוסי זעירא, משה חזן, אייל וינטר, עומר מואב ושאול לך. גם עודד שריג, מי שכיהן כממונה על שוק ההון, הביטוח והחיסכון באוצר ועוד רבים אחרים בחרו לצאת נגד שמחון.

 

קרנית פלוג, אבי בן בסט ועומר מואב קרנית פלוג, אבי בן בסט ועומר מואב צילום: עמית שעל, גיא אסיאג, מישל טניסון

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ויועצו הכלכלי פרופ' אבי שמחון ראש הממשלה בנימין נתניהו ויועצו הכלכלי פרופ' אבי שמחון צילום: עמית שאבי

 

מי שעומד מאחורי היוזמה הוא פרופ' מנואל טרכטנברג. בעקבות האמירות של שמחון ערך טרכטנברג סקר בקרב כלכלנים בכירים, שממנו עלה כי מתוך 76 כלכלנים 72 השיבו כי לא מדובר בדרך האקפטיבית ביותר להניע את גלגלי הכלכלה בעוד שרק שני כלכלנים הביעו תמיכה במהלך. שני כלכלנים נוספים לא הגיבו באופן ברור, אך מדבריהם עלה כי גם הם תומכים במהלך, כך או אחרת, הרוב הברור יצא נגד חלוקת המענקים לכלל הציבור.

 

עוד נשאלו הכלכלנים האם הם מכירים אישית מספר רב של "כלכלנים רציניים שתומכים במהלך". 55 מתוך 58 כלכלנים שענו על שאלה זו השיבו "לא" .

 

חלק ניכר מהכלכלנים אף חתמו על הצהרה לפיה "אנחנו, מרצים ופרופסורים לכלכלה, מוחים על הדברים שאמר אבי שמחון בראיון לקרן מרציאנו כאילו רוב הכלכלנים 'הרציניים' תומכים בתכנית המענק לכל, וסבורים שיש בהם הטעייה מכוונת וביודעין של הציבור. אנחנו סבורים שתכנית זו היא בזבזנית, מחטיאה את המטרה של סיוע לנפגעי הקורונה, ובוודאי שאינה דרך יעילה להנעת הכלכלה".

 

גם בדיון שנערך ביום חמישי במסגרת דיון של מכון אהרן למדיניות כלכלית בבית ספר טיומקין לכלכלה במרכז הבינתחומי בהרצליה עלתה תמונה ברורה לפיה שמחון נמצא בעמדת מיעוט, כאשר מרבית הכלכלנים - עובדי מדינה, בכירים באקדמיה ובמגזר הפרטי החזיקו בדעה כי מדובר במהלך פופוליסטי.

x